Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Indutriada 2010 w Zagłębiu: Kolej, maszyny do pisania i kopalnia ćwiczebna [Zdjęcia]

Redakcja
Pierwsze Święto Szlaku Zabytków Techniki już za nami. W całym województwie z tej okazji odbywało się kilkanaście eventów. Nie inaczej było w Zagłębiu Dąbrowskim. Dopisała pogoda i zwiedzający.

W Zagłębiowskiej odsłonie pierwszej edycji Indystriady, czyli Święta Szlaków Zabytków Techniki bohaterami były Dworzec Główny PKP w Sosnowcu i Muzeum Miejskie "Sztygarka" z Kopalnią ćwiczebną w Dąbrowie Górniczej. W tym pierwszym mieście postawiono na kolejnictwo.

- W Sosnowcu z okazji Indystriady odbywa się wystawa pod tytułem "Sosnowiecka kolej". Zaprezentowane została ekspozycja z Muzeum w Sosnowcu, eksponaty wypożyczone z Zespołu Szkół technicznych i Licealnych nr 4, czyli dawnego Technikum Kolejowego w Sosnowcu, oraz zdjęcia przedstawiające obecną kolej - wyjaśnia MM Silesii Arkadiusz Sowa, oprowadzający po wystawie na dworcu.


W Sosnowcu nie zabrakło kolejowych makiet

Dąbrowa pokazało swoją historię

Makiety, zdjęcia, elementy zwrotnic, systemów łączności, oraz historia kolei w Sosnowcu, a wszystko w scenerii zabytkowego neoklasycystycznego budynku dworca z 1859 - stacji odnogi ząbkowicko-katowickiej Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Ekspozycja dostępna była w holu głównym od 10 do 14. Niestety z powodu remontu dworca większość pomieszczeń zamknięta była przed oczami miłośników techniki.

Na nieco inne atrakcje, ale oczywiście też związane z techniką postawiono w dębowym mieście. Dla zwiedzających przygotowano dwie ekspozycje w miejskim muzeum, oraz możliwość odwiedzenia kopalni w której ćwiczyli przyszli górnicy.

- Dziś po raz pierwszy otwarta jest ściana węglowa na głębokości 27 metrów. A w naszym muzeum udostępniona jest wystawa "Historia co srebrem i węglem pisana" nawiązująca do XI wiecznej historii hutniczej na terenie Dąbrowy Górniczej. Dodatkowo prezentujemy kolekcję Pana Wojciecha Mszycy, maszyn do pisania, oraz jednośladów pochodzących z lat 30 XX wieku - mówi MM Silesii Donauta Micur, asystent muzealny.

Teatry dla dzieci, ekspozycje tematyczne, możliwość spotkania Skarbnika i zrobienia sobie zdjęć w najdalej na wschód wysuniętej kopalni w województwie to tylko część atrakcji przygotowanych przez Muzeum Miejskie "Sztygarka". Dąbrowskie atrakcje były tym ciekawsze, że zaprezentowane podczas Industriady obiekty na razie są kandydatem do Szlaku Zabytków Techniki, więc taka forma promocji pozwoli pokazać znaczenie dla regionu zarówno "Sztygarki" jak i ściany ćwiczebnej.

Zarówno w Sosnowcu jak i w Dąbrowie Górniczej frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów. Zgodnie podkreślali, że impreza się udała, a kolejne edycje o ile się odbędą będą jeszcze ciekawsze i pełne atrakcji.

Uczestniczyliście w Industriadzie 2010? A jeśli tak - to gdzie? Podobało Wam się? Dajcie nam znać! Piszcie komentarze, wysyłajcie zdjęcia na adres [email protected].

MM Silesia o
Industriadzie 2010:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto