Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjność projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach"

Redakcja
Wizualizacja pracy jednej z przepompowni
Wizualizacja pracy jednej z przepompowni
Największa infrastrukturalna inwestycja budowy kanalizacji w Tychach za nami. W dniu 15 października 2010r. odbyło się uroczyste zakończenie Projektu pod honorowym patronatem Minister Rozwoju Regionalnego, pani Elżbiety Bieńkowskiej.

Dzięki jej realizacji Tychy mogą pochwalić się nowoczesną siecią kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz samowystarczalną oczyszczalnią ścieków w Urbanowicach. Warto poświęcić zatem kilka słów na temat zastosowanych podczas realizacji technologii, dzięki wykorzystaniu których niebezpieczeństwo wystąpienia awarii w nowym systemie zostało zminimalizowane a stały jego monitoring daje możliwość podejmowania działań zapobiegawczych.

Modelowanie hydrauliczne

Model hydrauliczny sieci kanalizacyjnej to narzędzie służące do dynamicznego, jednorazowego lub ciągłego modelowania ilościowego opadów (odpływów wód), który stosowany jest głównie na terenach zurbanizowanych (model sieci kanalizacyjnej). Wykorzystywany jest do planowania, analizowania i projektowania związanego z odpływem wody deszczowej, kanalizacją ogólnospławną, kanalizacją sanitarną i innymi systemami odwadniającymi.

W związku z powyższym w celu zaprojektowania sprawnie i bezawaryjnie pracującej sieci kanalizacji deszczowej na terenach objętych Projektem jednym z kluczowych punktów Umowy z Wykonawcami był wymóg dotyczący zakresu i sposobu zaprojektowania przez Wykonawców modeli hydraulicznych oraz przyjęcia wytycznych dla obliczeń oraz przyjęcia oprogramowania, które będzie modelowało ilość wód opadowych i/lub roztopowych odprowadzanych z posesji (dachów i/lub utwardzonych podwórek) oraz wpustów ulicznych odbierających wody deszczowe z ulicy.

Trudność zaprojektowania docelowego układu kanałów wraz z przyjęciem odpowiednich średnic była tym większa, że na większości obszarów na których realizowano Projekt "Gospodarka Ściekowa w Tychach" (m.in. Wartogłowiec, Zwierzyniec, Mąkołowiec, Jaroszowice, Wygorzele) znajdowało się wiele nieokrawężnikowanych ulic a w niektórych punktach ciągi komunikacyjne były dopiero w fazie projektowania.

Tym samym aby właściwie zaprojektować sieć kanalizacji deszczowej, należało nie tylko przyjąć do modelu hydraulicznego takie wskaźniki jak: natężenie deszczu, czas trwania deszczu, prawdopodobieństwo jego wystąpienia, współczynnik szorstkości kanałów, współczynniki spływu powierzchniowego ale również przewidzieć docelowy rozwój dzielnic dla których taki model był opracowywany czyli: budowę nowych ciągów komunikacyjnych, okrawężnikowanie istniejących ulic rozwój i rozbudowę dzielnic o zabudowę mieszkalną.

Stosując powyższe rozwiązania przy projektowaniu systemu kanalizacji deszczowej w ramach projektu "Gospodarka Ściekowa w Tychach" zyskaliśmy pewność, iż wykonana kanalizacja jest w stanie przyjąć i odprowadzić znaczne ilości wód deszczowych nie powodując szkód majątkowych i ekologicznych, mając na uwadze nie tylko obecny układ zagospodarowania ale również biorąc pod uwagę przyszłościowy rozwój dzielnic w naszym mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Innowacyjność projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto