Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intrygujący manifest Anny Biernackiej

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Nie sądziłem, że wczorajszego wieczoru wyjdę z Galerii PrzyTyCK z tak mieszanymi uczuciami. Z jednej strony podziw, bieg myśli za tym, aby jeszcze lepiej zrozumieć to co zobaczyłem, jednak z drugiej strony medalu dalej byłem zszokowany zakończonym nie dawno performance.

Wszystko to za sprawą performance Anny Biernackiej pt. "Wołanie", który odbył się wczorajszego wieczoru, 16.02, w ścianach Galerii PrzyTyCK Tarnogórskiego Centrum Kultury.

 

WOŁANIE to opowieść o kobiecie, prezentacja jej kondycji we współczesnym świecie pełnym układów i skomplikowanych współzależności, od których bardzo trudno jest się uwolnić i bez jakich - z drugiej strony - nie sposób żyć.

 

Na sali zgromadziło się około 20 osób, w czasie trwanie żywego przedstawienie doszło jeszcze kilku spóźnialskich. Z lekkiego początku jakim było zamiatanie podłogi i prośba o szufelkę oraz zmiotkę, artystka powoli przechodziła do meritum swojego przedstawienia, wprowadzając coraz większą niepewność wśród publiczności, szczególnie tej z którą weszła w interakcję. Sieć nici, których jedne końce były igłami wbitymi w ciało artystki, a drugie kwiatami róż, trzymanymi przez publiczność, służyła pokazaniu kobiety i jej kondycji na tle układów i systemu współzależności dzisiejszego dnia. Na pytanie Biernackiej "kto mi pomoże?", gdy była złączona tą swoistą pajęczyną z widzami, dopiero po dłuższej chwili zgłosił się ochotnik. Znaczącym gestem, wręcz symbolicznym, był gest ugryzienia jabłka i podarowania go widzowi. Tym gestem oraz krótkim "dziękuję" artystka zakończyła swoje przedstawienie, pozostawiając publiczność dalej w niepewności.

 

Anna "Fugazi" Biernacka urodziła się i mieszka w Częstochowie. Od 2003 roku zajmuje się indywidualną pracą twórczą, polegającą na realizacji własnych działań z pogranicza teatru, performance i body art. W swoim dorobku ma już udział ma w festiwalach i przeglądach m.in. w: Częstochowie, Tczewie, Lublinie, Maszewie, Szamocinie, Gryfinie, Raciborzu, Cieszynie, Szczecinie, Mysłowicach, Olsztynie, Chorzowie, Wrocławiu, Warszawie.

 

Wczorajsze "Wołanie" odbyło się w ramach trwających obchodów 10-cio lecia istnienie Tarnogórskiego Centrum Kultury. Do tej pory działo się już wiele, m.in. wytępy Teatru Za Lustrem ze swoją najnowszą sztuką "Silesia Bus - Lepsi", wykład "Historia performance - od podmiotowego do społecznego użytku", koncert Cerrantuohill, performance Karoliny Stępniowskiej oraz przegląd wszystkich grup Zespołu Tańca Nowoczesnego, który zapełnił sale widowiskową TCK po brzegi. Przed nami jeszcze koncert Quidam, Starego Dobrego Małżeństwa, spektakle "Silesia Bus - Lepsi" oraz "Zarah" w wykonaniu wspomnianego Teatru Za Lustrem, performance Andrzeja Dudka i Artura Tajbera oraz przedstawienia dla dzieci.

 

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z wczorajszego performance, które udostępnił MM Silesia Adrian Miraś.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto