Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestując, podnoszą jakość usług

Redakcja
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej dąży do podnoszenia jakości oferowanych usług i realizuje duże programy inwestycyjne. Warto podkreślić, że z opłat za świadczone usługi przedsiębiorstwo pokrywa całkowite koszty budowy, modernizacji i eksploatacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Dąbrowy Górniczej. W 2013 roku spółka przeznaczyła na ten cel ok. 9,8 mln zł.

Prace bez utrudnień
W marcu tego roku w ramach kontynuowania działań związanych z ograniczaniem strat wody, rozpoczęto wymianę sieci wodociągowej w ul. Sobieskiego, na odcinku od ul. Łukasińskiego do ul. Chopina (długość odcinka 250 m). Zastosowano metodę przewiertu sterowanego. Rozwiązanie takie pozwoliło na zminimalizowanie potrzeby prac ziemnych na chodniku i na jezdni. Wykonano tylko wykopy technologiczne, pozwoliło to na ograniczenie utrudnień w korzystaniu przez pieszych z chodnika i utrudnień ruchu drogowego. Prace zakończą się do końca kwietnia br.
W kwietniu 2013 r. rozpoczęto też budowę wodociągu o łącznej długości 250 m wraz z przepięciem przyłączy do posesji w ul. Kościelnej.

- Wodociąg w ul. Kościelnej wymagał modernizacji z uwagi na problemy z zapewnieniem dostawy wody o wymaganym ciśnieniu. Dla skutecznego rozwiązania problemu, który był bardzo uciążliwy dla mieszkańców tego rejonu, dokonano przepięcia istniejącego wodociągu do sieci hydroforowej oraz ułożono odcinek sieci, eliminując ułożone przez mieszkańców długie odcinki przyłączy. Kompleksowo planujemy zakończyć inwestycję na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku. Jednocześnie staramy się dołożyć wszelkich starań, aby mieszkańcy nie odczuwali uciążliwości związanych z budową wodociągu - mówi Lucyna Żurek, Kierownik Działu Inwestycji i Wykonawstwa w PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Sukcesywna wymiana wodociągów pozwala na wywiązanie się przez PWiK z obowiązku dostaw wody o wymaganym ciśnieniu oraz utrzymaniu jej parametrów jakościowych. Równocześnie przyczynia się do sukcesywnego eliminowania wodociągów, które eksploatowane przez długi czas, stają się awaryjne.
Od grudnia 2012 r. trwa budowa pompowni wody przy ul. Roździeńskiego, która będzie zapewniać wodę, pod wymaganym ciśnieniem, przeznaczoną m.in. do celów przeciwpożarowych dla rejonu przemysłowego. Planowany termin zakończenia prac to kwiecień/maj 2013. Prace postępują zgodnie z harmonogramem.

- Na etapie przygotowania dokumentacji przetargowej jest zadanie pn. "Modernizacja przepompowni ścieków przy ul. Nadrzecznej". Inwestycja ta będzie polegać na wymianie istniejących pomp na tłocznię ścieków sanitarnych, likwidacji zbiornika czerpalnego ścieków, składowiska skratek oraz przełączeniu się do będącego w budowie rurociągu tłocznego. Podstawową zaletą nowej tłoczni jest praca obiektu bez uciążliwości zapachowych dla mieszkańców, poprzez skoncentrowanie i zhermetyzowanie objętości ściekowej w szczelnej instalacji oraz całkowitą likwidację kubatur gromadzenia ścieków. Planowany termin rozpoczęcia modernizacji to druga połowa bieżącego roku - dodaje Lucyna Żurek.

W ramach programu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza" w bieżącym roku planowane jest rozpoczęcie przebudowy wodociągów w al. Zwycięstwa oraz w ul. Jamki, Fiołkowa, Piastowska, Fredry, Konstytucji, Rzemieślnicza, Projektowana, Sosnowiecka i Szałasowizna.

Nowoczesny sprzęt
Eksploatacja systemem kanalizacji nie byłaby możliwa bez odpowiednich pojazdów i urządzeń. Niedawno PWiK zakupiło dwa bardzo nowoczesne samochody do czyszczenia kanalizacji. Wyposażono je w system recyklingu, woda raz wykorzystywana do płukania instalacji, po oczyszczeniu (osad pozostaje w specjalnych pojemnikach) wraca do zbiornika w samochodzie i może być wykorzystana powtórnie do procesu czyszczenia. PWiK posiada również kamerę telewizyjną do inspekcji rurociągów. Kamera wprowadzana do przewodów kanalizacyjnych lub wodociągowych wskazuje miejsca uszkodzeń. Pozwala to na szybką identyfikację instalacji wymagających naprawy czy wymiany.

Zadbają o hydranty
Dział Eksploatacji dąbrowskiego PWiK przy współudziale firmy geodezyjnej realizuje program inwentaryzacji hydrantów na terenie miasta Dąbrowa Górnicza. Zakres prac obejmuje inwentaryzacje i kontrole stanu technicznego hydrantów zabudowanych na sieci wodociągowej eksploatowanej przez PWiK w Dąbrowie Górniczej.

- Każdy kontrolowany przez pracowników naszego działu hydrant jest sprawdzany przede wszystkim pod kątem stanu technicznego, przez co należy rozumieć jego sprawność użytkową (możliwość poboru wody np. w celu płukania sieci wodociągowej). Otrzymuje niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Zostaje sfotografowany, opisana też zostaje jego lokalizacja. Podaje się nazwę dzielnicy, w której się znajduje, ulicę, nr budynku/lokalizacji, średnicę nominalną oraz określa się jego typ: podziemny lub nadziemny - wyjaśnia Aleksandra Konderak, zastępca kierownika Działu Eksploatacji w PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

Ponadto powstaje dokumentacja geodezyjna obejmująca przygotowanie mapy topograficznej z naniesieniem lokalizacji hydrantów w poszczególnych dzielnicach miasta oraz ich wykaz z podaniem współrzędnych geodezyjnych w systemie "2000" oraz współrzędnych geograficznych w systemie "WGS 84".

Tak przygotowana baza danych będzie wykorzystana w tworzonym systemie GIS dla infrastruktury wodno-kanalizacyjnej PWiK w Dąbrowie Górniczej. Kopie dokumentacji zostaną przekazane do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Górniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Wykaz współrzędnych GPS pozwoli na szybkie zlokalizowanie hydrantów i skuteczne, szybkie skorzystanie z nich w sytuacjach kryzysowych, np. przez Straż Pożarną w czasie gaszenia pożaru.

Innowacyjna koncepcja badania biegłości analitycznej laboratoriów
W dobie intensyfikacji działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, szczególnego znaczenia nabiera skład chemiczny ścieków. W kryterium obowiązujących regulacji prawnych, skład chemiczny warunkuje możliwość odprowadzenia ścieku. Badania ścieków są wykonywane zwykle przez akredytowane laboratoria analityczne, które muszą stale potwierdzać swoje kompetencje analityczne poprzez udział w badaniach biegłości.

- Jesienią 2012 roku nasza firma zorganizowała pierwszą rundę badania biegłości o nazwie "Waster" dla laboratoriów wykonujących analizy ścieków. Badanie przeprowadzono na podstawie modelu statystycznego Youdena. Ten rodzaj badań biegłości nie oferowany dotychczas przez innych organizatorów daje uczestnikom wiele korzyści, z których najważniejszą jest możliwość doskonalenia dokładności wyników analiz - mówi Katarzyna Skorek Kierownik Laboratorium w PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej.

- Proponowany program "Waster" spotkał się z dużym zainteresowaniem laboratoriów nie tylko z naszego regionu. W ubiegłorocznej rundzie uczestniczyło 15 laboratoriów, natomiast w pierwszej rundzie bieżącego roku wzięło udział 20. Oprócz laboratoriów z sektora wodociągowego w programie brały udział również laboratoria jednostek naukowo-badawczych. Z informacji uzyskanych od uczestników programu "Waster" wiemy, że laboratoria wykorzystują dane uzyskane w badaniu biegłości do skutecznego doskonalenia swoich kompetencji - dodaje Katarzyna Skorek.

PWiK ma zamiar zwiększyć zasięg oferowanych badań biegłości według koncepcji Youdena, tak, aby mogły w nich uczestniczyć laboratoria spoza województwa śląskiego. Spowoduje to pozytywne skutki nie tylko dla laboratoriów badających ścieki, ale także stworzy lepszą możliwość kultywowania naturalnych cech środowiska, w którym żyjemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto