Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje, które nakręcają koniunkturę

Redakcja
Nasze gminy muszą uporządkować nie tylko gospodarkę odpadami, ale również gospodarkę wodno-kanalizacyjną. Chodzi tu przede wszystkim o budowę nowoczesnych systemów odprowadzania ścieków i oczyszczalni. I robią to skutecznie.

Firmy "wodociągowe" w Polsce są obecnie największymi inwestorami i beneficjentami funduszy unijnych - o czym piszemy na str. III w artykule poświęconym Gliwickiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Dają dzięki temu napęd jednej z największych, najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Tworzą się nowe miejsca pracy, a jednocześnie kolejne możliwości inwestycyjne - bo przy okazji budowania nowoczesnych sieci wodociągowo-kanalizacyjnych modernizuje się też drogi.

Dzieje się tak, bo na budowę nowych systemów kanalizacyjnych oraz oczyszczalni kierowane są obecnie ogromne środki z funduszy unijnych. Mogą po nie sięgać również polskie samorządy. Jednym z najpoważniejszych, dotychczas realizowanych w Polsce projektów UE jest program "Infrastruktura i Środowisko". Dzięki niemu w latach 2007-2013 na ochronę środowiska w Polsce można przeznaczyć w sumie około 5 miliardów euro.

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które sprawdziły się przy realizacji przedakcesyjnych unijnych programów PHARE, SAPARD, ISPA czy Fundusz Spójności, pośredniczą w uzyskaniu tej pomocy. Minister środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach zawarli 25 czerwca 2007 r. porozumienie w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) dla osi priorytetowych: I. Gospodarka wodno-ściekowa i II. Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi.

Na mocy tego porozumienia Fundusz stał się Instytucją Wdrażającą (IW) dla projektów o wartości całkowitej poniżej 25 milionów euro. Zaś na podstawie porozumienia zawartego z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zaakceptowanego przez ministra środowiska, pełni także rolę Instytucji Wdrażającej dla dwóch projektów powyżej 25 mln euro.

Rola WFOŚiGW w Katowicach w realizacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" to przygotowanie i ocena projektów indywidualnych z listy Ministra Rozwoju Regionalnego (MRR) oraz zgłaszanych w trybie konkursowym.

- Nasz region osiąga najlepsze wyniki w kraju jeśli chodzi o pozyskanie środków z funduszy unijnych na modernizację gospodarki wodno-ściekowej oraz budowę kompleksowych systemów gospodarki odpadami i ochronę powierzchni ziemi - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. - Region, zajmujący drugie miejsce w tym zestawieniu, pozyskuje dwa razy mniej środków na podobne projekty - dodaje.

Ten niewątpliwy sukces to głównie zasługa włodarzy gmin, którzy mają odwagę podejmować trudne wyzwania i realizować projekty, których wartość jest często wyższa niż roczny budżet gminy. - Dlatego też staramy się pomagać im zdobyć środki na wkład własny wymagany przy realizacji każdego projektu - dodaje prezes Lenartowicz.

Zaangażowanie przedsiębiorstw wodociągowych w realizację nowoczesnych projektów potwierdza prezydent Tychów Andrzej Dziuba. - Ludzie z wizją, którzy są potencjałem RCGW SA są niezwykle cenni i to dzięki nim możliwe było przeprowadzenie tylu, tak ważnych dla miasta inwestycji, jakimi były: modernizacja oczyszczalni ścieków w Urbanowicach, budowa sieci kanalizacyjnej, przepompowni, a także renowacja i modernizacja tyskich rowów i potoków - twierdzi (więcej czytaj na str. IV).

Przyjęty przez polski rząd Traktat Akcesyjny w części dotyczącej środowiska naturalnego wymaga budowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów kanalizacji zbiorczej. Ich realizacja powinna być zakończona do 2015 roku. Tak zakłada przyjęty krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych. Zgodnie z nim na terenie województwa śląskiego za 7,8 mld zł powinno zostać wybudowanych 5 951 km sieci kanalizacji sanitarnej.

To wielkie wyzwanie i poważne zadanie. Jest jednak szansa, że zostanie zrealizowane, bo województwo śląskie otrzyma ponad 11 procent ogólnej sumy środków z budżetu unijnego przyznanego Polsce. Zasilenie śląskiej gospodarki tak dużym strumieniem pieniędzy unijnych - to suma równa szacunkowo ponad ośmiu rocznym budżetom województwa.


A to ciekawe
Prestiżowy magazyn "British Medical Journal" uznał wodociągi i kanalizację za największe osiągnięcie medyczne ostatnich 150 lat! To oznacza, że dostęp do czystej wody i podstawowe zasady higieny są stawiane wyżej, niż odkrycie antybiotyków i szczepionek. Niestety, łazienki i ubikacje pojawiły się w naszych domach dość późno. W osiemnastowiecznym Wersalu, wytworni dworzanie i piękne damy, zwykli załatwiać swe potrzeby fizjologiczne gdzie popadnie: na schodach, dziedzińcach i w ogrodach. Niechlubne ciekawostki pochodzą także z Polski, gdzie na początku XX w. ponoć można było spotkać ludzi, którzy w swym życiu nie zaznali kąpieli, a toalety znajdowały się jedynie w najzamożniejszych rodzinach. Na szczęście ziemie śląskie stanowiły w tym przypadku - w przeciwieństwie np. do ziem pod zaborem rosyjskim - chlubny wyjątek. Historia miejskiej kanalizacji w Gliwicach zaczyna się już w XIX wieku - w czasach rewolucji przemysłowej oraz olbrzymiego wzrostu ludności. Rozmowy na temat konieczności stworzenia sieci kanalizacyjnej w magistracie trwały od 1894 roku. Jak podają kroniki miejskie, już w 1907 roku rozpoczęto budowę kanalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto