Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IV Festiwal Kultury Ekologicznej "Zielono Mi!"

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Jutro rusza czwarta edycja Festiwalu Kultury Ekologicznej "Zielono Mi!". Impreza organizowana w Kinoteatrze Rialto zakończy się w niedzielę.

W ciągu tych pięciu dni organizatorzy przygotowali dla widzów seanse filmowe, dyskusje, wykłady i spotkania z ciekawymi ludźmi. Wśród zaproszonych gości będą m.in. dziennikarz zajmujący się tematyką przyrodniczą - Adam Wajrak, dyrektor Fundacji Greenpeace Polska - Robert Cyglicki i prof. Piotr Skubała z katedry Ekologii na Uniwersytecie Śląskim.

Na publiczność festiwalu czekają przede wszystkim seanse filmowe. Będzie można obejrzeć Marsz pingwinów w reżyserii Luca Jacqueta, holenderskich Tęczowych Wojowników i przejmujący amerykański film Wszystko za życie. Każdemu seansowi towarzyszyć będzie dyskusja.

Zobacz pełen program IV Festiwalu Kultury Ekologicznej

Poniżej prezentujemy krótką rozmowę z Krzysztofem Ociepą, organizatorem festiwalu.

MM Silesia: Czym właściwie jest festiwal?

Krzysztof Ociepa: Festiwal jest wydarzeniem z pogranicza kultury i ekologii. To zdarzenie, którego celem jest propagowanie ochrony środowiska naturalnego poprzez wartościowe zdarzenia z dziedziny kultury.

Jaka będzie największa atrakcja tegorocznego festiwalu?

Tego nigdy nie wiemy, o tym decydują widzowie głosując nogami. Mamy nadzieję, że mocnymi punktami naszej imprezy będą: wykład prof. Tadeusza Sławka, koncert Józefa Brody, pokaz ekodesignu oraz spotkanie z Adamem Wajrakiem.

Dla kogo jest festiwal? Dla 'Ekomaniaków' czy raczej tych nieświadomych?

Festiwal skierowany jest do obydwu tych grup z naciskiem na tych, którzy nie są przekonani do zagrożenia środowiska. Temu służą seanse dla szkół. Nie chcemy robić imprezy niszowej, bo przekonywanie przekonanych o tym, że trzeba chronić środowisko mija się z celem.

Zatem Festiwal będzie ukazywał ekologię od praktycznej strony?

Zależy co ma Pan na myśli przez stronę praktyczną a co przez teoretyczną. Oczywiście nie będziemy sadzić drzew, bo nasza impreza ma na celu promowanie kultury ekologicznej, wzbudzenie namysłu nad problemami związanymi z ekologią, a przy okazji wskazanie praktycznych rozwiązań służących ochronie środowiska. Ta edukacyjna część skierowana jest w dużej mierze do młodzieży szkolnej i cieszy się dużym powodzeniem.

Ostatnie pytanie. Jakie nowości niesie IV edycja Festiwalu?

Każda edycja Festiwalu to nowe wyzwania i jednocześnie próba pokazania ekologii z innej strony. Tak, aby nie sprowadzać tematu do oklepanych formułek o ochronie środowiska. Nowością w porównaniu z latami ubiegłymi jest pokaz ekodesignu oraz spotkania z tzw. "ciekawymi ludźmi" - Adamem Wajrakiem oraz Robertem Cyglickim. Stałymi punktami programu są projekcje filmów dla młodzieży i dorosłych połączone z dyskusjami.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto