Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izolowanie azbestu

Redakcja
Prezes Gabriela Lenartowicz stawia za przykład współpracę z władzami  Ogrodzieńca
Prezes Gabriela Lenartowicz stawia za przykład współpracę z władzami Ogrodzieńca
Z Ogrodzieńca coraz szybciej znika azbest. W tym roku ostatecznie zlikwidowane zostaną pozostałości po Przedsiębiorstwie Materiałów Izolacji Budowlanej "Izolacja", gdzie od lat znajdowało się kilka tysięcy ton odpadów zawierających trujący azbest. Pieniądze na usuwanie azbestu pochodzą z projektu, który zakłada przeznaczenie na ten cel 3 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu i ponad 12 mln zł z Narodowego Funduszu.

Likwidacją odpadów azbestowych zajmuje się konsorcjum pięciu specjalistycznych firm. Udało się już wykonać część najtrudniejszych prac. Rozebrano 18 fabrycznych budowli, odpady zawierające azbest spakowane zostały do specjalnie oznakowanych worków, tzw. bigbagów, które wywożone są do zakładów zajmujących się utylizacją azbestu. Żeby ograniczyć do minimum zagrożenie skażenia pyłem azbestowym, zastosowano nadzwyczajne środki ostrożności. Odpady przed ich demontażem były zraszane specjalną antypyłową substancją, zamontowano też ekrany akustyczne oraz foliowe tunele. Podczas prowadzonych prac okazało się, że trujących odpadów
jest w Ogrodzieńcu więcej niż szacowano - o około 2 tysiące ton.

Wykryto również skażenie gleby masą azbestową z dodatkiem ropy. To efekt stosowanej w latach 60. i 70. XX wieku technologii czyszczenia urządzeń fabrycznych, polegającej na spuszczaniu do otworów w posadzkach skażonej azbestem ropy. Teraz eksperci z komisji geodezyjnej ocenią, w jaki sposób bezpiecznie można się tego pozbyć . - Wszyscy - mówił starosta zawierciański Rafał Krupa podczas niedawnej kontroli prowadzonych prac - patrzą ekipom na ręce z myślą, że dzięki temu będą mogli żyć bezpiecznie. Prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz nie kryła zadowolenia, że likwidacja azbestowej bomby ekologicznej jest faktem. - Udało się po wielu latach niemocy i papierowych ekspertyz udowodnić, że wspólnie można zmieniać środowisko tak, by ludzie mogli od razu odczuć zmiany na lepsze. To, co stało się w Ogrodzieńcu, jest przykładem dla innych - mówiła Gabriela Lenartowicz.

Czy wiesz, że...

W Polsce jest prawie 15 mln ton wyrobów azbestowych stosowanych najczęściej w budownictwie. Najwięcej znajduje się w województwach: mazowieckim, lubelskim, wielkopolskim i śląskim. W naszym regionie jest jeszcze około 100 tys. ton produktów zawierających azbest. Do 2032 roku powinny zniknąć z kraju wszystkie azbestowe materiały i produkty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto