Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wypełnić PIT-a? Urzędnicy organizują szkolenia

Ada
Ada
Składanie PIT-ów zbliża się nieubłaganie. Czy wiesz już wszystko, aby rozliczyć się poprawnie? Jeśli nie, zobacz gdzie można było i gdzie można będzie uzyskać pomoc oraz komu można pomóc.

7 lutego, a więc w miniony poniedziałek, w Urzędzie Miasta na ul. Młyńskiej obyły się bezpłatne szkolenia z wypełniania corocznych zeznań podatkowych PIT. Było to pierwsze takie spotkanie organizowane przez UM Katowice we współpracy z Urzędami Skarbowymi.

Jak przebiegło i kto wziął w nim udział – na te i inne pytania rozległych i wyczerpujących wypowiedzi udzieliła dla MMSilesia Pani Agnieszka Lis, p.o. zastępcy naczelnika Wydziału Polityki Społecznej.

Na końcu prezentujemy również organizacje, w tym także katowickie, którym można przekazać 1% podatku.

Ada Kiryluk: Czy wśród zebranych byli chętni do przekazywania 1% podatku?

Agnieszka Lis: Tak, poprosiliśmy te organizacje pozarządowe, które posiadają statut OPP (Organizacja Pożytku Publicznego uprawnione do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych), żeby przyniosły nam jakieś ulotki, kalendarze, foldery, z numerem KRS i skrótem informacji o organizacji. Uczestnicy mogli zapoznać się z nimi i zabrać do domu. Ponadto Wydział Polityki Społecznej przygotował dla nich dodatkowo pełen wykaz organizacji ze statutem OPP, które działają na rzecz mieszkańców Katowic lub naszego miasta. Odliczanie naszej części podatku jest coraz powszechniejsze. Z rozmów dało się wywnioskować, że część osób ma już swoją stałą organizację, którą wspiera podatkiem.

- A czy to prawda, że z przekazywaniem podatku jest pewien problem, a mianowicie taki, że przeprowadzenie niezbędnych procedur urzędniczych wydłuża czas przekazania dochodów z podatku do ostatecznych odbiorców, a więc organizacji? Są osoby, które twierdzą, że lepiej bezpośrednio, np. przelewem na konto, zasilić wybrany związek...

Na szkoleniu była mowa o tym, że można we własnym zakresie dokonać takiego przelewu, a następnie w rozliczeniu podać informację odnośnie przekazania darowizny i ten sposób na pewno jest szybszy. Jest tak dlatego, że wszelkie „poślizgi” wynikają z terminów w związku rozliczaniem podatników w Urzędach Skarbowych. Wiadome jest, że w zeznaniu podatkowym wszystko musi się zgadzać, a jako że US występują w roli pośredników przekazu dochodów z 1% podatku, ten czas automatycznie się wydłuża.

- Jednak – aby wszystko było jasne – pieniądze na pewno docierają tam, gdzie powinny?

Jak najbardziej tak. Jedyną przyczyną odmiennego stanu rzeczy może być błąd rozliczającego się podatnika np. przy wpisywaniu numeru KRS. W tym roku jednak i tak jest duże ułatwienie, gdyż do przekazania 1% podatku wymagany jest tylko ten numer.

- Warto chyba jednak podjąć się tego prostego zadania, gdyż nie wykładamy dodatkowych pieniędzy z naszej kieszeni, lecz te które i tak nie znajdą się w naszym portfelu.

Oczywiście, tych pieniędzy nie musimy wykładać. One i tak są odliczane od podatku należnego za ubiegły rok.

- A co podczas rozliczania się sprawia ludziom najwięcej problemów?

Wydaje mi się, że odliczenia bądź ulgi, jakie można zastosować. Jednak dość trudno jest precyzyjnie mi odpowiedzieć. Problemy mają bowiem także osoby, które w tym roku rozliczają się po raz pierwszy. Może tak być dlatego, że np. wcześniej to zakład pracy załatwiał im wszystkie formalności lub z racji uzyskania przychodów po raz pierwszy. W takich przypadkach wszystko jest zawiłe – począwszy od przepisania kwot w odpowiednia komórki. Pytania padały również ze strony osób, tworzących rodziny zastępcze i pobierających określone świadczenia.

- Jak wyglądało szkolenie i ile osób na nie przybyło?

Przybyło ok. 20 osób w bardzo różnych przedziałach wiekowych i z bardzo zróżnicowanymi pytaniami. Oprócz samych uczestników były również cztery osoby z I i II Urzędu Skarbowego w Katowicach, które tłumaczyły jak wypełniać dokumenty.

- Czy to zadowalający wynik?

Według nas tak. Myśleliśmy, że zainteresowanie będzie dużo mniejsze, gdyż co roku Urzędy Skarbowe organizują dni otwarte i w tym roku będzie podobnie. Dlatego braliśmy pod uwagę, że nie będzie wielu chętnych. Szczególnie, że jest początek lutego, a bardzo często jest tak, że rozliczanie się odkładamy na później. Największe oblężenie urzędów jest zawsze w kwietniu – wtedy zbieramy się w sobie i rozliczamy. Drugą kwestią jest to, że wielu z nas czeka na przesłanie PITu z zakładu pracy, co również jest czynnikiem powodującym opóźnienia. Myślę jednak, że dobrym aspektem tego spotkania było miejsce, a więc centrum miasta, a także godziny popołudniowe.

- Kiedy będzie można skorzystać z porad udzielanych na dniach otwartych Urzędów Skarbowych?

Takie dni odbywają się co roku, jest to akcja ogólnopolska. W tym roku natomiast, udzielający wszelkich porad pracownicy US, będą do dyspozycji w ciągu dwóch sobót – najprawdopodobniej 5 marca oraz 30 kwietnia.

- Czy w przyszłym roku takie spotkanie, poza dniami otwartymi US, również się odbędzie?

Trudno już dziś powiedzieć. Szukamy różnych kanałów, aby promować Organizacje Pożytku Publicznego i przekazywanie 1% podatku. Do przeprowadzenia takiego szkolenia niezbędna jest obecność pracowników US, a wiemy, że dla nich jest to dość gorący okres i czas wzmożonej pracy. Cieszymy się natomiast, że coraz więcej osób jest zainteresowanych odliczeniami i wsparciem różnych organizacji. Dużą rolę pełni tu internet, ułatwiający dostęp do informacji.

- Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto