Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze [Poradnik MM + Konkurs]

Redakcja
W Polsce, na sto wypadków życie traci średnio dwanaście osób. Ale jak bezpiecznie poruszać się na drogach, kiedy ciągle rośnie liczba samochodów. Oto kilka porad.

Pasy bezpieczeństwa

Wiele osób bagatelizuje kwestię obowiązkowego zapinania pasów bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno kierowców jak i pasażerów. A przecież zapięte pasy nie tylko łagodzą skutki wypadku, ale mogą nawet uratować życie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przy zderzeniu z prędkością 50 km/h ważący 70 kg człowiek jest wyrzucany z pojazdu z siłą, która odpowiada naciskowi 1 tony. Wśród kierowców krąży również mit, że posiadanie w samochodzie poduszek powietrznych jest wystarczającym środkiem bezpieczeństwa mogącym ocalić życie. Jest to jednak błędne podejście. Airbagi zmniejszają ryzyko śmierci o około 50%, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy są stosowane łącznie z pasami bezpieczeństwa.

Dziecko w samochodzie

Dla rodziców priorytetem jest kwestia zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas podróży. Niezbędny jest wówczas zakup fotelika. Pytanie tylko jak dobrać najlepszy fotelik dla naszej pociechy. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę wagę, wzrost i wiek naszej latorośli. Warto również zapytać sprzedawcę, czy możemy zamontować wybrany przez nas fotelik „na próbę”, by sprawdzić czy dziecku będzie w nim wygodnie. Wskazane jest także prześledzenie wyników wybranego przez nas modelu w crashtestach. Powinien mieć w nich ocenę minimum 3.

Lustereczko, powiedz przecie

Dużym zagrożeniem dla bezpiecznego poruszania się samochodem po drodze jest tzw „martwy punkt”. Terminem tym określa się miejsce nieco z tyłu i boku naszego samochodu, którego nie można zobaczyć w lusterkach. Jak sprawidzili eksperci motoryzacyjni martwych punktów nie ma. Wystarczy tylko dobrze ustawić lusterka. Warto też sprawdzić, czy lusterka nie zawierają nawet mikro uszkodzeń.

- Często się zdarza , że w naszym samochodzie jest pęknięta szyba lusterka, które powstają przez nieuwagę. Tak uszkodzona szyba lusterka może spowodować , że niewłaściwie ocenimy odległość od innego samochodu lub pojawi się martwa strefa , która ogranicza widoczność - mówi Marek Godzieszka, dyrektor techniczny Auto-Boss.

Kierownica

Również prawidłowe ustawienie kierownicy pomoże w bezpiecznym poruszaniu się. Wielu osobom kwestia ta może się wydawać błaha. Nic bardziej mylnego. Jednym z podstawowych warunków bezpiecznej jazdy jest prawidłowe trzymanie kierownicy. Powinna być trzymana w taki sposób, by dawała prowadzącemu możliwość pełnej kontroli nad kierunkiem skrętu kół. Wymaga to jednak zajęcia prawidłowej pozycji w fotelu. Plecy kierowcy powinny przylegać do fotela, a ręce powinny być lekko zgięte w łokciach. Do najczęstszych błędów zalicza się między innymi: trzymanie kierownicy jedną ręką lub trzymanie za inną część niż środkową. Oczywiście błędów tych jest dużo więcej, bowiem kierowcom pomysłów nie brakuje.

Zbieżność

Zbieżność kół powinna być kontrolowana i ewentualnie ustawiana raz w roku. Pomijając aspekt ekonomiczny, czyli wcześniejsze zużycie opon pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Jeżeli opona będzie mocno „wycinana” od wewnątrz, to możemy nie zauważyć w porę , że opony w samochodzie nie są już bezpieczne. Ponadto niedopuszczalne jest, aby kontrować możliwe ściąganie samochodu na boki. Należy pamiętać , że ustawienie zbieżności nie należy do standardowej obsługi podczas przeglądu i dlatego należy tą usługę zgłosić dodatkowo.

Prędkość i zasada ograniczonego zaufania

Do większości wypadków w ogóle by nie dochodziło, gdyby nie brawura i nadmierna prędkość. Należy zwracać również uwagę na sytuację drogową. Czasem lepiej zwolnić, ustąpić nawet jeżeli mamy na drodze pierwszeństwo, niż narażać się na kolizję z „piratem” drogowym.

Uwaga konkurs!

Chcesz wygrać firmowy kubek Auto Boss? Wymyśl hasło zachęcające do zapinania pasów bezpieczeństwa. Swój pomysł zgłoś pod ogłoszonym konkursem na profilu Auto-Boss
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto