Jaką wodę pijemy w Gliwicach?

Redakcja
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. To święto jest doskonałą okazją do zastanowienia się, jaką wodę pijemy we własnych domach?

Mieszkańcy Gliwic już od lat mogą cieszyć się wodą pitną wysokiej jakości, wydobywaną z głębinowych ujęć, porównywalną z wodą butelkowaną, którą można nabyć w sklepach. Aby ten stan utrzymać jeszcze przez wiele kolejnych pokoleń, niezbędny był nowoczesny obiekt, wyposażony w zdobycze technologiczne, które zapewnią bezawaryjną dostawę wody pitnej dla Gliwic. Wraz z przyznaniem dofinansowania ze środków Unii Europejskiej dla Projektu "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap" w lipcu 2010 roku, pojawiła się okazja do modernizacji istniejącej do tej pory Stacji Uzdatniania Wody poprzez budowę zupełnie nowego budynku wielofunkcyjnego.

Kontrakt na budowę nowego obiektu został podpisany 27.04.2012 roku. Budowa, prowadzona przez konsorcjum pod przewodnictwem firmy Instal Kraków, trwała 2 lata. W tym czasie nie tylko powstał zupełnie nowy budynek, w którym obecnie mieści się cała technologia uzdatniania, ale unowocześniony został również system sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Stacji, co zapewnia prawidłowe doprowadzenie wody pitnej do rurociągów wychodzących na miasto.

Nowa technologia na gliwickim SUW została oparta na ozonowaniu. Woda jest uzdatniana na dwóch niezależnych ciągach technologicznych, w związku z czym, w przypadku awarii bądź konieczności wyłączenia jednego z ciągów, obiekt nadal w sposób nieprzerwany dostarcza miastu wodę. Do Stacji dopływa woda pobierana z 8 studni głębinowych. Najpierw jest napowietrzana na aeratorach, a następnie trafia do filtrów ciśnieniowych, gdzie jest poddawana filtrowaniu pierwszego stopnia. Stamtąd trafia do komór kontaktowych, gdzie jest ozonowana, a następnie podawana na filtry drugiego stopnia. Ostatnim etapem w procesie uzdatniania jest destrukcja ozonu resztkowego, dokonywana na lampach UV.

Niewykorzystany ozon jest zawracany do komory aeracji, dzięki czemu może być wykorzystany ponownie. Wszystkie filtry są regularnie płukane, a woda wykorzystana do tego celu jest tłoczona najpierw na odstojniki, następnie na separator Lamella, gdzie dochodzi do wytrącenia osadu, który jest pompowany bezpośrednio na Centralną Oczyszczalnię Ścieków w Gliwicach, a pozostała, podczyszczona woda wraca na początek układu technologicznego. Takie rozwiązanie skutkuje brakiem strat wody w procesie uzdatniania.

Woda pompowana na miasto jest dodatkowo zabezpieczana przed zanieczyszczeniem bakteryjnym za pomocą produkowanego na stacji podchlorynu sodu. Dla całkowitej pewności, że woda dostarczana mieszkańcom Gliwic jest najwyższej jakości, co tydzień przeprowadzane są laboratoryjne badania czystości studni, jak i samej stacji pod względem bakteriologicznym i chemicznym, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. nr 61, poz. 417 ze zmianami).

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia to 22,9 mln złotych brutto, z czego 8 mln złotych stanowi dotację z Funduszu Spójności. Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody Łabędy jest jednym z kilku zadań inwestycyjnych wchodzących w skład Projektu "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap" (wartość Projektu wynosi 178,7 mln złotych, przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w wysokości 78 mln złotych). Oprócz niej, zmodernizowana została Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Gliwicach.

Podsumowując, można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że gliwiczanie, jeśli chodzi o jakość wody dostarczanej do ich domów, mogą być spokojni dzisiaj i przez wiele następnych lat.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
44-100 Gliwice, ul. Rybnicka 47
tel. (32) 338 71 71
fax (32) 232 10 16
e-mail: [email protected]

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie