Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakość mleka decyduje o jakości produktów z niego powstających

Redakcja
Jakość mleka i jego pochodzenie wpływa na jakość produktów, które z niego powstają – na przykład jogurtów. Badania pokazują, że skład mleka, czyli zawartość białka, tłuszczu, wody, węglowodanów i związków mineralnych, w 70% zależy od tego, w jakich warunkach żyje krowa, a tylko w pozostałych 30% jest on uwarunkowany genetycznie.

Mleko i produkty mleczne mają podstawowe znaczenia w odżywianiu, głównie ze względu na wapń. Dieta bezmleczna w strefie klimatu umiarkowanego pokrywa jedynie 30% zapotrzebowania na ten pierwiastek, a braki wapnia w organizmie to główna przyczyna osteoporozy, niewłaściwego funkcjonowania systemu nerwowego i mięśni, chorób układu krążenia i innych schorzeń.

Ponadto produkty mleczne są bardzo dobrym źródłem białka, tłuszczu, witamin i pozostałych składników mineralnych.

Na skład chemiczny mleka – czyli m.in. na zawartość witamin, tłuszczu i wapnia - największy wpływ ma sposób żywienia krów, ale nie tylko. Również środowisko naturalne - gleba, klimat oraz pora roku -mają znaczenie, np. zbyt kwaśne gleby mogą powodować spadek zawartości wapnia w mleku zaś optymalna temperatura otoczenia dla krów, z punktu widzenia produkcji mleka, wynosi 10–15°C.

Witaminy zawarte w mleku pod względem rozpuszczalności dzieli się na rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B, witamina C, biotyna, kwas pantotenowy, niacyna i kwas foliowy) oraz rozpuszczalne w tłuszczu (witaminy A, D i E). W mleku występują wszystkie witaminy niezbędne do rozwoju młodych ssaków. Zawartość witamin w mleku podlega znacznym wahaniom, a zależy m.in. od sposobu żywienia krów.

Zawartość tłuszczu w mleku krowim waha się od 2-6% w zależności od rasy oraz sposobu żywienia. Jego udział w mleku uwarunkowany jest głównie ilością błonnika-celulozy (pochodzącego głównie z trawy) w paszy.

Jak zadbać o wysoka jakośc mleka przy produkcji na skalę przymysłową, jak to ma miejsce w przypadku ogromnych koncernów z branży sporżywczej. Swoimi pomysłami dzieli się fima Danone, która jest odbiorcą mleka od 17 000 krów w Polsce. Firma ponad 10 lat temu wprowadziła Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka.

Program ma zapewnić, że skupowane przez koncern od rolników mleko pochodzi od zwierząt, które są właściwie traktowane, żywione i utrzymywane w odpowiednich warunkach. Firma na bieżąco bada skład i jakość mleka, które finalnie trafia m.in. do jogurtów. A przede wszystkim współpracuje z rolnikami, od których skupuje mleko pomagając im zapewnić odpowiednie warunki hodowli krów i prowadzenia gospodarstw przyjaznych środowisku.

„Wspólnie z rolnikami dbamy, by obory były odpowiednio wyposażone, dobrze przewietrzone i oświetlone. Sposób ich żywienia także jest przez nas ściśle monitorowany – pasza jest specjalnie komponowana i przygotowywana na miejscu w każdym gospodarstwie. Krowy mają dostęp do paszy w zależności od swoich potrzeb, mają też dostęp do czystej wody. Rolnicy znają swoje krowy i mają do nich często bardzo emocjonalny stosunek. Częstą praktyką, zwłaszcza w gospodarstwach rodzinnych, jest nadawanie krowom imion. Krowy uwielbiają też być głaskane i drapane, dlatego mają dostęp do tzw. czochradła. To je uspokaja i wpływa na ich samopoczucie, a finalnie na skład i jakość mleka, które dają. Dlatego te codzienne rytuały są ważne w pracy rolników opiekujących się naszymi krowami.” – wyjaśnia Zbigniew Buczkowski, Specjalista ds. Odbioru Mleka Danone. Więcej informacji i ciekawostek na temat zdrowego mleka krowiego znajduje się na stronie programu danonedlanautury.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto