Jastrzębski Węgiel pokonał Unterhaching 3:1. Wygrał też tzw. złotego seta! [ZDJĘCIA]

Leszek Jaźwiecki
Słabo spisujący się na krajowych parkietach siatkarze Jastrzębskiego Węgla awansowali do najlepszej szóstki Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu pierwszej rundy play off najpierw pokonali niemiecki Generali Unterhaching 3:1, a następnie w fantastycznym stylu wygrali "złoty set" 15:9.

Porażka w meczu wyjazdowym postawiła jastrzębian w bardzo trudnej sytuacji. Musieli nie tylko odrobić straty, ale także wykazać wyższość w rozstrzygającym secie. Zadanie było trudne, ale jak się okazało nie na tyle, by jastrzębianie go nie wykonali.

Gospodarze grali od pierwszego seta bardzo pewnie i skutecznie. Dobrze bronili i nie pozwolili na zbyt wiele Brazylijczy-kowi Leonardo Dos Santosowi. Jedynie w trzeciej partii, prowadząc 2:0, rozluźnili szeregi i niemieccy siatkarze od razu to wykorzystali. Szybko jednak podopieczni Lorenzo Bernardiego wrócili do swojego rytmu gry i wygrali spotkanie 3:1.

CZYTAJ O PIERWSZYM MECZU: LM siatkarzy. Generali - Jastrzębski Węgiel 3:1

Na tym jednak emocje na lodowisku Jastor w Jastrzębiu się nie zakończyły. "Złotego seta", decydującego o awansie, kibice oglądali już na stojąco. Pierwszy punkt zdobył Benjamin Hardy. Widać było wielką determinację siatkarzy z Jastrzębia. Dobra gra w obronie oraz kilka potężnych ataków pozwoliły im wyjść na prowadzenie 7:4. Po zmianie stron praktycznie grała już tylko jedna drużyna. Goście z Bawarii nie potrafili zatrzymać rozpędzonych gospodarzy. W końcówce siatkarze Unterhaching zdołali co prawda odrobić trzy punkty, ale Jastrzębski Węgiel utrzymał bezpieczny dystans do końca.

- Przez cały czas wierzyłem, że wygramy to spotkanie i awansujemy - przyznał po meczu włoski szkoleniowiec wicemistrzów Polski. - Zagraliśmy zdecydowanie lepiej niż tydzień temu na wyjeździe. Mam nadzieję, że to zwycięstwo pozwoli nam nabrać pewności siebie w ligowych meczach. Już dzisiaj zaczniemy myśleć o meczu z Pamapolem Wieluń - dodał Bernardi

Liga Mistrzów. Pierwsza runda play off: Jastrzębski Węgiel - Generali Unterhaching 3:1 (25:21, 25:22, 22:25, 25:17). Złoty set 15:9.
Pierwszy mecz 3:1 dla Unterhaching, awans Jastrzębskiego Węgla.

Jastrzębski Węgiel Łomacz, Yudin, Gawryszewski, Polański, Hardy, Divis, Rusek (libero) oraz Pająk, Gasparini, Pawliński.
Generali Carroll, Gunthor, Kaliberda, Kmet, dos Santos, Skladany, Tille (libero) oraz Sikirić, den Boer, Hupka, Friedrich.

Noliko Maaseik - Budvanska Rivijera Budwa 3:1 i 3:1.
Awans Noliko, który zagra z Jastrzębskim Węglem.