Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jura: Z Ogrodzieńca do Pilicy

Iwona Kuźniak
graf. Bogusław Tomża
graf. Bogusław Tomża
Skałki, średniowieczne zamki, zabytkowe kościoły i sanktuaria, przepiękne krajobrazy — to z pewnością największe atuty jurajskich miejscowości. By poznać dobrze ich urok, wystarczy tylko... przyjechać.

Wycieczkę rozpoczniemy w Podzamczu koło Ogrodzieńca, do którego dojechać można z Zawiercia autobusami PKS, prywatnymi busami lub własnym autem.

Wysiadając na ryneczku w Podzamczu możemy pieszo przejść ok. 300 m wzdłuż drogi na Pilicę. Zobaczymy przepiękne Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej i figury przedstawiające ustanowione przez papieża Tajemnice Światła.

Wracając, warto skręcić z głównej drogi w prawo, by obejrzeć przepiękne krajobrazy Góry Birów, gdzie we wczesnym średniowieczu znajdował się ponoć drewniany gród królewski. Teren wokół góry został oznakowany i opisany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Wytyczono tu ciekawą ścieżkę dydaktyczną z punktem widokowym na Suchym Połciu.

Wracając do centrum widzimy wznoszące się nad całą miejscowością ruiny średniowiecznej twierdzy. Na zwiedzenie ruin słynnego ogrodzienieckiego zamku warto poświęcić przynajmniej godzinę. Spod zamku czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd, biegnącym przez szczelinę między skałami, wyruszamy do Pilicy. Z największego wzniesienia na Jurze, Góry Janowskiego, schodzimy w dolinę rzeki Pilicy (to sucha dolina, która tylko okresowo, po roztopach i dużych deszczach zamienia się w rzeczkę i spływa do Pilicy). Idąc lasem i polami dochodzimy do przysiółka Woli Kocikowej, a stąd asfaltową drogą do Kocikowa, z którego już tylko kilka kilometrów do Pilicy.
Zanim dotrzemy do celu podróży, przejdziemy pod przepięknym szpalerem drzew wiodących do znanego niegdyś pałacu Padniewskich. Z pałacu (niestety nie jest udostępniony dla ruchu turystycznego) już tylko kilka kroków do zabytkowego kościoła farnego, którego początki datuje się na XIV w. Na odbudowanym niedawno pilickim rynku możemy odpocząć, zjeść gorący posiłek i... dalej zwiedzać. W pobliżu rynku znajduje się klasztor o. o. Franciszkanów i Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej, Opiekunki Rodzin. Wracając do rynku możemy udać się także do najstarszego zabytku w miejscowości: kościoła pw. Piotra i Pawła.

Idąc dalej można odwiedzić niewielki kościółek Marków na Zarzeczu, a stąd już kilka tylko kroków do kąpieliska, gdzie zmęczeni podróżą mogą się ochłodzić, popływać na rowerkach wodnych lub... odwiedzić znajdujący się w pobliskim „Czarny Lesie” cmentarz żydowski. Z Pilicy najlepiej wrócić do Zawiercia autobusem PKS (przystanek w rynku). Trasa ma długość ok. 15 km.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto