Justyna Kowalczyk z katowickiego AWF-u z brązem [Wideo]

Marcin Nowak
Niewiele zabrakło do srebra, ale walczyła do samego końca. Justyna Kowalczyk zdobyła brąz na Mistrzostwach Świata w Libercu

Zwyciężyła z czasem 28.12,8 Finka Aino Kaisa Saarinen, na drugim miejscu uplasowała się Włoszka Marianna Longa, która do Finki straciła 4,2 s.

Justyna na pierwszym punkcie pomiaru czasu (1,85 km) była czwarta tracąc do prowadzącej Finki Aino Kaisy Saarinen 4,9 s. Po 3,15 km Polka była już druga, tracąc do Saarinen 1,6 s. Następny punkt pomiaru czasu znajdował się na 3,95 km. Kowalczyk minęła go na pierwszej pozycji - za nią biegły Saarinen (+0,6) i Włoszka Marianna Longa (+6,5).

Na półmetku Kowalczyk spadła na drugie miejsce (+1,4), wyprzedziła ją Saarinen. Na trzecim miejscu znajdowała się Longa (+2,8). Na 6,85 km Polka plasowała na trzecim miejscu (+3,9). Pierwsza była Saarinen, druga Longą (+3,0).

Na ostatnim punkcie pomiaru czasu (8,95 km) Polka była trzecia, tracąc 10,2 s do prowadzącej Saarinen i 2,1 s do biegnącej na drugim miejscu Longi.

Na mecie Kowalczyk nie zdołała odrobić straty do Włoszki i ostatecznie zdobyła brązowy medal. Druga Polka - Kornelia Marek zajęła 29. pozycję.

Justyna Kowalczyk pochodzi z Kasiny Wielkiej w Beskidzie Wyspowym. Na Śląsk przybyła na studia trenerskie. Jest objęta specjalnym programem nauczania.Studentka AWF-u Katowice jest pierwszą Polką, który zdobyła medal mistrzostw świata w biegach narciarskich.