Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już jutro otwarcie wystawy "Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939 -2009"

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
31 lipca o godzinie 19 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939 -2009", na której zostaną zaprezentowane prace najwybitniejszych artystów videoartu na świecie.

- Prezentowane na wystawie videoarty są artystycznym świadectwem wydarzeń o przełomowym znaczeniu w historii XX i XXI wieku. Obrazy stawiają pytania, jak nie tylko sama wojna i przemoc, ale również mechanizmy jej postrzegania wpłynęły na świadomość społeczną. Dramatyczna panorama ludzkich dziejów obejmuje czas od I wojny światowej po pierwszą dekadę XXI wieku – z terrorystycznym atakiem na wieże Word Trade Center i wojnę w Iraku - informuje Piotr Żaczkowski z Ars Cameralis, organizatora wystawy.

Polecamy również: Sztuka na OFF Festival 2009

Otwarcie wystawy odbędzie się już jutro o godzinie 19 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. - Zbliżająca się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej to ważna inspiracja zarówno do debaty artystycznej, jak i rozmowy o znaczeniu pamięci. Dlatego też otwarcie wystawy połączone będzie z dyskusją o sensie zgłębiania przez artystów traumy wojny i przemocy - wyjaśnia Marek Zieliński, kurator wystawy, a zarazem dyrektor Instytucji Kultury Ars Cameralis.

Rozmowę poprowadzi red. Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice, a wezmą w niej udzial Marek Zielinski, Marek Kus - dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA, Violetta Sajkiewicz i Piotr Zawojski z Uniwersytetu Ślaskiego oraz historyk Ryszard Mozgol.

Chi-Jang Yin - Another Clapping

W Katowicach zaprezentowane zostaną prace tak znanych twórców, jak Sophie Calle, Chris Doyle, Antonio Muntadas, Deimantas Narkevičius, Nam June Paik, Zbig Rybczyński, Bill Viola, czy Stephen Balist, współtwórca legendarnego nowojorskiego Squat Theatre. Polskich artystów reprezentować będą również Mirosław Bałka i Artur Żmijewski.

I tak na przykład Tigram Xmalian dokumentuje w filmie "Armin T. Wegner. Fotograf ludobójstwa" masakry dokonane na Ormianach przez wojska tureckie w latach 1915-1916. Do genezy rewolucji w Rosji i rewolucyjnej mitologii utrwalonej w "Pancerniku Potiomkinie" Eisensteina nawiązują "Schody" Zbiga Rybczyńskiego. O konsekwencjach zmian granic po I wojnie światowej, losach wygnańców z Azji Mniejszej, opowiada "Passing Drama" Greczynki Angeli Melitopoulos, a spojrzeniem na Europę między dwoma tragicznymi konfliktami jest etiuda o przemyśle ciężkim lat 1917-1933 Haruma Farockiego i poetycki kolaż o latach dwudziestych Franciszki i Stefana Themersonów ("Europa 2").

Antonio Muntadas - Political Advertisment

- Dzięki symultanicznej zasadzie pokazu będzie możliwe stworzenie pokazu wielowątkowego i jednocześnie podporządkowanego wyraźnej obrazowej i dramaturgicznej dominancie - informują organizatorzy.

Finisaż wystawy odbędzie się 11 września, w rocznicę terrorystycznego ataku na wieże Word Trade Center w Nowym Yorku. Swój udział w nim zapowiedzieli udział artyści uczestniczący w wystawie.

Organizatorami wystawy jest Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris oraz Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.


MM Silesia poleca:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto