Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już po świętach? Nie wszędzie!

Adam Gawron
Adam Gawron
Dwa tygodnie po katolickich świętach, uroczystości Bożego Narodzenia przeżywają wierni prawosławni. Stosunkowo znaczna ich liczba mieszka w Zagłębiu Dąbrowskim.

Upłynęło już trochę czasu, odkąd z rodziną zasiedliśmy przy świątecznym stole, łamiąc się opłatkiem i życząc sobie nawzajem Wesołych Świąt. Niektórzy z nas już zdążyli o nich zapomnieć, szykując się na zabawę, jaką niesie ze sobą karnawał. Warto jednak, abyśmy wiedzieli, że są ludzie, którzy obchodzą święta później niż my, właśnie teraz. To wyznawcy prawosławia, których sporo mieszka w Polsce, w tym kilka tysięcy w naszym województwie.

Skąd te różnice? Wszystko bierze się stąd, że w wielu (nie we wszystkich) parafiach prawosławnych obowiązuje kalendarz juliański, w którym to Wigilia wypada 13 dni po 24 grudnia, czyli 6 stycznia. W chwili kiedy powstaje ten tekst, wierni prawosławni, którzy używają tego kalendarza, obchodzą drugi dzień świąt.

Nie wszystkie parafie prawosławne stosują się do kalendarza juliańskiego. - Obejmująca mieszkańców Zagłębia i Śląska parafia pw. Wiery, Nadziei i Lubowi przyjęła już w okresie międzywojennym kalendarz gregoriański - mówi ks. Sergiusz Dziewiatowski, proboszcz cerkwi. – Podyktowane to zostało względami praktycznymi, w tych okolicach żyje wiele mieszanych małżeństw – dodaje.

Pytamy kapłana jak w cerkwi pw. Wiery, Nadziei i Lubowi celebruje się świąteczne uroczystości? – Nie ma szopki. W zamian jest wystawiona ikona Bożego Narodzenia – mówi ks. Dziewiatowski. Na pytanie, czy wnętrze cerkwi jest z okazji świąt dekorowane i kiedy odprawiane są główne obrzędy, odpowiada: - U nas również wystawia się choinki. Tutaj widzimy analogię między prawosławiem, a katolicyzmem.  W naszej cerkwi nabożeństwa w czasie świąt odbywają się w tych samych godzinach, co zazwyczaj. Wynika to stąd, że ludziom trudno byłoby na nie przybyć w nocy, mieszkają często w dużym oddaleniu od świątyni – mówi ks. Dziewiatowski.

Co na stole w święta?

Wyznawców prawosławia, tak jak katolików, obowiązuje post, zarówno w czasie okresu poprzedzającego Wigilię, jak i w sam jej dzień, do czasu uroczystej kolacji. Najpopularniejszą potrawą na stole jest kutia - potrawa przyrządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii. Zamiast opłatka, spożywa się prosforę - niekonsekrowany chleb, używany do sprawowania Eucharystii.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto