MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kanał Minus, czyli sztuka 24h na dobę

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Kanał Minus, czyli kanał telewizyjny katowickiej ASP jest jedynym w Polsce, który prezentuje dorobek artystyczny studentów uczelni. Dostępny jest 24 godziny na dobę w najwyższej jakości HD.

- Pomysł na powstanie kanału ASP powstał dość spontanicznie – tłumaczy MM Silesii prof. Bogdan Król, kierownik Katedry Projektowania Graficznego, a zarazem główny pomysłodawca Kanału Minus. - Organizujemy różne pokazy sztuki, jednak zawsze mają one ograniczoną liczbę odbiorców. Ten kanał da nam możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców - mówi.

Kanał jest dostępny od połowy czerwca na platformie Jambox Śląskiej Grupy Telekomunikacyjnej. - Naszym zdaniem to bardzo ciekawa inicjatywa, tym bardziej cenna, że jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce - komentuje powstanie nowego kanału MM Silesii Bartłomiej Czardybon, prezes zarządu ŚGT - Patrzymy na nią również w szerszym kontekście rozwoju sposobów, w jaki świat twórców, artystów może komunikować się ze swoimi odbiorcami w dobie multimediów i techniki cyfrowej, komunikacja "przez telewizor" wydaje się najskuteczniejsza. – dodaje.

- Nasi studenci nie tworzą klasycznych filmów opartych na narracji. Ich prace to raczej impresje i przemyślenia związane z konkretnym tematem. Taki nowoczesny plakat, z którego Śląsk i Polska przecież słyną - mówi Bogdan Król.

- Ramówkę kanału tworzą na razie pracownicy, studenci oraz absolwenci ASP własnymi siłami, choć bez osób z Jamboxa kanał by nie istniał – zaznacza Mirek Rusecki, rzecznik prasowy katowickiej ASP. W przyszłości ma się też znaleźć miejsce dla artystów niezwiązanych ściśle z uczelnią.

Jak na razie ramówka to kilka powtarzanych bloków. Składają się na nią w pierwszej kolejności prace studentów z pracowni Nowe Media i Projektowanie Prezentacji Multimedialnych. - To gotowe, dłuższe lub krótsze filmy. Na ogół niepozbawione poczucia humoru i dość różne od wideoartów, jakie można oglądać w galeriach. – mówi MM Silesii Rusecki.

Od nowego roku akademickiego program się zmieni, będzie większy podział na konkretne bloki tematyczne, więcej prezentacji zapowiada Król. Dlaczego nazwa Kanał Minus? – Słowo „kanał" wzięło się samoczynnie, chcieliśmy tak nazwać nasz kanał. „Minus” ma nawiązywać do alternatywnych treści tego kanału, czegoś czego nie można zobaczyć w innej telewizji – wyjaśnia Bogdan Król.

Emisja treści dostarczanych przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na platformie Jambox nie wiąże się z żadnymi opłatami. Według ŚGT, projekt taki jak Kanał Minus ma duże szanse powodzenia - Zwiększać się będzie grupa odbiorców, którzy oczekują, że na ekranie telewizora będą mogli oglądać nowe, nietypowe treści - kanał ASP to dopiero początek, możliwe, że w najbliższym czasie pojawi się więcej tego typu inicjatyw w zakresie dostarczania nowych, dotychczas niepublikowanych ultimedialnych treści – komentuje Czardybon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto