Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: 10 tysięcy balonów poleciało ku wolności

Redakcja
W samo południe nad Katowicami uniosło się 10 000 pomarańczowych balonów, do których doczepiona zostanie wyjątkowa „kapsuła czasu” – ulotka zawierająca kserokopie druków z czasów stanu wojennego i miesięcy poprzedzających pierwsze wolne wybory 4 czerwca 1989 roku.

Organizatorem akcji było Muzeum Śląskie, które w ten sposób uczciło 20. lecie Wolnych Wyborów. - W porannym serwisie informacyjnym 6 marca 1982 roku w I Programie Polskiego Radia z oburzeniem informowano o liczbie 10 000 balonów, które 5 marca wypuszczone zostały z duńskiej wyspy Bornholm i następnego dnia znajdowane były na plażach polskiego wybrzeża - tłumaczy pomysł akcji Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Balony wypuszczone zostały o godz. 12.00 z katowickiego rynku oraz**miejsca budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego - terenu dawnej kopalni „Katowice”. Część baloników z „kapsułą czasu” zostanie także zrzucona z balonu lecącego nad Katowicami**. Start balonu o godz. 19.00 z terenu kopalni „Katowice”.

- Odwołując się do tego wydarzenia dolączyliśmy do naszych balonów wybór materiałów dokumentalnych, które w naszej ocenie przypominają tamto wydarzenie i polską drogę ku wolności rozpiętą między datami 1981–1989. Zobaczymy wśród nich m.in. słynny plakat autorstwa Tomasza Sarneckiego, z wizerunkiem Garego Coopera, odwołujący się do legendy filmu „W samo południe”. Plakat rozklejono na ulicach Warszawy o świcie 4 czerwca 1989 roku - w dniu pierwszych w Polsce wolnych wyborów - mówi Jodliński.

Oprócz tego w W „kapsule czasu” znajdziemy także reprodukcję tytułu prasowego z terenu Górnego Śląska informującą o wprowadzeniu stanu wojennego, materiały z drugiego obiegu z Górnego i Dolnego Śląska, Mazowsza z lat osiemdziesiątych, ulotki ruchu studenckiego, plakaty wyborcze towarzyszące wyborom 1989 roku, informacje prasowe o wynikach wyborów i symboliczny zwiastun tego, jaki proces w skali europejskiej uruchomiły wybory w Polsce i zmiany, za którymi stał ruch „Solidarności”.

W akcji wzięły też udział nastoletnie uczennice z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie, pod opieką nauczyciela WOS Marcina Melona. Choć wszystkie przyszły na świat już po wydarzeniach sprzed 20 lat, to jednak mają świadomość ich doniosłości. W centrum Katowic rozdawały ulotki i baloniki przechodniom. - Taka lekcja znaczy dla nas o wiele więcej niż zwykłe książkowe informacje - mówi 17-letnia Daria - widzimy reakcje ludzi, wiemy, że to działo się naprawdę i zmieniło życie w naszym kraju.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie panel dyskusyjny zaplanowany na 5 czerwca godz. 17.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach. Do dyskusji zaproszono osoby zaangażowane w ruchy narodowo--wyzwoleńcze lat 80. ubiegłego stulecia, świadkowie oraz organizatorzy „akcji balonowej” 1982 roku na wyspie Bornholm.

Na zakończenie panelu wysłuchamy koncertu Monogramisty J.K., barda studenckiego lat 80-tych, laureata Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1988 roku, wykonawcy piosenki „Pan Tadeusz”, innego obok „Murów” Jacka Kaczmarskiego, hymnu pokolenia ówczesnych dwudziestoletnich. Wstęp wolny.

 


Materiał wysłany za pomocą telefonu komórkowego i aplikacji MoDO:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto