Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Budowa Biblioteki Akademckiej wciąż trwa, ale można już ją... zwiedzać

Redakcja
Zwiedzanie bez wychodzenia z domu? W Katowicach można zwiedzić wciąż trwającą budowę Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

Budowa nowej biblioteki

i

AE

jeszcze trwa, ale można już ją zwiedzać. Wirtualny spacer i animacja CINiBA to interaktywne prezentacje powstającego gmachu, które umożliwiają "wizytę" w Centrum, zanim realnie zostanie otwarte dla użytkowników. Odwiedzić można te części gmachu, które w przyszłości zostaną oddane do dyspozycji czytelników. Spacer pozwala sprawdzić m.in. jak będzie wyglądał hol główny na parterze oraz czytelnie i pracownie na pierwszym i drugim piętrze.  Można też swobodnie "przejść się" wzdłuż regałów z książkami, zgromadzonymi na dwóch poziomach wolnego dostępu (1 i 2 piętro), albo zatrzymać się przy stanowiskach do pracy indywidualnej i miejscach do odpoczynku.

Wartości użytkowe CINiBA

Nowoczesna biblioteka, zapewniająca dostęp do kompleksowej, profesjonalnie opracowanej informacji z różnych dziedzin życia, jest ważnym miejscem w przestrzeni publicznej szanujących się miast akademickich. W takiej perspektywie jednakowo ważne staje się zarówno wpisanie jej w krajobraz miejskiej architektury, jak i w codzienny puls miejskiego życia.

- Rozwiązania, które udało się wypracować dla Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach wyniknęły ze wspólnej refleksji architektów i pracowników biblioteki nad budownictwem bibliotecznym ostatnich lat w świecie. We wnioskach z takiego namysłu pojawia się paradoksalna konstatacja, że nowoczesna biblioteka musi wzorować się w swoich założeniach architektonicznych, w aranżacji przestrzeni dla zbiorów i czytelnika, na najdawniejszych antycznych wzorcach, odtwarzając wręcz mityczny model Biblioteki Aleksandryjskiej - mówi prof. Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Dariusz Pawelec, kierownik projektu CINiBA i dyrektor Biblioteki UŚ.

Zobacz również: Animacja obiektu CINiBA na stronie WWW projektu [Zobacz wideo]

- Historia bibliotek zatoczyła koło, a poruszający się po nim twórcy dzisiejszych bibliotek pomijają na tym kole etapy pośrednie, w trakcie których dominującą była przede wszystkim idea ochrony zbiorów. Biblioteka na miarę XXI wieku nie chce być przede wszystkim magazynem - miejscem przechowywania księgozbioru, ale miejscem spotkania i wykorzystywania jej zasobów, zarówno tych tradycyjnych, jak i elektronicznych. Zlokalizowana w kampusie akademickim nie jest dzisiaj tylko wypożyczalnią i czytelnią, ale staje się miejscem uczenia się. Na jej twórcach wymusza to zatem odpowiednie dostosowanie przestrzeni sprzyjającej wymianie poglądów, pracy zespołowej, a nawet relaksowi. Jej sens istnienia spełni się wówczas, gdy stanie się najpopularniejszym miejscem kampusu - dodaje Pawelec.


Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania. Kliknij w obrazek


Komfort pracy i bezpieczeństwo

Dla użytkownika, który przekroczy próg biblioteki najważniejsza pozostaje funkcjonalność oferowanych rozwiązań, a wśród nich zapewnienie komfortu pracy i bezpieczeństwa.  - Pomyśleliśmy chyba o wszystkim. Dla użytkowników spędzających w bibliotece więcej czasu, niebagatelne znaczenie mają tak pozornie prozaiczne szczegóły, jak chociażby wygodne krzesła i oświetlenie, uwzględniające maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Ponadto najczęściej wykorzystywane strefy i usługi m.in. wypożyczalnie, punkty samoobsługowych wypożyczeń i zwrotów książek będą zlokalizowane wzdłuż traktów komunikacyjnych wewnątrz gmachu - mówi

Jadwiga Witek

, rzeczniczka projektu CINiBA.

W budynku zostały przewidziane także miejsca do pracy indywidualnej i grupowej, przestrzenie wystawowe, sala konferencyjna i szkoleniowa. Nowa siedziba bibliotek UŚ i AE będzie także łatwa i ekonomiczna w utrzymaniu, a sam projekt architektoniczny uwzględniający ewentualną rozbudowę biblioteki w przyszłości. Zbiory i wyposażenie CINiBA będą zabezpieczać nowoczesne systemy. Wśród nich m.in. elektroniczne bramki, magnetycz-ne etykiety na dokumentach i kamery, a  sama organizacja przestrzeni zapewni dobrą widoczność.

Charakterystyka gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA)

Gmach CINiBA zlokalizowano w samym centrum Katowic, przy ulicy Bankowej, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących zabudowań głównego kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Położenie w Śródmieściu zapewnia dogodny dojazd poprzez istniejący system komunikacji drogowej, tramwajowej, autobusowej i kolejowej.

Podstawę budynku tworzy jednolita bryła złożona z trzech ogólnodostępnych kondygnacji. Jej część podwyższono o dodatkowe trzy kondygnacje, dostępne wyłącznie dla pracowników.

Główne funkcje obiektu zostały rozmieszczone wokół trójkondygnacyjnego holu, doświetlonego od góry. Taka kompozycja daje wgląd w strukturę organizacyjną budowli, sprzyjając orientacji w przestrzeni.

Prosta i funkcjonalna konstrukcja projektu pozwala na elastyczne wykorzystanie powierzchni Centrum, a także daleko idące możliwości modyfikacji przestrzennej w czasie użytkowania budynku.

Elewacja zewnętrzna gmachu zostanie obłożona płytami z piaskowca, którego barwa ma korespondować z czerwoną cegłą budynków sąsiadujących, wpisując się w kontekst miejsca. Ten sam materiał w połączeniu z laminatem, zostanie zastosowany wewnątrz jako okładzina ścian.

Przeszklone szczeliny w fasadzie w dzień dozować będą dopływ rozproszonego naturalnego światła do wnętrza budynku, nocą rozświetlać elewację sztucznym światłem wydobywającym się z wnętrza gmachu, tworząc niepowtarzalną atmosferę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz gmachu.

W nowym budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej przewidziano możliwość zgromadzenia i magazy-nowania około 1,8 mln woluminów. W pierwszym okresie funkcjonowania, w  Centrum znajdzie się około 800 tys. woluminów.

Gmach CINiBA jest w stanie pomieścić jednocześnie blisko 1000 osób.

Podstawowe dane charakteryzujące obiekt:

  • powierzchnia całkowita - 13 260,49 m2
  • powierzchnia użytkowa - 12 273,40 m2
  • kubatura obiektu - 62 560 m3

Projekt został wybrany w drodze konkursu SARP nr 924. Autorami projektu jest biuro HS99 z Koszalina.



Tak prezentują się wirtualne wnętrza. Kliknij w obrazek, aby przejść do animacji


Organizacja funkcjonalna:

Architektura gmachu, wnętrza, wyposażenie, meble, roślinność zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić atrakcyjność Centrum i sprawić, by stało się ono miejscem przyciągającym użytkowników. Organizacja wewnętrzna budynku korespondu-je z jego architekturą zewnętrzną. Dwie bryły umieszczone jedna na drugiej w uproszczeniu odpowiadają dwóm zasadni-czym strefom funkcjonalnego podziału gmachu - strefie otwartej dla czytelnika i strefie niedostępnej dla użytkowników, przeznaczonej tylko dla bibliotekarzy oraz na magazyny zamknięte.

Architektura, wewnętrzna struktura gmachu i jego wystrój są narzędziem mającym ułatwić organizację wolnego dostępu do zbiorów, komfortowych warunków do pracy i nauki, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Biblioteka Akademicka ma być gotowa w październiku 2011 roku.

Czytaj również: MMSilesia o budowie CINiBA - informacje, zdjęcia, wizualizacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto