Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice czekają na strefę kultury koło Spodka

Redakcja
O przebudowie terenu po dawnej KWK Katowice mówi się od dawna. W tym roku mają ruszyć dwa przetargi, ustalono też, jak będzie wyglądał układ drogowy na tym terenie.

To, obok przebudowy strefy Rondo-Rynek bodaj największa inwestycja, jaka czeka Katowice w ciągu najbliższych lat. Dość powiedzieć, że całość ma kosztować miliard złotych. Na terenach po dawnej KWK Katowice ma powstać według założeń miasta "strefa kultury", zupełnie nowy kompleks, który połączy centrum z Bogucicami. Trzy kluczowe inwestycje na tym obszarze to nowa siedziba Muzeum Śląskiego (z wykorzystaniem zabudowań kopalni, w tym szybów Warszawa II oraz Bartosz), nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które ma powstać najbliżej Spodka.


Budynki dawnej kopalni Katowice


Krok do przodu

Wspomniane MCK uzyskało pozwolenie na budowę 27 stycznia b.r., a projekt nowej siedziby NOSPR-u - prawie miesiąc wcześniej. Obecnie powstają projekty przetargowo-wykonawcze dla inwestycji. - Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku lub na początku roku przyszłego - poinformował podczas niedawnej konferencji prezydent Katowic,

Piotr Uszok

.

Według zapewnień projekty wykonawcze obu inwestycji mają być gotowe w czerwcu. Później muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez Komisję Europejską (ponad połowa z miliarda to unijne dofinansowanie), przetargi na roboty rozpoczną się najwcześniej pod koniec wakacji.


Przedłużona ul. Dudy-Gracza, nowe Muzeum Śląskie i tzw. "zielony most"



Nowy układ komunikacyjny

Jako, że teren przeznaczony pod rewitalizację jest spory, konieczne było również zaprojektowanie nowego układu komunikacyjnego.

Co nas czeka? Ulica Dudy-Gracza zostanie przedłużona w kierunku północnym, Olimpijska pobiegnie w nowym śladzie i połączy się z Dudy-Gracza, Nadgórników i Mieroszewskiego zostaną przedłużone (pierwsza do Olimpijskiej, druga do połączenia z Ordona), do tej pierwszej dzięki przedłużeniu włączy się Katowicka. Przebudowane zostaną także skrzyżowania: Olimpijskiej z al. Korfantego, Dudy-Gracza z Roździeńskiego i Katowickiej z Wiązową. Planowana nowa siedziba Muzeum Śląskiego zostanie połączona z parkiem Bogucickim kładką dla pieszych, tzw. "zielonym mostem".

W pierwszym etapie wybudowana zostanie droga dla dojazdu do nowego Muzeum Śląskiego oraz wspomniana kładka. Obecnie trwa proces weryfikacji dokumentacji projektowej dla tego etapu.

Na co czekamy?

Nietuzinkowy projekt MCK wyszedł z biura JEMS Architekci. - Naszym zamiarem nie było konkurowanie ze Spodkiem ale pokorne podporządkowanie się temu, co sobą już wytwarza. Ten budynek ma być tłem dla ikony - tłumaczyli podczas ogłoszenia zwycięzkiego projektu architekci.


Projekt MCK wiz. JEMS Architekci


Oryginalna bryła jest przecięta w celowo zdeformowanej strefie dachu "zieloną ścieżką". Ma służyć jako przestrzeń publiczna, - To czynnik miastotwórczy oraz symboliczne podkreślenie osi do Bogucic - tłumaczy Jacek Mroczkowski z JEMS Architekci.

Pod tą przestrzenią będzie z kolei miejsce na ogromną wielofunkcyjną salę o powierzchni 10 tys. m2 (pomieści od 10 do 15 tys. osób) oraz sale audytoryjnych, konferencyjnych, restauracji i punktów gastronomicznych. Koszt inwestycji to 300 mln złotych.


Projekt siedziby NOSPR. wiz. Konior Studio


Z kolei projektanci nowej siedziby NOSPR-u, Konior Studio

Tomasza Koniora

, postawili na nawiązanie do śląskiej architektury. Jest więc cegła, ale i wnęki okienne, które... - Będą pomalowane na czerwono, tak jak to ma miejsce na Nikiszowcu, który jest już ikoną śląskiej architektury - podkreśla Konior. Budynek będzie połączony z MCK i Spodkiem kładką pieszo-rowerową, przed nim znajdzie się plac z tańczącą i muzyczną fontanną, która w zimie stanie się lodowiskiem.

W środku znajdą się dwie sale koncertowe, Wielka ma być jedną z największych w kraju. Ma stać się największym studiem nagraniowym w Polsce, pomieści 120-osobową orkiestrę i 100-osobowy chór. Wielką wagę przywiązano podczas projektowania do akustyki. Regulowany będzie sufit akustyczny oraz estrada, dzięki mechanicznym podestom. Koszt inwestycji to 259 mln złotych.

Więcej o inwestycjach:


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto