Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Powstanie co najmniej 11 nowych hoteli [Zdjęcia]

Redakcja
Na ukończeniu jest budowa dwóch nowych katowickich hoteli: Hotelu System położonego przy ulicy Szybowcowej, oraz Hotelu Etap w pobliżu DTŚ-ki. UM Katowice zapowiada, że to dopiero początek.

Jest to odpowiedź na rosnący w regionie popyt na obiekty hotelowe. Jak się prezentują? Czy miasto zyskało nowe atuty przed Euro 2012?

Starania Silesii o uczestnictwo w Euro 2012 trwają. Entuzjaści Euro na Stadione Śląskim organizują akcje agitacyjne i zbierają podpisy na powstałych w tym celu stronach internetowych. Włodarze Katowic i Chorzowa chwalą się jak mogą rozwiniętym system drogowym w regionie, jednym z najlepszych w kraju.

W przypadku Euro, sam stadion oraz dogodne połączenia komunikacyjne jednak nie wystarczą. Kibiców, oficjeli, media oraz piłkarzy wraz z całymi sztabami trzeba jeszcze gdzieś zakwaterować. Dwa hotele wysokiej klasy w centrum Katowic (Monopol i Qubus) to stanowczo za mało. Ciagle mówi się o rozbudowie oferty hotelarskiej, zarówno tej o standardzie wysokim (4 i 5 gwiazdek), jak i ekonomicznym (3 i 2 gwiazdki).

Hotel Monopol

Władze miasta nie ukrywają, że obecnie oferta hotelarska Katowic jest niewystarczająca, zapowiadając powstanie kolejnych hoteli w mieście.

- Do 2012 powstanie w mieście co najmniej 11 nowych hoteli - mówi MM Sillesii

Waldemar Bojarun

, rzecznik Urzędu Miasta Katowice. - Trwają zaawansowane rozmowy z inwestorami. Możemy spodziewać się budynków mogących pomieścić w sumie kilka tysięcy turystów, w standardzie od 2 do 5 gwiazek. Na pewno poradzimy sobie z przyjęciem gości na Euro, zwłaszcza, że stanowisko UEFA zakłada, iż obiekty noclegowe mające być wykorzystane na potrzeby imprezy mogą powstać w promieniu 100 km od miejsca jej rozgrywania - dodaje.

Na potrzebę wybudowania większej ilości hoteli zwraca również uwagę Adam Kochański, Naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta Katowice. - Miasto potrzebuje większej ilości hoteli, o zróżnicowanym przekroju standardów. W tej chwili ich ilość jak na potrzeby miasta jest niewystarczająca - mówi Kochański.

Podobnego zdania jest

Łukasz Brzenczek

ze Stowarzyszenia Moje Miasto. - W mieście jest za mało hoteli, to widać chociażby po obłożeniu już istniejących obiektów - mówi Łukasz. - Oczekuję wzrostu liczby tego typu obiektów, nie tylko w kontekście Euro, ale także np. mającego powstać Międzynarodowego Centrum Kongresowego - dodaje.

Nowy Hotel Etap

Zwłaszcza w segmencie hoteli ekonomicznych miasto pretendujące do miana organizatora wielkiego święta piłakrskiego kuleje. Czy zmienią to powstające właśnie w mieście 2 nowe hotele?

Przy autostradzie, bez polotu, ale...

Pierwsze wzmianki o planowanej budowie Hotelu System w Katowicach pojawiły się na początku 2006 roku. Właścicielem sieci jest Grupa Kapitałowa Salwator, dzieląca swe obiekty na 3 klasy: standard pop**, premium*** i prestige****. Katowicki obiekt w założeniu miał być połączeniem klasy pop i premium, oferując zarówno 2- jak i 3-gwiazdkowe pokoje i udogodnienia.

Nastawienie sieci na klientów biznesowych i grupowych zadecydowało o lokalizacji hotelu, w bliskim sąsiedztwie autostrady A4 i tasy wylotowej z Katowic. Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2006 roku. W zamierzeniu miał powstać obiekt o 213 pokojach z basenem, siłownią, salami konferencyjnymi i restauracjami. Powierzchnia całkowita budynku miała wynieść 8500m2,a wartość kontraktu nieco ponad 11 mln złotych. Hotel składać się z dwóch części: 16-sto kondygnacyjnej o standardzie 3 gwiazdek i 6-cio kondygnacyjnej o standardzie 2 gwiazdek.

Hotele Novotel i Etap

Powstający obiekt z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Biorąc pod uwagę specyfikę miejsca, w jakim powstaje, doskonale wpisuje się w światowy trend pod nazwą "budownictwo autostradowe". Tego typu obiekty, powstające przy trasach szybkiego ruchu łączą najczęściej korzystne ceny, przy zachowaniu oszczędnej formy architektonicznej. Tego typu architektura ma wielu przeciwników, hotele ekonomiczne przypominają w formie często relikty ery PRL-u w lekko podrasowanym wydaniu, z nieco większym wykorzystaniem szkła oraz najczęściej płyt elewacyjnych i w formie prostopadłościanów tudzież sześcianów. Potocznie nazywa się je po prostu "klockami". Niemniej jednak, obiekt jest wpasowany w otoczenie, w którym również królują wspomniane "klocki", a sama funkcja jak na omawiane miejsce jest dużym plusem, zwłaszcza w kontekście przygotowań do Euro. Co jednak jeśli fani futbolu zapamietają bardziej mierną formę hotelu a nie dogodny dojazd do hotelu i z hotelu do centrum miasta czy Chorzowa, gdzie być może Euro się odbędzie?

Pojawiające się zarzuty odpiera rzecznik Bojarun. - Architektura nie zawsze jest najistotniejsza. Potrzebne nam są obiekty o różnej klasie, poza tym miejsce powstania hoteli to nie ściśłe centrum miasta - mówi. - Takie obiekty muszą zarabiać na swoje utrzymanie, jeśli są to obiekty klasy ekonomicznej, nie wymagajmy by były to budynki o wymyślnej architekturze. Nie wymagajmy rzeczy niewykonalnych - apeluje rzecznik.

Kolejny klocek, ale ból jakby większy...

W sierpniu 2007 roku ruszyła z kolei budowa Hotelu Etap, leżącego w sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej w Katowicach (na odcinku Al. Rozdzieńskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Graniczną). Ma on powstać w sąsiedztwie już istniejącego Hotelu Novotel oraz charakterystycznych "Gwiazd" Osiedla Rozdzieńskiego. Po drugiej stronie DTŚ-ki znajdują się tereny zamkniętej Kopalni Katowice, w przyszłości reprezentacyjne miejsce Katowic - to tam właśnie powstanie nowe Muzeum Śląskie.

Hotele Etap wchodzą w skład grupy hotelowej Orbis. Na świecie działa ich ponad 370, w Polsce póki co 3, ale kolejne są planowane, albo, jak w przypadku katowickiego już na ukońćzeniu budowy. Hotele reklamują się hasłami: "najtańszy etap podróży" oraz "doskonale zaprojektowane hotele, w których wszystko zostało przemyślane". Ale czy aby na pewno?

Hotel System

Miejsce powstania hotelu nobilituje. Otoczenie mającego powstać Muzeum Śląskiego nie może emanować bylejakością. Pojawiają się głosy, iż tak się właśnie stanie. Z krytyką już wcześniej spotkały się ekrany akustyczne, jakie "otulają" DTŚ-kę oraz piesza kładka, jaka zawisła nad nią (obiekty były nominowane do antynagrody Betonowa Kostka). Do tego dochodzi nieszczególnie wyglądający Hotel Novotel i... powstający właśnie Etap.

Otrzymamy w efekcie kolejny klocek, bliżniaczo podobny do Novotelu, obłożony białymi płytami elewacyjnymi. Cieszyć będzie funkcja, wykonanie będzie takie, jakiego oczekuje się od obiektów tej klasy. Nasuwa się pytanie czy jest to idealne miejsce na tego typu obiekt? Hotel powstaje w końcu przy ruchliwej arterii i wita gości nadjeżdzających od strony Warszawy.

Podobne obawy żywi Łukasz Brzenczek. - Na pewno plusem jest to, że hotele powstają. Pytanie, ktore jednak w tym kontekście sie pojawia, czy te obiekty ktore juz powstały/powstają odpowiadają swoja stylistyką i architekturą miejscu w którym powstają? - mówi. Dysonans polega na tym, że przy głównych drogach wjazdowych do centrum aglomeracji śląskiej powstają obiekty, które swym wyglądem raczej zasługują na mniej eksponowane działki - dodaje.

Cała reszta...

Elegancki Monopol i nowoczesny Qubus, zlokalizowany w wieżowcu Altus, w samym sercu Katowic to z pewnością wizytówki miasta, jego centrum. W samym centrum mamy jednak oprócz tego jeszcze nieczynny już Hotel Silesia, którego przyszłość wciąż się waży (z powodu przestarzałej konstrukcji miał być wyburzony, a miejsce zagospodarowane na nowo, ale czy tak się stanie?). Hotel Katowice ma przejść w przyszłości renowację. Czy nie będzie to czasem, tak modny ostatanio styropian i wściekłe cukierkowe barwy? Oba hotele stoją w ważnych dla miasta miejscach, są widoczne z kilku kierunków. Będą decydować o wizerunku miasta zabiegającego o Euro.

Parh Hotel Diament

Jakby w czasie zatrzymały się inne hotele w mieście. Hotel Polonia, zlokalizowany w kamienicy przy ul. Kochanowskiego odstrasza od samego wejścia. Budynek wymaga remontu, podobnie jak kamienica, w której znajduje się Hotel Śląski przy ulicy Mariackiej, w przyszłości reprezentacyjnym miejskim deptaku. Hotel stoi zamknięty,  o inwestycjach póki co nie słyszymy.

Niedawno powstały Park Hotel Diament, u zbiegu ul. Stwosza i autostrady A4 architektonicznie wpisuje się w stylistykę "budownictwa autostradowego". Czy kraty nad wejściem i masywny metalowy płot to sygnał, że miasto nie jest przyjazne dla odwiedzających?

Przykład wspomnianego Monopolu to jak najbardziej pozytywny kierunek. Sąsiadującą kamienicę zajmuje Hotel Diament, nieco skromniejszy, ale również pozostawiający po sobie dobre wrażenie. Jak to możliwe, że w mieście, w którym jest tyle pustostanów w przewdojennych kamienicach, zlokalizowano jedynie 2 hotele?

Zupełnie inaczej wygladało to przed wojną. Wystarczy wspomnieć Grand Hotel (mieszczący się w obecnym budynku Muzeum Śląskiego, przy Al. Korfantego), Hotel Savoy na ul. Mariackiej czy Russ Hof. u zbiegu ulic Pocztowej i Dworcowej. Przeglądając stare pocztówki, ma się wrażenie, że żyje się dziś w zupełnie innym mieście. A przecież wtedy nie było mowy o Euro, Silesii Expo, wielomilionowych inwestycjach i potrzebie wypromowania miasta, jako miejsca turystycznego.

- Miastu brakuje tanich hosteli, położonych w centrum. Kamienice świetnie nadają się do adaptacji na tego typu obiekty. Problemem nie jest jednak tylko ilość hoteli klasy ekonomicznej. Również ilość hoteli klasy luksusowej nie jest wystarczająca. Wciąż słyszymy o inwestycjach tego typu realizowanych we Wrocławiu czy w Łodzi, w Katowicach panuje pod tym względem cisza - mówi Łukasz Brzenczek.

 

Nieczynny Hotel Silesia

O przyszłość jest spokojny rzecznik Bojarun. - Jestem pełen optymizmu. Zdajemy sobie sprawę iż słabością miasta jest obecnie życie nocne. Oprócz masowych imprez, jak Euro, eventy, imprezy targowe czy koncerty w Spodku (gdzie w 2009 roku odbędą się finały Mistrzostw Europy w koszykówce mężczyzn), na potrzeby których między innymi powstają nowe hotele, zamierzamy sciągnąć ludzi do centrum - mówi. W planach jest kolejny hotel, który ma powstać w śródmiejskiej kamienicy, wzorowany na hotelu Monopol. - Zamierzamy ożywić centrum miasta, stawiając właśnie m.in. na centrotwórcze hotele i apartamenty. Te na pewno powstaną w niedalekiej przyszłości - dodaje.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto