Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Przedmieścia coraz atrakcyjniejsze

Redakcja
Spokojna okolica, niewielka odległość od centrum miasta, a przede wszystkim bardzo atrakcyjne ceny - to dziś decyduje o popularności inwestycji mieszkaniowych na obrzeżach Katowic.

Kupujesz mieszkanie w centrum Katowic? Przygotuj się na opłaty w wysokości od 7 do nawet 10 tysięcy złotych za m2. Metr metrowi nierówny, płącąc za mieszkanie w południowych dzielnicach Katowic możemy oszczędzić nawet 50%. Przykładem Osiedle Zagajnik powstałe w dzielnicy Zarzecze, gdzie za m2 zapłacimy średnio 3600 zł. Z analiz redNet Property Group wynika, że miesszkania i domy na przedmieściach Katowic stanowią dziś ponad 30% ofety na rynku pierwotnym. Do najbardziej atrakcyjnych dzielnic miasta zaliczają się dziś przede wszystkim Ligota, Zarzecze, Brynów, Kostuchna i Piotrowice.

Jak inwestować to tylko na przedmieściach?

Zakup mieszkania na przemieściu może być również doskonałą inwestycją, o czym przekonuje Monika Śleziońska, dyrektor ds. marketingu MK Inwestycje. - Ceny nieruchomości w takich dzielnicach jak Kostuchna, Ligota czy Zarzecze dziś są niskie, będą jednak z czasem rosnąć, tak samo jak wartość nieruchomości. Już dziś o południowych dzielnicach mówi się, jako o prestiżowych, aczkolwiek wciąż przystępnych cenowo i konkurencyjnych, także pod względem standardu – ocenia Śleziońska.

Zdaniem Śleziońskiej powodem atrakcyjności tych dzielnic jest także ich niewielka odległość od śródmieścia. – Katowickie przedmieścia to nie warszawskie, tutaj droga do centrum zajmuje niecałe 15 minut, także dostęp do infrastruktury jest łatwy, podobnie jak do szkół czy centrów biznesowych – ocenia. To właśnie infrastruktura miejska zaraz po cenie, zdaniem analityków jest jednym z głównych czynników decydujących o wyborze mieszkania w centrum lub na obrzeżach Katowic.

-  Na decyzję o wyborze ma wpływ w dużej mierze dostęp do rynku pracy i edukacji, infrastruktury komunikacyjnej i handlowo-usługowej - mówi Marcin Gołębiowski, dyrektor zarządzający redNet Property Group. – Największy problem w rozwoju stref podmiejskich stanowi jednak wciąż niski poziom dostępności komunikacyjnej tych obszarów i dlatego, wybierając dalsze lokalizacje, częściej decydujemy się na kupno domu na większej działce, niż mieszkania w budynku wielorodzinnym – wyjaśnia Gołębiowski.

Przedmieścia gonią centrum

W przypadku Katowic ten problem jednak znika. Osiedla takie jak Zagajnik, Bażantów (w dzielnicy Kostuchna) czy Ligota Park (w Ligocie) dzieli od centrum kilkanaście minut drogi, nie ma również problemów z kursami linii autobusowych. Oprócz tego zanika dystans pomiędzy przedmieściami a centrum, związany z dostępnością usług. W sąsiedztwie osiedli mam dziś  dostep zarówno do sklepów i szkół, jak również np. do ośrodków sportowych.

- Projekty powstające na obrzeżach miast, aby pozostać atrakcyjnymi dla nabywców muszą pozostać konkurencyjne przede wszystkim pod względem cenowym – ocenia Maciej Gołębiowski z redNet Property Group. Już dziś przedmieścia są atrakcyjne w dużej mierze dla mniej zamożnych klientów, chociaż miejscami w Polsce ceny na przedmieściach zaczynają z rozpędu dorównywać lokalizacjom centralnym – ocenia analityk. To jednak nie grozi Katowicom. – W przeciwieństwie do większości głównych miast ceny lokali w Katowicach nie są przeszacowane. Świadczy o tym fakt, że średnie ceny mieszkań w inwestycjach wprowadzanych na rynek oraz mieszkań pozostających w sprzedaży są niższe od średnich cen mieszkań, które już znalazły swoich nabywców – mówi Gołębiowski.

Katowicki rynek mieszkaniowy oceniany jest dziś, jako dojrzały. – W Katowicach większość deweloperów przygotowując oferty cenowe dokonuje realnej wyceny projektów, nie zawyżając cen nieruchomości – mówi Monika Śleziońska. I choć dziś największa ilość oferowanych mieszkań w Katowicach – ponad 80% to lokale w śródmieściu lub w centralnie położonych dzielnicach to przedmieścia zdaja się coraz częściej je przebijać, pod względem ceny, niższej nawet o 50% ale także pod względem standardu i lokalizacji, którą wybiera coraz więcej mieszkańców regionu.

Przedmieścia stawiają na rodzinność

Zdaniem ekspertów wśród nabywców mieszkań i domów na przedmieściach Katowic dominują osoby o ugruntowanej pozycji, dla których mieszkanie na przedmieściu jest już którymś z kolei. Przeważają rodziny z dziećmi oraz młode małżeństwa, także osoby starsze, chętnie decydują się na przedmieścia – ocenia Monika Śleziońska. Również z zamożnością klientów jest różnie. – W większości zakup domu lub mieszkania finansowany jest z kredytu, zdarzają się jednak sporadycznie zakupy za gotówkę – dodaje.

Na wybudowanym przez MK Inwestycje Osiedlu Zagajnik w Zarzeczu, 100% mieszkańców stanowić będą rodziny, podobnie jest także na innych osiedlach w okolicy. Dziś w Katowicach wśród zainteresowanych kupnem mieszkania dominują przede wszystkim osoby powyżej 30 roku życia, stanowią one 60% nabywców, blisko 40% kupujących to rodziny, dla których ważnym czynnikiem przy wyborze lokalizacji jest bliskość przedszkoli, szkół a także bezpieczeństwo.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto