Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice stworzą zielony korytarz wzdłuż Ślepiotki

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Nie Rawa, lecz Ślepiotka może być pierwszą zrewitalizowaną rzeką Katowic. Władze przymierzają się do prac w korycie najczystszej rzeki w mieście. - Oby szybko! - grzmią przyrodnicy. Pokaż Bez tytułu na większej mapie

Projekt, który ma zostać sfinansowany ze środków Unii Europejskiej ma być pilotażowym działaniem w ramach unijnego programu REURIS (Rewitalizacji Miejskich Przestrzeni Nadrzecznych), którego koordynatorem na Polskę jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach

Rzeka inna niż wszystkie

- Już na początku lat 90-tych wykonywano dla miasta koncepcję zagospodarowania tych terenów. Wybraliśmy dolinę Ślepiotki ze względu na jej w miarę naturalny charakter i całkowity brak zabudowy na terenie koryta - mówi dr Leszek Trząski z GIG-u, autor programu. - Nawet jeśli odtworzymy naturalne koryto rzeki, nie istnieje ryzyko powodziowe, bo rzeka nigdy takiego zagrożenia nie sprawiała - dodaje naukowiec.

Projekt traktowany jest jako jeden z najbardziej prestiżowych przedswięzięć rewitalizacyjnych na terenie Unii. Ponowne zagospodarowanie takich terenów będzie uwzględniać ochronę lokalnej przyrody lub nawet odworzenie jej z równoczesnym zapewnieniem dostępności dla rekreacji. W niektórych przypadkach projekt rewitalizacyjny obejmuje także odtwarzanie dóbr dziedzictwa kulturowego - np. urządzeń hydrotechnicznych.

Miasto chce poprawić jakość odprowadzania wód deszczowych z dorzecza Ślepiotki, odtworzyć system retencyjny oraz, co najważniejsze wybudować ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż zrewitalizowanego koryta oraz stworzyć dwa place przyrodniczo-edukacyjne.

Mieszkańcy domagali się zieleni
Jak zapewniają w matowickim magistracie wybór akurat tego miejsca był związany ze względami społecznymi.
- Przyjrzelismy sie warunkom prawno - własnościowym. Właścicielem tego terenu jest miasto, ponadto  ponad jarem znajduje się duże osiedle a teren inwestycji nie kolduje z ogródkami działkowymi - informuje w rozmowie z MM Sabina Denysenko, nadzorująca projekt z ramienia UM Katowice, który rozpisał nieograniczony przetarg na wykonanie robót.


Ślepiotka na terenie Piotrowic - fot. Maciej Wójcik


- Docelowo chcemy, by w przyszłości zrewitalizować cały zielony korytarz Ślepiotki, tak aby pieszy czy rowerzysta w atrakcyjnych warunkach mógł przemieścić się z lasów Murckowskich do Panewnickich - wyjaśnia Denysenko.

Z rewitalizacji Ślepiotki zadowoleni są też przyrodnicy, którzy zauważają, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu na tamach na rzece można było się kąpać w krystalicznie czystej wodzie.

- To ciekawy projekt i ważny. Dobrze, że zczynamy od Ślepiotki, bo jest najłatwiejsza do rewitalizacji. Pamiętać należy jednak o całkowitym "odbetonowaniu" koryta oraz przywróceniu naturalnych meandrów rzece. Aby wróciła tu naturalna roślinność stale musimy zabiegać o jeszcze większe polepzenie klasy czystości tych wód - uważa dr Jerzy Parusel, kierownik Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, od wielu lat prowadzący badania naukowe na terenie okolicznego rezerwatu "Ochojec".
- Problemem moga okazać się niektóre grunty prywatne, które schodzą w kilku miejscach aż pod samą rzekę, ale to przecież w interesie mieszkańców, by przywrócić im na nowo rzekę - dodaje Parusel.

W ramach projektu Reuris przeprowadzona zostanie rewitalizacja także Starego Kanału w Bydgoszczy, rzeki Stara Ponavka w Brnie oraz rzek Mze, Radbuza, Uhlava i Uslava w Pilznie oraz dolina rzeki Feuerbach w Stuttgarcie i rzeki i kanały w Lipsku.

Czytaj również: Bulwary Rawy: prace trwają, rzeka zmieni oblicze
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto