Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: W budynkach Uniwersytetu Śląskiego wkrótce nie będzie już barier dla niepełnosprawnych

Monika Krężel
Drzwi wejściowe do budynku WNS, tam, gdzie znajduje się podnośnik, zwykle są zamknięte
Drzwi wejściowe do budynku WNS, tam, gdzie znajduje się podnośnik, zwykle są zamknięte Marzena Bugała
Błażej studiuje socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. - Zajęcia odbywają się cały czas w gmachu Wydziału Nauk Społecznych. Mam niepełnosprawnych znajomych, w tym takich, którzy poruszają się o kulach. Nie możemy zrozumieć, dlaczego jedne z drzwi do budynku, tam, gdzie znajduje się podnośnik, są ciągle zamknięte - zwrócił się do nas Błażej z takim problemem.

Do budynku Wydziału Nauk Społecznych od ulicy Bankowej prowadzą dwa wejścia. Z tego powodu, że chcąc wejść do gmachu, trzeba najpierw pokonać schody, przy jednym z nich - leżącym po prawej stronie - zamontowano specjalny podnośnik. Korzystają z niego m.in. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

- Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że drzwi od października są zamknięte na klucz. Jeśli ktoś, kto ma kłopoty z chodzeniem, wdrapie się jednak po schodach i będzie chciał wejść tymi drzwiami położonymi z prawej strony, pocałuje klamkę. I zostanie zmuszony, by podszedł do drugiego wejścia. Dla zdrowych osób nie jest to żaden problem - zwraca uwagę nasz Czytelnik. - Chyba nikt nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć tego, że drzwi są zamknięte. Przecież panom ochroniarzom nie może być zimno, bo budynek Wydziału Nauk Społecznych jest wyjątkowo ciepły.
Człowiek poci się w T-shircie.

Gmach, w którym studiują przyszli socjolodzy, historycy czy politolodzy ma jeszcze jedno wejście - od strony deptaka prowadzącego na Wydział Prawa. - Plus tego wejścia jest taki, że nie prowadzą do niego schody - mówi student Błażej. - Jednak winda dla niepełnosprawnych ciągle się psuje, a po wyjściu z niej i tak trzeba pokonać trzy schody. Co prawda jest tam podnośnik, ale trzeba do jego obsługi wzywać uprawnioną osobę. Słyszałem jednak, że w czerwcu ma być budowana nowa winda. To rozwiązałoby problem osób niepełnosprawnych - mówi z nadzieją.

Błażeja nurtuje jeszcze jedna rzecz. - Na deptaku przed budynkami uczelnianymi studenci non stop palą papierosy. A przecież nie powinni. Władze uczelni nie potrafią sobie poradzić z tym problemem - uważa nasz młody Czytelnik.

Czy wiesz, że...

Na UŚ studiuje 455 osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Liczba studentów niepełnosprawnych nie wzrasta, co wynika z niżu demograficznego.

Nowe przepisy dotyczące ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadziły m.in. zakaz palenia na terenie placówek edukacyjnych (nie tylko w pomieszczeniach).

Na terenie uczelni obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Jacek Szymik- Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Prawe drzwi wejściowe do budynku Wydziału Nauk Społecznych otwiera się wówczas, gdy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim chce skorzystać z podnośnika. Studenci nie powinni mieć kłopotów z wezwaniem obsługi, gdyż przy podnośniku zamontowany jest dzwonek, którym przywołuje się pracowników odpowiedzialnych za uruchomienie platformy.

Osoby odpowiedzialne za pomoc w korzystaniu z podnośnika znajdują się tuż przy wejściu, stąd możliwość szybkiej reakcji na wezwanie. Pracownicy zostali jednak poinformowani o zaistniałym problemie i bez wątpienia będą zwracać szczególną uwagę na tego typu sytuacje.

Budynki UŚ są w bardzo wysokim stopniu przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na bieżąco likwidujemy wszelkie możliwe bariery architektoniczne. Realizowane są także nowe inwestycje, których celem jest ułatwienie poruszania się osób niepełnosprawnych w budynkach uniwersyteckich.

W roku bieżącym została uruchomiona winda w Instytucie Matematyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Zakończona została również procedura przetargowa związana z dobudową szybu i montażem windy zewnętrznej przy Wydziale Nauk Społecznych. Inwestycja zostanie wykonana w czasie letnich wakacji, by już od nowego roku akademickiego osoby niepełnosprawne mogły z niej korzystać.

W najbliższym roku zostaną podjęte działania mające na celu pełne przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku w Cieszynie, w którym mieści się Wydział Artystyczny i Wydział Nauk o Edukacji.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto