Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice wciąż walczą o ESK 2016. Tym razem sadzonkami i ziarnami na Nikiszowcu

Redakcja
Znacie sadzonki słoneczników - jeden z symboli katowickich starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016? Powrócą znowu i to na Nikiszowcu. A do tego w towarzystwie ziaren słonecznika.

W czwartek, 17 czerwca, o godzinie 10.00 na placu Kościelnym Parafii św. Anny w

Nikiszowcu

rozdano 1000 sadzonek kwiatów i 2000 ziaren słonecznika odmiany Big Smile. Akcja ma zwrócić uwagę mieszkańców na starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

- 21 maja rozdaliśmy już 400 sadzonek do skrzynek na balkony i okna oraz 500 sadzonek przeznaczonych do rabatek. Na jednej akcji nie mogło się skończyć! - zapewnia Elżbieta Zacher, prezes Stowarzyszenia "Razem dla Nikiszowca", współorganizatorka akcji. Część kwiatów otrzymają mieszkańcy dzielnicy, część zostanie zaś zasiana przy Szkole Podstawowej nr 35.

Słonecznik jest symbolem starań stolicy województwa o tytuł ESK 2016.

Katowice. Miasto ogrodów

Najstarsze miasto ogród, leżące w granicach obecnej Polski, to katowicki Giszowiec. W centrum wybudowanego w 1910 roku osiedla znajdował się plac, wokół którego zgromadzono szkoły, sklepy, pocztę, gospodę (przystosowaną do przyjmowania profesjonalnych zespołów teatralnych!), administrację osiedla, łaźnię, pralnię i domy noclegowe. Pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w miastach województwa śląskiego zaczęły powstawać ogródki jordanowskie z pawilonami przedszkolnymi i sportowo-rekreacyjnymi. W Katowicach udało się wybudować co najmniej 4 ogrody. W stolicy województwa powstały też place zabaw, obowiązkowo wyposażone w brodzik i piaszczyste plaże. Fontanna przy placu Andrzeja to prawdopodobnie pozostałość po dawnym brodziku i plaży.

- Teraz znów urzeczywistniana jest idea, o której pisała Małgorzata Szejnert w "Czarnym ogrodzie" - projekt "idealnego miasta ogrodu, zdrowego, przyjemnego, dobrze usposabiającego do życia i pracy". Wysiewajmy słoneczniki. Uprawiajmy je w ogródkach, ozdabiajmy nimi balkony. Zaczynajmy od ogrodów prywatnych, by spotkać się za kilka lat w mieście, które będzie ogrodem - zachęca

Marek Zieliński

, dyrektor projektu.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto