Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowicki Holding Węglowy powalczy na giełdzie

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Tuż przed posiedzeniem zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, Ryszard Fedorowski, jego rzecznik opowiada nam o kulisach wejścia holdingu na giełdę i planach rozwoju na najbliższe lata.

MM Silesia: Jakie są plany Katowickiego Holdingu Węglowego w związku z wejściem na giełdę?

Ryszard Fedorowski: - Stawiamy raczej na stabilny rozwój, postaramy się utrzymać na rynku mocną pozycję, którą wypracowaliśmy przez lata. Czy pracownicy kopalń należących do holdingu otrzymają 10-letnią gwarancję zatrudnienia? Obecnie trwają rozmowy. Negocjujemy ze związkowcami szczegóły pakietu socjalnego dla naszych pracowników, ale jest to proces na tyle czasochłonny i skomplikowany, że na razie nie wypracowaliśmy w tej sprawie porozumienia. Jeśli prezes Stanisław Gajos mówi, że najprawdopodobniej uda się zapewnić górnikom 10-letnią gwarancję zatrudnienia, to tego się trzymajmy. Z akcentem na "najprawdopodobniej".

Skąd KHW weźmie tysiące nowych pracowników, którzy będą mu potrzebni w najbliższym czasie?

- W tej sprawie podpisaliśmy stosowne umowy z technikami, które kształcą przyszłych górników. Mamy także porozumienie z poszczególnymi uczelniami technicznymi w regionie, w tym z Politechniką Śląską, która również kształci naszych przyszłych pracowników. Tu nie mamy żadnych obaw o naszą przyszłość. Niewykluczone, że w razie potrzeby zatrudnimy także górników, którzy kilka lat temu wzięli odprawy i zrezygnowali z pracy w kopalniach, ale na razie nie ma takiej konieczności.

Czy w kolejny okres działalności, holding wejdzie z pokorą, czy też raczej jako wojownik?

- Myślę, że ani jedno ani drugie nie wchodzi tu w grę. Jak już mówiłem, interesuje nas stabilny rozwój i przeprowadzenie kilku poważnych inwestycji.

Katowicki Holding Węglowy powstał 29 czerwca 1993 roku. W jego skład wchodzą kopalnie: KWK Murcki, KWK Wieczorek, KWK Staszic, KWK Mysłowice-Wesoła, **

KWK Wujek

** oraz KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu.

Związkowcy z kopalń należących do KHW przygotowali szereg postulatów, w których domagają się między innymi 10-letniej gwarancji zatrudnienia, 15-procentowego pakietu akcji oraz zapewnienia, że Skarb Państwa nie sprzeda swoich udziałów w firmie. Po Kopalni Bogdanka, KHW będzie drugą firmą górniczą, która weszła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto