Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowickie liceum dba o śląskie wartości

Redakcja
Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół VIII LO w Katowicach realizuje projekt "Wartości Śląska". Chce w ten sposób kontynuować misję protoplastów Katowic i uwrażliwiać mieszkańców na wartości, które pozwolą im rozwijać ich "szmaragdowość".

- Katowice zbudowali mieszkańcy związani z kościołem Ewangelickim, kościołem Katolickim oraz Gminą Żydowska. - mówi autorka projektu, Bernadeta Szymik-Kozaczko. - Projekt jest efektem w pierwszej kolejności daru: wychowania i przekazywania tradycji w mojej rodzinie mającej mocne korzenie w tej ziemi. Moja rodzina nauczyła mnie ufnego otwarcia na innych, a także troski o zachowanie tożsamości. - dodaje pomysłodawczyni.

 

Głównym filarem projektu jest cykl wykładów, przybliżających wartości, w oparciu o które zbudowano edykację w Katowicach. Wykład inauguracyjny, który miał miejsce 15 grudnia, wygłosił ks. prof. Jerzy Szymik, który mówił o miłości, jako tej wartości uniwersalnej. Poczas kolejnych spotkań, które odbyły się w parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Tadeusz Szurman powiadał o wkładzie Ewangelików w rozwój Katowic, a dyr. Muzem Historii Katowic, mgr Jadwiga Lipońska-Sajdak, w auli VII LO opowiadała o historii oświaty w Katowicach.

 

Autorka projektu opowiada nam o skąd wziął się pomysł: - Czytałam dokumenty katowiczan sprzed 150 lat i wcześniejsze, doskonale można odczuć i zrozumieć jak ważny dla protoplastów Katowic był system wartości. Przykładem jest podjęcie decyzji o utworzeniu wielowyznaniowej chrześcijańskiej szkoły średniej, szkoły której uczniami zostały dzieci ówczesnych mieszkańców skupionych przy trzech świątyniach Kościele ewangelickim, Kościele katolickim i Synagodze. - zaznacza Bernadeta Szymik-Kozaczko. 

 

- Wartości, na które chcę zwrócić uwage to: Miłość, Wyuczynie dzieci - to nacisk by dzieci rosły w mądrości życiowej, czyli wiedza szła w parze z wychowaniem i przydatnością w społeczeństwie, pobożność, tolerancja - ze wskazaniem, że tolerancja to nie zgoda na zło lecz umiejętność współżycia różnych grup społecznych, religijnych skierowanych na dobro a także Hojność, dobroczynność, tworzenie i rozwój dóbr kultury, dbałość o zdrowie poprzez czynny wypoczynek, sport, szacunek dla pracy, rodzina. - dodaje autorka projektu.

 

Projektowi towarzyszą dwie publikacje. Pierwsza to "Miłość" a druga "Ewangelicy w życiu Katowic". Obydwie są efektem projektu. Stowarzyszenie zapowiada także kolejne wykłady i wydawnictwa. Każdy kto chce zaopatrzyć się w książeczkę proszony jest o kontakt z sekretariatem szkoły, pod numerem telefonu 032 253 94 32.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto