Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowickie renowacje (Listopad 2008)

Redakcja
Koniec roku, więc remonty przyspieszają. Sprzyjająca póki co aura pozwoliła na dokończenie renowacji kilku ważnych dla Katowic budynków, kilka innych remontów dopiero co się rozpoczęło.

Zakończyły się już remonty dwóch budynków z okresu dwudziestolecie międzywojennego, znadujących się przy placu Sejmu Śląskiego. Siedziby wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa (dawniej siedziba Syndykatu Polskich Hut Żelaznych) wypiękniały, zwraca uwagę wysoki pozoiom przeprowadzonych renowacji. Podczas odnawiania budynku CZH (dzieło Tadeusza Michejdy i Lucjana Sikorskiego z 1928 roku) powrócono do pierwotnego wyglądu oraz kolorystyki i zastosowano tynk w dwóch kolorach: jasnym, który pokrywa większą część fasady oraz ciemnym, zdobiącym przyziemia i wielkie pilastry nad wejściem, na frontowej elewacji.

Ciekawie rozwiązano renowację budynku przy ul. Mikołowskiej 50/52, gdzie pozbyto się tynku, którego miejsce na elewacji zajęły płytki imitujące cegłę. Rzadko stosowany w Katowicach zabieg sprawia naprawdę dobre wrażenie, szkoda jedynie, że renowacja nie objęła całego budynku, a jedynie część, do któej wprowadza się jeden z banków. Odświeżono elewację budynku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, znajdującego się przy ulicy Poniatowskiego 15. Wygląda to naprawdę dobrze, pomijając koszmarną nadbudówkę, powstałą podczas wcześniejszej przebudowy. Budynek jest teraz również iluminowany w nocy.

Nadubodowane piętro zyskał również, i to niedawno, budynek znajdujący się przy ul. Szafranka 2. Przy okazji odświeżono również elewacje, które dobrze się prezentują w stonowanej biało-szarej tonacji. Pełną parą ruszył również remont siedziby Zakładu Doskonalenia Zaodowego oraz Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka, przy ulicy Krasińskiego 2. Pomimo użycia podczas renowacji styropianu, odsłonięta od strony uliy Damrota część preznetuje się dobrze, również tam postanwiono na szlachetną, niekrzykliwą kolorystykę.

Szklane kurtyny DH Zenit zostały już wymienione. To pierwszy z kilku etapów zapowiadanej renowacji, powstałego w 1962 roku dzieła Mieczysława Króla i Juranda Jareckiego. Pod rusztowaniami wciąż znajdują się kamienicy przy ul. Żwirki i Wigury 11, Zabrskiej 9, Mickiewicza 13 i Mariackiej 24, do których dołączył ostatnio budynek znajdujący się przy ul. Warszawskiej 12, dawna przedwojenna siedziba Deutsche Banku, wielokrotnie przebudowywana i zatracająca swe pierwotne piękno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto