Kluczbork miodem płynący

Redakcja
Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie ...
Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie ... Maciek Homis
Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie upodobały sobie pola i lasy Ziemi Kluczborskiej.

Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie upodobały sobie pola i lasy Ziemi Kluczborskiej. Odkrywca tajników życia pszczół był. Ks. dr Jan Dzierżon (1811 – 1906) światowy sławy pszczelarz, urodzony w Łowkowicach koło Kluczborka. W Muzeum im. Jana Dzierżona można zwiedzać ekspozycję stałą pn. „Pszczelarstwo dawne i nowe”.

Gmina Kluczbork liczy 38 tys. mieszkańców, w tym 26 tys. mieszka w Kluczborku, a 12 tys. w 23 sołectwach. Powierzchnia gminy to 217 km2, w tym 12 km2 to miasto.

Wieża widokowa kościoła ewangelickiego zaprasza do podziwiania panoramy Kluczborka, gdzie przeszłość widoczna w uroczej architekturze zabytkowych kamieniczek, harmonijnie współgra z duchem modernizacji rozwoju.

Miasto rozwinęło niezwykle intensywne kontakty zagraniczne: umowy partnerskie z niemieckim Bad Dürkheim (2000), ukraińskimi Brzeżanami (2001), polskimi miastem Dzierżoniów (2007) oraz angielskim Wells (2010).

Kluczbork to tradycyjna gościnność zapadająca głęboko w pamięć, to aktywny wypoczynek – (122 km tras rowerowych, camping w Bąkowie), liczne imprezy sportowe i kulturalne oraz bogactwo tradycji okolicznych miejscowości przyciągające turystów z kraju i Europy. To miasto, które wciąż się rozwija – ostatnie najważniejsze przedsięwzięcie to zbiornik retencyjny, Kampus Sportowo – Rekreacyjny STOBRAWA, południowa obwodnica miasta.

Ambicją i dążeniem mieszkańców oraz władz jest stworzenie z Kluczborka nowoczesnego europejskiego miasta.
Mieszkańcy mówią o Kluczborku, jako mieście spokojnym, zielonym, w którym czują się bezpiecznie i mogą miło spędzić czas.

Tradycje Pszczelarskie

Kopernik ula, Książę Pszczół tak nazywany jest ksiądz dr Jan Dzierżon, urodzony w Łowkowicach k/ Kluczborka, światowej sławy pszczelarz i odkrywca tajników pszczół. Rozgłos przyniosła Dzierżonowi ogłoszona w 1845 r. teoria partenogenezy (dzieworództwa) pszczół, która dotyczyła rozmnażania się tych owadów. Wprowadził także do uli drewniane listewki (snozy), które do dziś stosuje się w ulach w celu łatwiejszego wyjęcia miodu. Zasługi jego zostały wysoko ocenione przez współczesnych – w 1872 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Monachijskiego. Wiele pamiątek osobistych Dzierżona w tym listy, dyplomy, odznaczenia znajdują się obecnie w Muzeum jego imienia w Kluczborku.
W parku przy ulicy Byczyńskiej znajduje się pomnik tego wybitnego pszczelarza.

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
Ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork
Tel. 77 418 27 07

Muzeum regionalne udostępnia dobra kultury z terenu Ziemi Kluczborskiej i północnej Opolszczyzny. W nim eksponowana jest wystawa stała pn. „Pszczelarstwo dawne i nowe”. Prezentuje ona dzieje hodowli pszczół od czasów najdawniejszych do współczesności, a także rolę i działalność pszczelarską ks. dr. Jana Dzierżona. Wizytówką Muzeum jest usytuowany przed budynkiem skansen, w którym obejrzeć można kolekcję współczesnych uli figuralnych wykonanych przez artystów ludowych i rzeźbiarzy amatorów z całego kraju. Przy Muzeum znajduje się również Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Pszczelarskiej i Historycznej.
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:30 a w niedzielę od 10:00 do 13:30.

Pasieka Zarodowa im. ks. dr. Jana Dzierżona w Maciejowa
Maciejów 8, 46-211 Kujakowice Górne, tel./fax 77 413 19 77

W Pasiece, która usytuowana jest w historycznym miejscu, gdzie ostatnie lata swojego życia spędził ks. dr Jan Dzierżon, powstaje najcenniejszy miód. Głównym zadaniem Pasieki jest hodowla matek pszczelich na potrzeby pszczelarzy z całego kraju. Ponadto pozyskuje się i oferuje do sprzedaży różne produkty pszczele tj. miód, pyłek, wosk, propolis, ozdobne świece z wosku pszczelego, a także sprzęty i artykuły pszczelarskie. Na terenie Pasieki znajduje się dworek, w którym żył Dzierżon, a obok skansen pszczelarski z ulami pniowymi i figuralnymi. Pracownicy Pasieki prowadzą edukację dorosłych, młodzieży i dzieci poprzez propagowanie zdrowych produktów pszczelich. W Pasiece odbywa się każdego roku, w drugiej połowie sierpnia święto miodu pn. „Maciejowskie miodu smakowanie”.

Pasieka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00 (w sobotę i niedzielę po wcześniejszym uzgodnieniu). Dodatkowo od 15 maja do 30 czerwca. Dodatkowo od 15 maja do 30 sierpnia w sobotę w godz. od 9:00 do 13:00.

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie