Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kluczbork miodem płynący

Redakcja
Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie ...
Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie ... Maciek Homis
Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie upodobały sobie pola i lasy Ziemi Kluczborskiej.

Miód zawdzięczamy pracowitym pszczołom, które szczególnie upodobały sobie pola i lasy Ziemi Kluczborskiej. Odkrywca tajników życia pszczół był. Ks. dr Jan Dzierżon (1811 – 1906) światowy sławy pszczelarz, urodzony w Łowkowicach koło Kluczborka. W Muzeum im. Jana Dzierżona można zwiedzać ekspozycję stałą pn. „Pszczelarstwo dawne i nowe”.

Gmina Kluczbork liczy 38 tys. mieszkańców, w tym 26 tys. mieszka w Kluczborku, a 12 tys. w 23 sołectwach. Powierzchnia gminy to 217 km2, w tym 12 km2 to miasto.

Wieża widokowa kościoła ewangelickiego zaprasza do podziwiania panoramy Kluczborka, gdzie przeszłość widoczna w uroczej architekturze zabytkowych kamieniczek, harmonijnie współgra z duchem modernizacji rozwoju.

Miasto rozwinęło niezwykle intensywne kontakty zagraniczne: umowy partnerskie z niemieckim Bad Dürkheim (2000), ukraińskimi Brzeżanami (2001), polskimi miastem Dzierżoniów (2007) oraz angielskim Wells (2010).

Kluczbork to tradycyjna gościnność zapadająca głęboko w pamięć, to aktywny wypoczynek – (122 km tras rowerowych, camping w Bąkowie), liczne imprezy sportowe i kulturalne oraz bogactwo tradycji okolicznych miejscowości przyciągające turystów z kraju i Europy. To miasto, które wciąż się rozwija – ostatnie najważniejsze przedsięwzięcie to zbiornik retencyjny, Kampus Sportowo – Rekreacyjny STOBRAWA, południowa obwodnica miasta.

Ambicją i dążeniem mieszkańców oraz władz jest stworzenie z Kluczborka nowoczesnego europejskiego miasta.
Mieszkańcy mówią o Kluczborku, jako mieście spokojnym, zielonym, w którym czują się bezpiecznie i mogą miło spędzić czas.

Tradycje Pszczelarskie

Kopernik ula, Książę Pszczół tak nazywany jest ksiądz dr Jan Dzierżon, urodzony w Łowkowicach k/ Kluczborka, światowej sławy pszczelarz i odkrywca tajników pszczół. Rozgłos przyniosła Dzierżonowi ogłoszona w 1845 r. teoria partenogenezy (dzieworództwa) pszczół, która dotyczyła rozmnażania się tych owadów. Wprowadził także do uli drewniane listewki (snozy), które do dziś stosuje się w ulach w celu łatwiejszego wyjęcia miodu. Zasługi jego zostały wysoko ocenione przez współczesnych – w 1872 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Monachijskiego. Wiele pamiątek osobistych Dzierżona w tym listy, dyplomy, odznaczenia znajdują się obecnie w Muzeum jego imienia w Kluczborku.
W parku przy ulicy Byczyńskiej znajduje się pomnik tego wybitnego pszczelarza.

Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
Ul. Zamkowa 10, 46-200 Kluczbork
Tel. 77 418 27 07

Muzeum regionalne udostępnia dobra kultury z terenu Ziemi Kluczborskiej i północnej Opolszczyzny. W nim eksponowana jest wystawa stała pn. „Pszczelarstwo dawne i nowe”. Prezentuje ona dzieje hodowli pszczół od czasów najdawniejszych do współczesności, a także rolę i działalność pszczelarską ks. dr. Jana Dzierżona. Wizytówką Muzeum jest usytuowany przed budynkiem skansen, w którym obejrzeć można kolekcję współczesnych uli figuralnych wykonanych przez artystów ludowych i rzeźbiarzy amatorów z całego kraju. Przy Muzeum znajduje się również Ośrodek Edukacji Ekologicznej, Pszczelarskiej i Historycznej.
Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:30 a w niedzielę od 10:00 do 13:30.

Pasieka Zarodowa im. ks. dr. Jana Dzierżona w Maciejowa
Maciejów 8, 46-211 Kujakowice Górne, tel./fax 77 413 19 77

W Pasiece, która usytuowana jest w historycznym miejscu, gdzie ostatnie lata swojego życia spędził ks. dr Jan Dzierżon, powstaje najcenniejszy miód. Głównym zadaniem Pasieki jest hodowla matek pszczelich na potrzeby pszczelarzy z całego kraju. Ponadto pozyskuje się i oferuje do sprzedaży różne produkty pszczele tj. miód, pyłek, wosk, propolis, ozdobne świece z wosku pszczelego, a także sprzęty i artykuły pszczelarskie. Na terenie Pasieki znajduje się dworek, w którym żył Dzierżon, a obok skansen pszczelarski z ulami pniowymi i figuralnymi. Pracownicy Pasieki prowadzą edukację dorosłych, młodzieży i dzieci poprzez propagowanie zdrowych produktów pszczelich. W Pasiece odbywa się każdego roku, w drugiej połowie sierpnia święto miodu pn. „Maciejowskie miodu smakowanie”.

Pasieka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00 (w sobotę i niedzielę po wcześniejszym uzgodnieniu). Dodatkowo od 15 maja do 30 czerwca. Dodatkowo od 15 maja do 30 sierpnia w sobotę w godz. od 9:00 do 13:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto