18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kogo już stać na własną oczyszczalnię ścieków

Redakcja
Na przydomowe oczyszczalnie mamy 300 mln zł i to są pieniądze dla mieszkańców
Na przydomowe oczyszczalnie mamy 300 mln zł i to są pieniądze dla mieszkańców arch/wfośigw
Rozmowa z wiceministrem środowiska Bernardem Błaszczykiem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dofinansuje budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Ile jest na to pieniędzy?
300 mln złotych. Myślę, że nasz nowy program pomoże rozwiązać problem ścieków na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej. Przydomowe oczyszczalnie z powodzeniem zastąpią często nieszczelne szamba. Są proste w montażu i eksploatacji, tanie w utrzymaniu i ekologiczne, a oczyszczone ścieki spełniają wymogi standardów polskich i unijnych. Jednak celem programu jest nie tylko realizacja przyjętych przez Polskę zobowiązań wobec Unii Europejskiej, ale przede wszystkim skuteczniejsza ochrona zdrowia mieszkańców.

Kto może starać się o pieniądze na przydomową oczyszczalnię?
Gminy będą decydować, u kogo i na jakich zasadach będą mogły zostać wybudowane instalacje oczyszczające ścieki. Każdy, kto chce pozyskać środki na ten cel, będzie musiał złożyć wniosek w swoim urzędzie, który następnie złoży wniosek o dotację w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Jeśli zostanie on pozytywnie oceniony, Fundusz podpisze z gminą umowę. Gmina musi też rozpisać przetarg na wybór firmy, która dostarczy i zamontuje oczyszczalnie ścieków u zainteresowanych mieszkańców. Taka firma będzie miała obowiązek konserwować oczyszczalnię przez pięć kolejnych lat.

Dlaczego taka dotacja ma być dla ludzi opłacalna?
Bo dzięki środkom z Narodowego Funduszu koszt instalacji może zostać obniżony nawet o 90 proc., z czego połowa będzie pochodziła z dotacji, a połowa to nisko oprocentowana pożyczka, na zwrot której będzie maksymalnie 15 lat. Trzeba też jednak dodać, że gmina może zdecydować, że jest np. zainteresowana pozyskaniem tylko środków bezzwrotnych. Może to oznaczać, że mieszkańcy będą musieli pokryć z własnej kieszeni ponad połowę kosztów budowy przydomowej oczyszczalni.

Czy wszystkie przydomowe oczyszczalnie mogą być dotowane?
Nie. Wsparcie finansowe przeznaczone jest na zagospodarowanie ścieków powstających w gospodarstwach domowych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Przydomowe oczyszczalnie muszą być biologiczne i obsługiwać powyżej 50 osób. Pomocą nie są objęte niezabudowane działki oraz budynki, które nie są użytkowane. Nie wszędzie też można taką przydomową oczyszczalnię wybudować. Z finansowania wyłączone są obszary, na których istnieje możliwość podłączenia się do istniejącego systemu kanalizacyjnego. Tam środki Funduszu można wykorzystać do sfinansowania podłączeń budynków do takiej sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto