Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kolaż Kultur": Wycieczka po zapomnianych miejscach Śląska [Zdjęcia]

Dorota Nowak
Dorota Nowak
Ostatnia, pogodna sobota okazała się idealnym dniem na zgłębianie wielokulturowości Śląska. Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki wraz z przyjaciółmi i wszystkimi chętnymi wyruszyła na wycieczkę do niewielkich, urokliwych, pobliskich miejscowości.

- Wielokulturowość jest nieodłącznym elementem tożsamości naszego miasta i regionu, co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w świadomości jego mieszkańców - twierdzą członkowie Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki.

Dlatego też w ramach projektu edukacji międzykulturowej "Kolaż Kultur" postanowili zabrać chętnych mieszkańców Tarnowskich Gór na wycieczkę, która omija największe miasta i popularne atrakcje regionu, by dotrzeć do niewielkich, urokliwych miejscowości, ważnych dla wielokulturowej historii Śląska.


Mapa wycieczki

W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Edyty Stein w Lublińcu oraz cmentarza żydowskiego w Wielowsi,**po którym oprowadzał oraz wyjaśniał m.in. symbolikę płaskorzeźb na macewach Grzegorz Kamiński, historyk i znawca judaistyki ze Śląska. Wycieczka odwiedziła również pozostałości klasztoru Cystersów w Jemielnicy,**gdzie można było zobaczyć Kościół gotycki

rozbudowany na barokowy, oraz budynek klasztorny. W planie wycieczki było także zwiedzanie gotyckiego Zamku w Toszku, jednak ze względów czasowych punkt ten został ominięty.

Oprócz zwiedzania i opowieści przewodników o ciekawych, choć nie raz zapomnianych miejscach naszego regionu, blisko 50-osobowa grupa tarnogórzan i gości nawet z zagranicy, miała okazję na integrację przy wspólnym piknikowaniu w kąszęcińskim parku. Były bagietki, dżem truskawkowy, owoce i… wspólny toast przy winie.

Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki jest przekonana o konieczności dialogu pomiędzy kulturami, choć dostrzega również niepowodzenia "poprawnego politycznie" multikulturalizmu. Dlatego też w dniach od 16 – 19 września tego roku w Tarnowskich Górach zorganizuje festiwal „Kolaż Kultur”.


Cmentarz żydowski w Wielowsi

W jego ramach odbędą się m.in. koncerty, projekcje filmowe, warsztaty, dyskusje dotyczące multikulturalizmu, relacji polsko-niemieckich, Żydów w Polsce w/po 1968 roku oraz happening na Placu Synagogi polegający na utworzeniu kształtów fundamentów zniszczonej świątyni przy pomocy ludzi/światła.

Co ważniejsze, każdy może współtworzyć „Kolaż Kultur”. Jeśli masz pomysł na wydarzenie/akcję/dzieło sztuki/etc., które Fundacja mogłaby włączyć do programu imprezy, prześlij maila na adres: [email protected]. Szczegóły konkursu na stronie „Kolażu Kultur”. Zwycięzca akcji otrzyma nagrodę w wysokości 500zł, a jego projekt zostanie dołączony do programu "Kolażu Kultur".

Czytaj także: Pomóż zorganozwoać festiwal Kolaż Kultur i zdobądź nagrodę

Zgłoszenia można przesyłać do 31 sierpnia. Wynik konkursu zostaną ogłoszone 1 września na stronie internetowej Fundacji.

Zobaczcie, jak przebiegała wycieczka po urokliwych, choć nieco zapomnianych miejscach na Śląsku.



MM Silesia poleca:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto