MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koleje Śląskie uruchamiają pociąg z Katowic do Zakopanego - 4,5 godz. podróży za 30 zł

DN
Pociągiem z Katowic do Zakopanego? Już wkrótce! Koleje Śląskie uruchamiają pociąg "Giewont" do Zakopanego. Sprzedaż biletów zacznie się 1 kwietnia o północy. A pojedziemy na razie na majówkę, bo to testy. Ze średnią prędkością 42 km na godzinę. W 4,5 godziny z Katowic w Tatry, za to za 30 zł.

Koleje Śląskie uruchamiają pociąg z Katowic do Zakopanego - 4,5 godz. podróży za 30 zł

Połączenie uruchamiają - na razie testowo - Koleje Śląskie. Liczba miejsc w pociągu jest ograniczona. W puli jest 210 biletów. Sprzedaż biletów rusza 1 kwietnia. Miejsce siedzące kosztuje 30 zł. Uwaga. Bilety trzeba zamówić wypełniając formularz na specjalnie stworzonej platformie: http://giewont.kolejeslaskie.com/. Jeżeli na kilka dni przed wyjazdem specjalnego pociągu dostępne jeszcze będą miejsca siedzące, wówczas możliwy będzie także zakup biletu w kasie w Katowicach i Bielsku-Białej.

Już kiedy Koleje Śląskie zapowiadały uruchomienie połączenia, internauci kpili sobie z niego. Bo trasa ma 190 km długości (poprowadzono ją przez Żywiec), a podróż potrwa 4,5 godziny, co oznacza, że pociąg pojedzie ze średnią prędkością 42 km na godzinę. Pierwotnie pociąg miał jechać przez Bielsko-Białą, Kęty, Wadowice i Suchą Beskidzką. Ostatecznie z Bielska pojedzie do Żywca i stąd do Suchej Beskidzkiej.

A kto jechał odcinkiem Żywiec-Sucha wie, jakich wrażeń może dostarczyć ta trasa. Chyba że nie zależy nam na czasie, a na pięknych widokach. W tej kategorii trasa pociągu "Giewont" będzie jedną z bardziej malowniczych tras. Ale, na pocieszenie, inne opcje "pociągowe" zabierają jeszcze więcej czasu, na przykład 6 godzin, i wymagają dwóch przesiadek (na ilustracji poniżej - przykładowe połączenia i trasa pociągu Giewont). Jeśli zależy nam na czasie, autobus lub samochód będą lepsze (autem podróż Katowic-Zakopane trwa ok. 2,5 godziny).

Pociąg Katowice-Zakopane. Gdzie kupić bilet

Sprzedaż biletów na ten pociąg jest zatem dość skomplikowana. Po zakończeniu procesu rezerwacji na stronie internetowej w ciągu 5 dni trzeba zakupić bilet w Centrum Obsługi Pasażera na dworcu w Katowicach lub w kasie KŚ w Bielsku-Białej. Po upływie 5 dni rezerwacja zostaje anulowana. Bilet zakupiony poprzez formularz rejestracyjny gwarantuje miejsce siedzące w pociągu. Żeby go odebrać, trzeba podać imię i nazwisko oraz numer rezerwacji (i oczywiście zapłacić za bilet). Zakup biletu na kurs do Zakopanego nie gwarantuje miejsca w pociągu powrotnym. Każdy przejazd pociągu jest traktowany oddzielnie i wymaga osobnej rezerwacji.

Tylko nieliczni mogą natomiast liczyć na to, że bilet - w cenie 20 zł - kupią w dniu wyjazdu u drużyny konduktorskiej w pociągu – wówczas sprzedawane będą bowiem bilety w bardzo ograniczonej liczbie oraz niegwarantujące miejsc siedzących – Koleje Śląskie chcą w ten sposób zapewnić możliwie wysoki poziom komfortu podróży.

Pociąg Katowice-Zakopane. Godziny odjazdów

Z Katowic pociąg do Zakopanego odjedzie po raz pierwszy w tym roku 29 IV 2017 o godzinie 7:18. Zatrzyma się m.in. w Tychach, Pszczynie, Czechowicach Dziedzicach, Bielsku-Białej, Żywcu, Suchej Beskidzkiej, Chabówce i Nowym Targu. Do Zakopanego dotrze o godzinie 11:49. O 14:58 wyruszy w drogę powrotną. W Katowicach będzie o 19.27.

Kolejne kursy zaplanowane zostały na 3 V – wówczas pociąg odjedzie z Katowic o godzinie 9:20, do Zakopanego przyjedzie o 13:58, a trasę powrotną rozpocznie o 17:23. W Katowicach będzie 0 21.40.

Jak piszą przedstawicie KŚ, możliwości dojazdu z Katowic do Zakopanego jest wiele – to np. autobus, samochód, pociąg innego przewoźnika, a mimo to nie obawiają się braku zainteresowanych, wskazując, że ich propozycja jest wyjątkowa:

– Po pierwsze zaproponowana przez nas cena jest bardzo atrakcyjna względem innych przewoźników i środków transportu. Korzystnie wypadamy także, jeśli chodzi o czas przejazdu. Zakopianka przecież bardzo często korkuje się w dniach, które sprzyjają organizacji wyjazdów. Po trzecie podróż pociągiem trasą na co dzień przez nas nieobsługiwaną będzie nie lada gratką dla miłośników kolei, a na uczestników tej wyprawy czeka dodatkowo mała niespodzianka – zdradza rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Specjalnym pociągiem „Giewont” dojedziemy nie tylko do stolicy Tatr, lecz także do wielu innych atrakcyjnych turystycznie miejsc, skąd można wyruszyć m.in. na górskie szlaki, np. w Gorczański Park Narodowy z Pyzówki lub Nowego Targu, z Osielca w Pasmo Policy, czy z Huciska w Pasmo Jałowca. Giewont zatrzyma się również w Chabówce słynącej ze swojego skansenu parowozów (2 km od uzdrowiska Rabka).

Przejazd do Zakopanego jest trzecim w historii spółki okazjonalnym połączeniem, dzięki któremu można dojechać poza województwo śląskie do atrakcyjnej turystycznie miejscowości. W lipcu i sierpniu 2012 roku Koleje Śląskie zorganizowały dwa specjalne połączenia „Amber” do Kołobrzegu.

– Połączenia sprzed 5 lat cieszyły się sporym zainteresowaniem. Dużą część pasażerów stanowiły wówczas dzieci chore na cukrzycę. To dla nich głównie organizowane były te przejazdy – wspomina rzecznik Wawrzaszek. – Tym razem naszą ofertę kierujemy do wszystkich. Dzięki temu w puli jest ponad 200 biletów – dodaje Wawrzaszek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto