Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczny bilans wypadków z udziałem pieszych - od początku 2024 roku 4 zabitych i 18 rannych na śląskich drogach

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Niebezpieczne sytuacje na przejściach dla pieszych.
Niebezpieczne sytuacje na przejściach dla pieszych. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach
2024 rok zaczął się zaledwie kilka dni temu. Mimo to, tegoroczne statystyki wypadków z udziałem pieszych są wstrząsające. Na drogach województwa śląskiego przed te parę dni zginęło już 4 pieszych, a aż 18 zostało rannych. - Apelujemy do pieszych o noszenie elementów odblaskowych, a do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, dostosowanie prędkości do warunków na drodze, przestrzeganie przepisów i trzeźwość – apeluje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Bilans wypadków z udziałem pieszych na śląskich drogach – w tym roku zginęły już 4 osoby

Tegoroczne statystyki wypadków z udziałem pieszych w dopiero co rozpoczętym roku są szokujące. W ciągu zaledwie kilku dni odnotowano 21 wypadków drogowych, w których uczestniczyli piesi. To przeszło 3 wypadki dziennie (artykuł opublikowany 6 stycznia – przyp. red.). W tych zdarzeniach rannych zostało 18 osób, a 4 zginęły.

- Do tych najtragiczniejszych zdarzeń doszło w Korbielowie na ulicy Granicznej, w Częstochowie, gdzie na ulicy Legionów 80-letni mężczyzna kierujący audi potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych dwie kobiety oraz w Bytomiu na ulicy Zabrzańskiej, gdzie kierujący mitsubishi śmiertelnie potrącił 84-latka – przekazuje policja.

Okoliczności tych zdarzenia szczegółowo wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratury. Policja przypomina, że przy zachowaniu większej ostrożności do tych i tym podobnych sytuacji mogło nie dojść.

- Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę i ostrożność, której nigdy nie jest za wiele. Zmienne warunki na drodze, opady atmosferyczne, szybciej zapadający zmrok negatywnie wpływają na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Takie warunki wymagają od kierujących większego refleksu i wyobraźni – podkreślają policjanci.

Kluczowe jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Mundurowi po raz kolejny przypominają również, że niedopuszczalne jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Z kolei pieszych zachęcają do noszenia elementów odblaskowych, również w obszarze zabudowanym.

- Przypominamy, że kierujący zbliżając się do przejścia dla pieszych zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość, tak aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo i ustąpić mu pierwszeństwa – dodaje policja.

W 2022 roku na drogach województwa śląskiego doszło łącznie do blisko 2 tys. wypadków drogowych. Zginęło w nich 155 osób, a ponad 2,2 tys. zostało rannych. W całej Polsce 161 osób zginęło na przejściach dla pieszych, a przeszło 2,7 tys. zostało rannych.

Należy pamiętać o tym, że przepisy ruchu drogowego nie zwalniają pieszych z odpowiedzialności. Przeszło 1 tys. wypadków w 2022 roku w Polsce wydarzyło się z winy pieszych. Przyczyną niemal połowy tych zdarzeń było wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Do ponad 100 zdarzeń doszło z powodu przekraczania jezdni w niedozwolonym miejscu, a w 96 przypadkach pieszy wszedł na jezdnię mając czerwone światło.

Na skrzynkę "Stop agresji drogowej" trafiają filmy pokazujące niewłaściwe zachowania kierowców na drogach. Policja opublikowała kilka z nich. W naszej galerii niebezpieczne sytuacje na przejściach dla pieszych zarejestrowane na śląskich drogach.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto