Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne luzowanie obostrzeń. Wszyscy je odczujemy! Co się zmieniło, a co zostaje po staremu?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zmiany dotyczą m.in. imprez.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zmiany dotyczą m.in. imprez. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ppg
Od niedzieli, 6 czerwca, nastąpiły bardzo ważne zmiany w obowiązujących obostrzeniach sanitarnych wynikających z sytuacji epidemiologicznej, wywołanej pandemia koronawirusa. Ucieszymy się z nich wszyscy, choć być może szczególnie pary młode, a także organizatorzy targów i konferencji.

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, od 6 czerwca ponownie można organizować wspomniane targi oraz konferencje.

Ta branża dość długo musiała więc czekać na zniesienie zakazów, ale oparta jest głównie na obecności i bezpośrednim kontakcie dużej ilości osób, wystawców, kupujących, czy tych, którzy na takie wystawy przychodzą obejrzeć np. najnowsze trendy panujące w motoryzacji czy łowiectwie.

– Od początku maja realizujemy bardzo ważny program luzowania obostrzeń, dotyczący wszystkich dziedzin gospodarczych i życia społecznego. Nie przekłada się to, jak widzimy, na wzrost liczby zakażeń – mówił ostatnio Adam Niedzielski, podkreślając, że zmniejszyła się także w znacznym stopniu liczba zgonów, a to oznacza, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach. - Dlatego obecnie w szpitalach znacznie zmniejszona została liczba tak zwanych łóżek covidowych. Jest ich 16 tysięcy, a jeszcze kilka tygodni temu liczba ta była większa o prawie 20 tysięcy.

Od 6 czerwca można również wybrać się z dziećmi do sal zabaw, co z pewnością maluchy przyjmą z wielką radością. Zwiększono również limit uczestników imprez, w tym wesel oraz zgromadzeń. Więcej pasażerów może także jednocześnie podróżować autobusami czy tramwajami.

Nadal zamknięte pozostają natomiast dyskoteki i kluby. Być może coś się zmieni w tej materii pod koniec tego miesiąca.

Nowe regulacje obowiązywać będą bowiem co najmniej do 25 czerwca 2021 roku. W najbliższych dniach rząd ma natomiast poinformować wstępnie o planach wakacyjnych.

Warto też pamiętać o tym, że cały czas zakazane pozostają spontaniczne zgromadzenia. Jeśli więc takie zorganizujemy lub się do niego przyłączymy możemy spodziewać się reakcji służb mundurowych. Takie sytuacje już się zdarzały w naszym kraju.

W maju pierwsze istotne zmiany

Od 15 maja nie ma także obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nadal musimy je jednak zakładać m.in. w transporcie publicznym, na placach, cmentarzach, promenadach, bulwarach, w zakładach pracy, czy budynkach użyteczności publicznej, w tym szkołach, bankach i obiektach handlowe. Tutaj nakaz noszenia maseczek został wydłużony do 6 czerwca.

Także od połowy maja dozwolone znów są seanse kinowe i projekcje filmowe, działalność teatrów, opery i filharmonii na świeżym powietrzu. Widownia ograniczona została natomiast do 50 procent. Otwarte zostały także obiekty sportowe (25 proc. publiczności) oraz lokale gastronomiczne przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

W sobotę, 5 czerwca, ukazało się rozporządzenie przedłużające zakaz zgromadzeń spontanicznych do 25czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto