MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne miliony złotych z Polskiego Ładu dla Raciborza. Pieniądze pozwolą zrealizować trzy ważne inwestycje

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
INWESTYCJE. - Miasto Racibórz skutecznie ubiega się o nowe dofinansowania w ramach programów rządowych – informują raciborscy urzędnicy. Ogłoszono wyniki ósmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, dzięki której kolejne trzy raciborskie inwestycje zyskają wsparcie na poziomie po 90 i 85 proc.

Środki przyznane w ramach Polskiego Ładu dla miasta Racibórz mają pozwolić na zrealizowanie kluczowych inwestycji, o których mówiło się w Raciborzu od dawna. To przede wszystkim budowa parkingu wielopoziomowego przy ulicy Kowalskiej, ale również Rodzinnego Ogrodu Rekreacji i Brzeskiego Centrum Aktywności Społecznej. W sumie, do Raciborza na te cele popłynie 25 mln zł.

Rodzinny Ogród Rekreacji

Koncepcja parku vis a vis kościoła pw. Matki Bożej przedstawiona została przez miasto już w 2021 roku. Zakłada ona powstanie dużego, zielonego terenu rekreacyjnego, w którym znalazły by się łąki kwietne, ogród deszczowy, plac zabaw, czy górka saneczkowa.

- Nie bez znaczenia pozostają również nasadzenia nowych drzew, które pozwolą stworzyć zieloną oazę, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł odetchnąć pełną piersią – informują urzędnicy.

W ramach Programu Inwestycji Strategicznych, miastu Racibórz udało się pozyskać na realizację tego celu 8 mln zł, co stanowi 90 proc. całości wydatków kwalifikowanych.

Zaparkuj w centrum Raciborza

Podobnie jak wiele innych miast, także i Racibórz mierzy się z problemem dostępności miejsc parkingowym w ścisłym centrum miasta, na co uwagę zwracają również sami mieszkańcy. W ostatnim czasie pojawiła się przedstawiona przez prezydenta Dariusza Polowego idea budowy wielopoziomowego parkingu przy ulicy Kowalskiej. Teraz zostanie zrealizowana.

- Projekt zakład wkomponowanie parkingu w przestrzeń raciborskiego centrum tak, aby nie zaburzać estetyki starówki, a jednocześnie zagwarantować 240 nowych miejsc parkingowych dla samochodów – słyszymy w UM Racibórz.

Dzięki 85 proc. dofinansowaniu ze środków rządowych w kwocie 15 mln zł, Racibórz ma zyskać szansę wybudowania ważnej z punktu widzenia dostępności komunikacyjnej centrum, inwestycji poprawiającej komfort zarówno mieszkańców jak i podróżnych spoza miasta.

Z myślą o wspólnocie w Brzeziu

Środki z Polskiego Ładu zostaną przeznaczone również na budowę Brzeskiego Centrum Aktywności Społecznej.
Na projekt w Brzeziu, miasto Racibórz otrzymało 90 proc. dofinansowanie. Ma to pozwolić na realizację inwestycji, której celem jest poprawa jakość życia mieszkańców z obszarów byłego PPGR, poprzez utworzenie bazy rekreacyjno-sportowej w Raciborzu-Brzeziu.

- Dzięki pozyskanej kwocie skorzystają zarówno sportowcy spod szyldu LKS Brzezie, ale również sami mieszkańcy – informują urzędnicy.

Podczas konferencji prasowej poświęconej przyznaniu miastu Racibórz kolejnych środków z Polskiego Ładu, wiceminister Paweł Jabłoński zaznaczał, że to nie koniec wsparcia dla polskich miast, w tym dla Raciborza.

- To są bardzo dobre projekty. Wielopoziomowy parking w centrum miasta pozwoli odciążyć wiele miejsc dotychczas zajmowanych przez samochody. Mieszkańcy ogromnego osiedla położonego przy ulicach Starowiejskiej i Żorskiej będą mogli z kolei odpocząć w pięknym parku. No i obiekty sportowe – to niezwykle ważne, żeby rozwijać tą aktywność fizyczną – mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto