Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny udany rok w RCGW S.A.

Redakcja
Rok 2012 był dla Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. kolejnym udanym rokiem dynamicznej działalności spółki, w trakcie którego przeprowadzono realizację kilku inwestycji budowy sieci kanalizacyjnych oraz zainicjowano rozwój innowacyjnych koncepcji ekologicznych związanych z dalszym rozwojem firmy.

Bardzo istotnym wydarzeniem 2012 r. dla RCGW S.A., jak i całego miasta był fakt otrzymania 9 października 2012 r. płatności końcowej w wysokości 6.007.512 EUR dla koordynowanego przez spółkę projektu "Gospodarka ściekowa w Tychach". Powyższe ostatecznie zakończyło procedurę rozliczenia gminy z Komisją Wspólnot Europejskich, jednej z największych w kraju i największej w historii Tychów inwestycji infrastrukturalnej, współfinansowanej z Funduszu Spójności.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 135 mln EUR, w ramach Projektu wybudowano i zmodernizowano ok. 337 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Warunkiem niezbędnym procedury rozliczeniowej jest uzyskanie efektu ekologicznego, czyli stopnia podłączania mieszkańców do nowo wybudowanej w ramach Projektu kanalizacji. Warto więc zwrócić uwagę, iż w Tychach zgodnie z zapisami Raportu Końcowego oraz dzięki podejmowanym przez spółkę działaniom o charakterze edukacyjno-ekologicznym, na koniec 2012 r. efekt ekologiczny wyniesie 90%. Powyższe stawia gminę na jednym z pierwszych miejsc wśród beneficjentów, którzy zrealizowali podobne inwestycje w swoich miastach.

Ponadto w 2012 roku spółka wybudowała za kwotę ponad 2,6 mln PLN, w ramach przyjętego Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji urządzeń kanalizacyjnych na lata 2011-2013 prawie 7 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Najważniejsze jednak, iż prawie całość kwoty pochodziła ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a dokładnie chodzi tutaj o środki finansowe pochodzące z umorzenia wcześniej zaciągniętej w WFOŚiGW pożyczki preferencyjnej.

Dość ważną inwestycją mijającego roku był zakup trzeciego agregatu prądotwórczego o mocy 400 kW, dzięki montażu którego oczyszczalnia nie tylko jest samowystarczalna, ale może produkować prąd i ciepło w 150% pokrywające jej obecne zapotrzebowanie. Produkowana ilość energii elektrycznej mogłaby pokryć zapotrzebowanie 16-tys. miasta.

Kolejnymi podjętymi w 2012 r. działaniami były: przebudowa istniejącej na oczyszczalni sieci biogazu celem zwiększenia jej wydajności, opracowanie koncepcji stacji odwadniania osadów wraz z montażem urządzeń odwadniających, opracowanie projektów budowy nowych sieci kanalizacji sanitarnej oraz kontynuowanie prac projektowych w zakresie zadania budowy Osi Wodnej w pobliżu tyskiego magistratu. W chwili obecnej trwa także proces projektowania stacji dozowania zewnętrznego źródła węgla (metanolu) oraz zbiorników buforowych dla odpadów płynnych dostarczanych na oczyszczalnię z lokalnych zakładów przemysłowych.

Znaczną część swoich sił RCGW S.A. skupiło na procesie weryfikacji przygotowanej przez zwycięzcę konkursu, koncepcji funkcjonalno-architektonicznej tyskiego Parku Wodnego. Same prace budowlane mają trwać niespełna dwa lata, a obiekt planowany jest do otwarcia w połowie 2016 r.

RCGW S.A. zakłada niekonwencjonalne i ekologiczne rozwiązanie w zakresie minimalizacji kosztów utrzymania obiektu pod względem zapotrzebowania na prąd i ciepło. Otóż, energia potrzebna na ten cel pochodzić będzie z biogazu wytwarzanego na tyskiej oczyszczalni ścieków.

NOWOCZESNE TECHNIKI i TECHNOLOGIE
RCGW S.A., jako spółka komunalna, stosuje dość niekonwencjonalne rozwiązania techniczne i technologiczne, dzięki czemu od kilku lat skutecznie broni pozycji ekologicznego lidera i przodownika w branży, a sama oczyszczalnia jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w całym kraju. Efektem odważnego i nowatorskiego podejścia jest kompetentna kadra generująca ciekawe pomysły. Jednym z pomysłów bieżącego roku była inicjatywa zbudowania niekonwencjonalnych stanowisk badawczych, umożliwiających usprawnianie procesu oczyszczania ścieków oraz efektywne zarządzanie.

Od jakiegoś czasu na oczyszczalni funkcjonują trzy stanowiska badawcze, dzięki pracy których realne jest prowadzanie bieżących analiz w zakresie możliwości zwiększenia produkcji biogazu, pozyskiwania wody technologicznej oraz zbadania skutków kofermentacji osadu z odpadami i substratami przemysłowymi, co w obliczu planowanych przez RCGW S.A. inwestycji ma ogromne znaczenie strategiczne.

Badania prowadzone na tyskiej oczyszczalni, w tzw. skali laboratoryjnej, to pierwszy etap w zakresie prowadzonej przez RCGW S.A. działalności badawczo-rozwojowej której najistotniejszym celem jest uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat wszystkich konsekwencji przeprowadzanych tam eksperymentów oraz ich przełożenia na optymalizację procesów przebiegających na oczyszczalni.

Wypracowana przez RCGW S.A. pozycja lidera branży wodno-ściekowej nie pozwala na stagnację, motywuje do dalszych działań, kreowania wzorców zachowań, które mogłyby zostać powielone i wykorzystywane w zakresie szeroko rozumianego zarządzania środowiskowego w innych firmach - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A. - Nasza firma chce aktywnie uczestniczyć w procesie benchmarkingu środowiskowego - chce uczyć się dalej, ale również chce być wzorem do naśladowania i dzielić się nabytym doświadczeniem, wymieniać je z innymi przedsiębiorstwami, dla których troska o środowisko naturalne i rozwój również jest priorytetem - dodaje prezes.

FIRMA PRZYJAZNA KLIENTOM
W 2012 r. firma wdrożyła również kilka nowości w zakresie obsługi klienta. RCGW S.A. jest jedyną w Tychach i jedną z pierwszych na Śląsku firm komunalnych, która wdrożyła Internetowe Biuro Obsługi Klienta (tzw. iBOK), dzięki czemu jej klienci - mieszkańcy Tychów - bez wychodzenia z domu mogą pozostać w kontakcie z firmą i załatwić większość spraw.
Warto tutaj przypomnieć o innych udogodnieniach, jakie RCGW S.A. proponuje dla swoich klientów.

Firma korzysta z Systemu Masowych Płatności, czyli usługi oferowanej przez bank, w którym RCGW S.A. posiada rachunek bankowy. System polega na identyfikacji płatności dokonywanych na rzecz Spółki przez jej kontrahentów (klientów). Identyfikacja odbiorcy następuje przez system tzw. indywidualnych numerów rachunków bankowych.

Z systemem masowych płatności wiąże się również usługa - polecenie zapłaty, polegająca na bezpłatnym dla klienta, automatycznym pobieraniu środków z konta odbiorcy na konto RCGW S.A. za wystawione faktury. Może z niej skorzystać każdy klient poprzez wypełnienie stosownego druku, na którym składa swój podpis, a od kolejnego miesiąca bank automatycznie pobiera płatność za fakturę z jego konta i przekazuje na konto RCGW S.A. Odbiorca nadal otrzymuje faktury za świadczone usługi, ale dokonywanie przelewów od momentu złożenia stosownego druku jest obowiązkiem banku.

Kolejną praktyką RCGW S.A. w zakresie nowoczesnej obsługi klienta jest wysyłanie SMS przypominających o zbliżającym się terminie zapłaty. SMS wysyłany jest do wszystkich klientów, których telefony komórkowe są w bazie danych RCGW S.A. i którym do terminu płatności faktury zostały 2 dni. Usługa jest bezpłatna, a Odbiorca w prosty sposób może z niej zrezygnować wysyłając zwrotny SMS z rezygnacją lub kontaktując się z Działem Obsługi Klienta.

PLANY NA KOLEJNE LATA
Do głównych celów, jakie stawia sobie RCGW S.A. na najbliższe lata działalności, należy realizacja obecnie projektowanych inwestycji, czyli m.in. dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej, budowa Osi Wodnej oraz Parku Wodnego w Tychach. Ważną kwestią, która będzie kontynuowana w 2013 roku, będzie także realizacja inicjatywy podpisanego w październiku 2012 r. pomiędzy RCGW S.A. oraz Gminą Orzesze porozumienia w zakresie wzajemnej współpracy na rzecz ochrony wód w zlewni rzeki Gostynki oraz poprawy środowiska naturalnego poprzez doprowadzenie całości ścieków komunalnych powstających w Gminie Orzesze do tyskiej Oczyszczalni ścieków w Urbanowicach.

Jak się okazuje, nie jest to kwestia jednorazowa, gdyż podobnym problemem zainteresowane są inne ościenne gminy, które rozpatrują możliwość skierowania całości swoich ścieków do tyskiej oczyszczalni. I tak w grudniu podpisano porozumienie z Gminą Bojszowy.

Obecnie Spółka kończy realizację projektu mającego na celu wdrożenie systemu zarządzania energią wg normy ISO 50001, a w 2013 roku planowana jest certyfikacja tego systemu. RCGW S.A. będąc liderem w zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań zarządczych, jako jedna z niewielu firm w Polsce, zdecydowała się na wdrożenie tego rozwiązania. Skutecznie wdrożony system zarządzania energią ułatwi dalszą optymalizację i zwiększy efektywność wykorzystania energii cieplnej i elektrycznej w Spółce.

PODSUMOWANIE:
Gdybym miał podsumować ostatni rok działalności naszej firmy, to z czystym sumieniem oceniłbym go jako bardzo udany - mówi Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW S.A. Zarówno 2012 r., jak i lata wcześniejsze to okres dynamicznego rozwoju ludzi, którymi zarządzam, a przez to całej spółki. Patrzę na firmę jak na złożony organizm, o który trzeba dbać. Ku mojemu zadowoleniu - nasz organizm jest w bardzo dobrej kondycji. Jako załoga wytyczamy sobie cele krótkoterminowe, które realizujemy każdego dnia, jednakże nie zapominamy o głównym celu strategicznym, który nam przyświeca - dbałość o środowisko naturalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejny udany rok w RCGW S.A. - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto