Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja Silesia pod kątem niepełnosprawnych

Redakcja
Ruszyły pierwsze w regionie targi komunikacji miejskiej Silesia Komunikacja. Oprócz zobaczenia autobusów i infrastruktury duży nacisk postawiono na dostępność komunikacji niepełnosprawnym.

- Głównie ocenieamy autobusy, które mają być wykorzystane w komunikacji miejskiej. Wiadomo, że z tych środków korzystają również osoby niepełnosprawne, ale nie tylko ruchowo, ale równiez głuche i niewidome, czy osoby starsze. W zasadzie sprawdzamy czy dla takich osób są przystosowane - mówi MM Silesii Gabriela Magdziorz z PFRON, członek komisji. - Teoretycznie wszystkie tu prezentowane pojazdy spełniają Dyrektywę**2001/85/WE**, dotyczacą homologacji dla niepełnosprawnych, jednak mamy ze sobą osoby niepełnosprawne, które jednak praktycznie sprawdzają, czy im służą i z tym jest juz ciężej - dodaje Magdziarz.


Komisja ocenia rampę w jednym z prezentowanych autobusów


Wszystkie środki komunikacji miejskiej obecne na targach są dostosowane dla niepełnosprawych jednak komisja zauważyła, że większość z nich sztywno trzyma się procedur, a nie są projektowane z "głową". Przykładem moga być wyświetlacze z numerem lini i trasy, które są umiejscawiane z przodu pojazdu, a osoba niesprawna ruchowo nie jest w stanie szybko podejść by zobaczyć jaka to linia. A wystarczyłoby po prostu zamontować w paru miejscach. Takich przypadków komisja wyłapała więcej. W ocenie przedstawicieli Klubu Miłośników Transportu Miejskiego i tak jest lepiej niż kilka lat temu.

Zobacz również: Ekologiczny autobus przyjechał do Sosnowca

- Z praktycznego punktu widzenia o ile takie pojazdy jeżdżą to spełniają swoje zadanie. Wiadomo, że do żadnego z nich nie wiedziemy wózkiem elektrycznym, gdyż jego ciężar to uniemożliwia, natomiast jest teraz pasażerom łatwiej - mówi MM Silesii Jakub Dragoś, Klub Miłośników Transportu Miejskiego. - To jest dobry kierunek rozwoju, gdyż zastosowanie już choćby obniżanej podłogi daje naprawdę dużo - dodaje Jakub.

Przedstawieciele firmy Solaris, z której nowych autobusów jeździ najwięcej w naszej aglomeracji, podkreślają, że dla nich konfort osób niepełnosprawnych, ale również osób starszych i dzieci jest najważniejszy od samego początku istnienia firmy.


Tylko jeden autobus miał przyciski z oznaczeniami w języku Braille


- W naszej firmie kładziemy ogromy nacisk na dostosowanie pojazdów dla niepełnosprawych. Wszytskie pojazdy wyposażone sa w rampę, w różnych konfiguracjach, czy to elektryczną czy wysuwaną ręcznie. Dodatkowo w każdym pojeździe jest dużo miejsca by zaparkować wózek - wyjaśnia MM Silesii Jan Palichleb, regionalny dyrektor Sprzedaży Solaris Bus&Couch. - Poza tym w pojazdach zastosowany jest "kiling" czyli przyklęk autobusu na prawą stronę oraz automatyczny system glosowy informujący o następnym przystanku dla niewidomych, czy słabo widzących - dodaje Palichleb. 

Sami niepełnosprawni, którzy razem z komisją złożoną z przedstwicieli PFRON, wybierali "produkt komunikacji miejskiej przyjazny osobom niepełnosprawnym", zwracali uwagę na zupełnie inny problem. W ich ocenie pojawia się coraz więcej udogodnień w samych pojazdach, ale nie zmienia się mentalność zarówno pasażerów jak i samych kierowców tych pojazdów.

Zobacz również: System "pierwszych drzwi" w każdym autobusie

- Możnaby wymieniać elementy, które wpływają na komfort podróży jednak w wojewodztwie śląskim dużym problemem jest mentalnośc ludzi. To oni sami widząc osobę na wózku, czy z białą laską, na którą na margnesie nikt nie reaguje, powinni podejść i zapytać czy pomóc i jak pomóc. Tak samo jak powinni to robić kierowcy, dla których jednak jesteśmy uciążliwym pasażerem - żali się MM Silesii Marcin, słabowidzący. - Jest to dla nas żenujące, że nie możemy sami o siebie zadbać, a ludzie odbierają nas jako tych pasażerów którzy stwarzają tylko problemy - dodaje Marcin. 

Dodatkowo zaznacza, że w innych częściach Polski z podejściem do osób niepełnosprawych jest dużo lepiej i że najwięcej barier spotyka właśnie na Śląsku. W ocenie KZK GOP, to wkrótce może się zmienić, a konkurs, który ma być organizowany cyklicznie temu pomoże.

- Zdajemy sobie sprawę z jakimi problemami borykają się w życiu codziennym, róznież z korzystania z komunikacji miejskiej osoby z niepełnosprawnością  - mówi Alodia Ostroch, rzecznik KZK GOP. - Możliwość prezentacji i oceny produktów również pod kątem dostosowania ich dla osób mniej sprawych ma się przyczynić do podniesienia funkcjionalności i estetyki środków komunikacji miejskiej, a organizowany konkurs ma wyróżnić produkty, które czynią tabor bardziej przyjaznym - dodaje rzecznik.


Zabytkowy Jelcz 043 "ogórek" wywoływał uśmiechy na twarzach zwiedzających


W skład komisji wyłaniającej "przyjazne" produkty targów komunikacji miejskiej Silesia Komunikacja, odbywających się w sosnowieckim Expo Silesia weszli przedstawiciele Caritas Archidiecezji Katowickiej, Państwowego Funduszu Rechabilitacji Osób Niepełnosprawych, Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego, Centrum Intergracja, Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych. Targi to jednak nie tylko konkurs w halach wystawienniczych, pojawili się także czołowi przedstawiciele branży.

Zobacz również: Expo Silesia ruszyły Targi Transportu Miejskiego [MoDo]

Zobaczyć można było pojazdy Solaris Bus & Coach, MAN - Star Truck, Mercedes Benz, Scania Polska, SOLBUS, SOR Poland,  MAZ Auto Poland, AUTOSAN, BMC, TEM SA, ŁAZ. Dodatkowo swoją ofertę zaprezentowali producenci wyposażenia autobusów i tramwaji, elementów infrastruktury przystankowej oraz systemu informacji pasażerskiej prezentując bogatą ofertę produktów. Od wyświetlaczy montowanych w autobusach przez podzespoły zapewniające ekologiczne poruszanie się, siedzenia, systemy kasowników i sprzedaży biletów do zaawansowanych systemów nawigacyjnych i zarządzania flotą. Ponadto swoje stoisko zaprezentował Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej przybliżając historię śląskiej i zagłębiowskiej komunikacji oraz Komunikacyjny Związek Komunalny GOP.


Klub Miłośników Transportu Miejskiego przybliżył historię komunikacji


Ciekawostkę stanowiło stoisko Krajowego Rejestru Długów, którego pracownicy przestrzegali przed niekupowaniem biletów oraz zabytkowy "ogórek" PKM Sosnowiec wzbudzający uśmiechy na twarzach osób nieco starszych przybyłych do Expo Silesia. W czasie Silesia Komunikacja odbyły się też konferencje branżowe, w których uczestniczyli eksperci, prezydenci miast oraz dyrektorzy przedsiębiorstw świadczących usługi komunikacyjne. Rozczarował natomiast brak pojazdów, czy choćby stoiska pojazdów opartych o trakcję elektryczną, które w aglomeracji mają duży udział w przewozie pasażerów.

 


MM Silesia p o l e c a:


 


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto