Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja prasowa otworzyła Festiwal Nauki UŚ

Marcin Nowak
Marcin Nowak
150 imprez jest w programie rozpoczętego w poniedziałek V Festiwalu Nauki, organizowanego przez studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w pięciu miastach województwa śląskiego, w których ta uczelnia ma swoje wydziały. W Katowicach, Chorzowie, Cieszynie, Rybniku i Sosnowcu będą się odbywać wystawy, panele, konferencje, warsztaty, konkursy i pokazy.

- „To przede wszystkim pokaz wielkiego zaangażowania naszych studentów w studiowanie, bo to oni są głównymi organizatorami festiwalu. Popularyzacja wiedzy jest niezwykle ważnym elementem zarówno studiowania, jak i robienia badań naukowych. Bez niej nauka jest często martwa” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesław Banyś.

Jak podkreślił podczas wykładu inauguracyjnego wiceminister rozwoju regionalnego, Augustyn Kubik, w latach 2007–2013 Polska może sięgnąć do unijnej kasy na wsparcie edukacji po 2,9 mld euro. „Wszyscy robimy wszystko, żeby sprostać temu wielkiemu wyzwaniu i nikomu nawet przez myśl nie przychodzi, że jakakolwiek złotówka mogłaby nie zostać zagospodarowana” – zapewnił.

W Festiwal Nauki włączono dni otwarte uczelni – z jej ofertą będzie się można zapoznać m.in. podczas Jarmarku Wiedzy w Katowicach. W katowickim kampusie 22 i 23 kwietnia powstanie miasteczko namiotowe, gdzie będą się prezentować wszystkie wydziały i jednostki uczelni, organizacje studenckie i koła naukowe. Studenci historii organizują tam wioskę średniowieczną, planowana jest wystawa poświęcona historii antykoncepcji, żacy mają też częstować gości znaną śląską zupą ubogich – wodzionką.

W programie festiwalu znalazły spotkania z bardzo różnych dziedzin. Wykład na temat przyszłości zawodów prawniczych w Polsce wygłosi były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski; w panelu na temat wad i zalet powiatu weźmie udział współtwórca reformy samorządowej prof. Michał Kulesza, a w panelu o śląskości – red. Kamil Durczok.

Zaplanowano też m.in. debatę oksfordzką na temat: „Czynna eutanazja powinna zostać zalegalizowana”, panel dyskusyjny pt. „Umiejętność śmiania się z samego siebie – karykaturalny obraz Polaków w Kabaretach” oraz warsztaty radzenia sobie ze stresem.


Źródło: TVS.pl

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto