Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z maseczkami w szpitalach, przychodniach i aptekach? 1 lipca kończy się stan zagrożenia epidemicznego. Co oznacza?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Ja będę cały czas się zastrzegał, że rolą szefa szpitala lub przychodni jest podejmować na bieżąco decyzje dotyczące tego, czy takie rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo epidemiczne, czy nie. Jeżeli jest potrzeba, np. wzrost zachorowań na grypę, to trzeba reagować" - mówił minister zdrowia, Adrian Niedzielski na antenie RMF FM
Ja będę cały czas się zastrzegał, że rolą szefa szpitala lub przychodni jest podejmować na bieżąco decyzje dotyczące tego, czy takie rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo epidemiczne, czy nie. Jeżeli jest potrzeba, np. wzrost zachorowań na grypę, to trzeba reagować" - mówił minister zdrowia, Adrian Niedzielski na antenie RMF FM Lucyna Nenow / Polska Press
Od 1 lipca oficjalnie zostanie zniesiony stan zagrożenia w Polsce, co oznacza również zniesienie dotychczasowych obostrzeń, w tym obowiązku noszenia maseczek w placówkach medycznych. Decyzja ta pozwoli na większą swobodę w korzystaniu z usług medycznych. Wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia, przepis o obowiązku noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i poradniach straci moc. Co jednak ważne - kierownik szpitala będzie nadal miał prawo wprowadzania obowiązku noszenia maseczek na swoim terenie, w przypadku zagrożenia wewnątrzszpitalnego.

W związku z pandemią COVID-19 wiele państw wprowadziło nowe obowiązki dla swoich obywateli, w tym powszechne noszenie maseczek w sklepach, szpitalach i nawet w otwartej przestrzeni, w punkcie kulminacyjnym epidemii. Obecnie, w związku ze spadkiem liczby zakażeń i wygaszaniem epidemii, większość obowiązków związanych z noszeniem maseczek została zniesiona, z wyjątkiem podmiotów leczniczych i aptek.

Obowiązek maseczek znika?

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa zdrowia, w najbliższych dniach zostanie zakończony obowiązek noszenia maseczek w aptekach, a od 1 lipca ma zostać ogłoszony koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że większość dotychczasowych ograniczeń i restrykcji zostanie zniesiona. Wraz z zakończeniem stanu zagrożenia, przepis o obowiązku noszenia maseczek w placówkach medycznych, takich jak szpitale, przychodnie i poradnie, również straci moc.

Maseczki znikną na zawsze?

Kierownicy szpitali nadal będą mieli prawo wprowadzać obowiązek noszenia maseczek na swoim terenie, w przypadku zagrożenia wewnątrzszpitalnego.

"Ja będę cały czas się zastrzegał, że rolą szefa szpitala lub przychodni jest podejmować na bieżąco decyzje dotyczące tego, czy takie rozwiązania poprawiają bezpieczeństwo epidemiczne, czy nie. Jeżeli jest potrzeba, np. wzrost zachorowań na grypę, to trzeba reagować" - mówił minister zdrowia, Adrian Niedzielski na antenie RMF FM

.

Czy to znaczy, to koniec pandemii?

COVID-19 nie stanowi dziś większego zagrożenia, jednak w okresie chorobowym, będzie można zauważyć fale zwiększonych zachorowań. Wirus nie zniknął z naszego otoczenia. Odwołanie stanu epidemicznego ma mieć również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto