Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach [Wybieramy 7 cudów]

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
150 km chodników po dawnych wyrobiskach - tak wygląda zapisana srebrem historia Tarnowskich Gór. Podziemia te zawsze budziły podziw i fascynacje ludzi dlatego też postanowiono udostępnić je szerszemu społeczeństwu.

Przed zjechaniem w świat tarnogórskich gwarków, którzy w skale drążyli historię miasta, możemy zwiedzić muzeum mieszczące się w wieży szybu "Anioł", w którym dowiemy się m.in. w jakich butach chodziło się w dawnej kopalni? Dlaczego zaprzestano używania łoju zwierzęcego do oświetlania chodników, lub co to jest „kurzawka”?

W kopalni zobaczymy m.in. źródełko z cudownie krystaliczną wodą, komorę "Niską", która ma ponad 2000 metrów kwadratowych, a nazwę "Niska" ma z tego względu, gdyż sięga jednego metra wysokości. Szyb "Szczęść Boże" zachował się w starej oryginalnej szacie z zawieszonym kubłem wyciągowym. W rejonie podszybia krzyżują się w różnych poziomach wyrobiska chodnikowe zachowane w stanie pierwotnym.

Zwiedzając kopalnię jes również możliwość przepłynięcia łodziami chodnika wodnego do szybu zwanego "Żmiją". Długość trasy wodnej wynosi 270 m, a głębokość koryta chodnika wodnego około 80 cm.

Z szybu "Żmija" chodnikami komorowymi powstałymi w XVII i XVIII wieku podąża się do podszybia szybu "Anioł". Podczas przejścia możemy zobaczyć komory przedzielone pozostawionymi partiami górotworu lub pasami podsadzki z kamienia wykonanymi przez gwarków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto