Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół katolicki obchodzi dziś święto Bożego Ciała [MoDO]

Redakcja
Celem uroczystości Bożego Ciała jest uczczenie ustanowienia Eucharystii przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. Ulicami śląskich i zagłębiowskich miast zmierzają świąteczne procesje.

Pośrednią inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była święta Julianna z Cornillon. Będąc przeoryszą klasztoru augustynianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w 1245 r. miała otrzymać objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień postanowił ustanowić święto. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna, w tymże roku zmarł biskup Robert.

 

Duchowieństwo za namową teologów uznało krok zmarłego ordynariusza za przedwczesny, a św. Juliannę oskarżono o herezję. Jednak kardynał Hugo z Saint - Cher po ponownym zbadaniu sprawy zatwierdził święto.

 

W 1251 r. Archidiakon katedry w Liege, Jakub, ponownie poprowadził ulicami procesję eucharystyczną. Został on wkrótce biskupem w Verdun, patriarchą Jerozolimy i papieżem, panował jako Urban IV.

 

W Polsce po raz pierwszy wprowadzono uroczystość Bożego Ciała w diecezji krakowskiej. Był to 1320 rok. Śpiewania z Ewangelii przy czterech ołtarzach pojawiają się w diecezji płockiej około 1430 roku. Kościół w Polsce w 1967 roku wprowadził nowe teksty procesji: teksty suplikacji, teksty Ewangelii związane z Eucharystią i orację kończącą.

 

- Wielu katolików w szczególny sposób przygotowuje się do procesji Bożego Ciała. Na trasie procesji domy przystrojone są zielenią kolorowymi sztandarami i chorągwiami obrazami z wizerunkiem Chrystusa, a ulicami miast podążają kolorowe tłumy wiernych - mowi o. Alan Rusek, proboszcz parafii w Panewnikach.

 

Jego zdaniem najpełniej bogactwo treści związane z tajemnicą Bożego Ciała podkreślił Adam Mickiewicz: Słowo stało się ciałem, ażeby na nowo twoje ciało człowieku, powróciło w Słowo. I choć wśród polskich katolików słyszy się często krytyczne uwagi dotyczące “odpustowego” i “mało duchowego” charakteru procesji, tłumy podążające tego dnia ulicami miasta nie rzedną.

 

Około 2 tysiący wiernych bierze udział w procesji Bożego Ciała w Parafii  w Panewnikach. Zobaczcie nasz materiał MODO z uroczystości.

 

 

 



MM Silesia poleca:

 

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto