Koszykówka: Polska pokonała Bułgarię [Zdjęcia]

W meczu 8. kolejki grupy C eliminacji do Mistrzostw Europy koszykarska reprezentacja Polski pokonała w katowickim Spodku Bułgarię 75:71 i zachowała szansę na awans.

Przed spotkaniem dużo mówiło się o Macieju Lampe, którego występ z powodu grypy żołądkowej stał pod znakiem zapytania. Nasz zawodnik nie trenował z drużyną w Katowicach, ale zdołał się wykurować na mecz z Bułgarią. - Lampe to nasz lider i jego strata byłaby ogromna - mówił w niedzielę Marcin Gortat, którego słowa skrzydłowy reprezentacji Polski potwierdził postawą na parkiecie.

Już w pierwszej kwarcie Lampe zdobył dla naszego zespołu 8 punktów i przyczynił się do prowadzenia podopiecznych Igora Griszczuka 18:16. Tyle samo punktów miał na swoim koncie występujący w NBA Marcin Gortat i to ta dwójka wyróżniała się w drużynie Biało-Czerwonych.

Polacy bardzo dobrze rozpoczęli drugą kwartę. Po "trójce" Lampego i pięciu punktach Chanasa nasza reprezentacja po raz pierwszy prowadziła różnicą 10 punktów. Bułgarzy tuż przed końcem zdołali zmniejszyć stratę do pięciu "oczek", ale celny rzut za 3 punkty Kelatiego pozwolił naszej drużynie zejść na przerwę przy wyniku 38:30.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od 4 punktów Gortata, ale Bułgarzy dzięki dwóm "trójkom" zmniejszyli przewagę. Przy stanie 44:40 Igor Griszczuk poprosił o czas. W kolejnych minutach na parkiecie toczyła się wyrównana walka, a świetnie spisywał się Gortat, który w tej odsłonie spotkania zdobył aż 11 punktów. To pozwolił Polakom na zachowanie bezpiecznej przewagi i po 30 minutach prowadziliśmy 53:47.

Ostatnia kwarta rozpoczęła się od dwóch celnych rzutów za 3 punkty Łukasza Majewskiego, dzięki którym Polacy osiągnęli 11-punktową przewagę. Na cztery minuty przed końcową syreną Bułgarzy, dzięki skutecznej grze Filipa Widenova zmniejszyli stratę do dwóch punktów, ale "trójka" Koszarka pozwoliła na chwilę spokoju. Po emocjonujących ostatnich minutach Polacy wygrali ostatecznie w katowickim Spodku z Bułgarią 75:71.

Polska - Bułgaria 75:71 (18:16,20:14,15:17,22:24)

Polska: Marcin Gortat 23, Darden Berisha 5, Łukasz Koszarek 7, Thomas Kelati 7, Maciej Lampe 15, łukasz Majewski 11, Kamil Chanas 5, Adam Hrycaniuk 2, Filip Dylewicz.

Bułgaria: Kalojan Iwanow 6, Filip Widenow 21, Earl Calloway 9, Zlatin Georgiew 3, Nikołaj Warbanow 6, Dejan Iwanow 11, Czawdar Kostow 14, Stefan Seorgiew 1, Asen Welikow, Bożydar Awramow.