Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księga kondolencyjna w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Prezydenci miast łączą się w bólu

Łukasz Malina
Łukasz Malina
W niedzielę, o godzinie 12:00 w całym kraju premier Tusk zarządził dwuminutową ciszę na cześć ofiar tragedii w Smoleńsku. W gmachu Sejmu Śląskiego można wpisać się do księgi kondolencyjnej.

- Takiego dramatu współczesny świat nie widział - powiedział dziś po kilku godzinach od śmierci polskiego prezydenta Donald Tusk. Premier natychmiast udał się w podróż do Smoleńska i zapowiedział kolejne posiedzenie rządu. Obowiązki prezydenta, zgodnie z zapisami w Konstytucji RP, przejął marszałek sejmu Bronisław Komorowski.

W Katowicach zaś, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wyłożono specjalną księgę kondolencyjną, do której można wpisywać wyrazy współczucia dla rodzin i bliskich ofiar katastrofy samolotu Tu-154 na smoleńskim lotnisku.

Swoje kondolencje po śmierci prezydenckiej pary oraz wielu ważnych i zasłużonych dla Polski osób, które także znajdowały się na pokładzie samolotu wyrażają prezydenci i burmistrzowie miast województwa śląskiego.

- W poczuciu głębokiego żalu, wstrząśnięci wiadomością o dzisiejszej katastrofie pod Smoleńskiem, składamy wyrazy współczucia Rodzinom ofiar tej ogromnej tragedii, Mieszkańcom naszego miasta i wszystkim Rodakom. Nasza Ojczyzna straciła dzisiaj Głowę Państwa – Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób z życia publicznego naszego kraju. Łącząc się w bólu z ich bliskimi oraz wszystkimi tak boleśnie osieroconymi Polakami przekazujemy nasze kondolencje. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci - pod tymi słowami podpisał się Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic oraz Marek Pszonak, przewodniczący gliwickiej rady miejskiej.

- Prezydent Lech Kaczyński starał się pozostawać w łączności ze społecznością miasta Zabrze. Przypomnijmy, że 9 marca br. w kościele pw. św. Anny został odczytany Jego list, w którym dziękował mieszkańcom za pamięć o śp. prof. Zbigniewie Relidze. Dla mnie to również osobista tragedia, ponieważ zginęły osoby, które znałam i wysoko ceniłam. Włączały się one w prace na rzecz Zabrza i regionu - pisze z kolei Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

- Nie ma takich słów, którymi można byłoby wyrazić smutek i żal po katastrofie, której skutki dotknęły cały Naród Polski. Polska jest w żałobie. Nie żyją najważniejsze osoby w Państwie. Zginęli ci, którzy podejmowali najważniejsze w kraju decyzje, dźwigali na sobie brzemię odpowiedzialności za kraj, który stanął w obliczu wielkiej tragedii. Łączę się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar - oświadczył Piotr Koj, prezydent Bytomia.

W podobnym tonie wypowiadają się także włodarze pozostałych miast naszego regionu. W każdej z miejscowości trwają lub wkrótce rozpoczną się uroczyste nabożeństwa ku czci ofiar tragedii.


RAPORT SPECJALNY TRAGEDIA W SMOLEŃSKU



od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto