Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura żydowska opanowała Tarnowskie Góry

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Dzień Kultury Żydowskiej w Tarnowskich Górach już za nami. W jego ramach odbyły się koncerty, wykład lub spotkanie na placu po spalonej synagodze. Jak było?

Dzień Kultury Żydowskiej zorganizowany przez Tarnogórską Fundacje Kultury i Sztuki, jest częścią większego projektu pt. "Tarnogórzanie dla pamięci", który ma na celu przywrócenie pamięci, ochronę dziedzictwa i wielokulturowości Tarnowskich Gór.

Galeria "Inny Śląsk", gdzie rozpoczynał się Dzień Kultury Żydowskiej, już kilkanaście minut przed godziną 18 zapełniła się ludźmi do ostatniego miejsca. Pierwszym punktem programu Dnia Kultury Żydowskiej był wykład Julii Makosz - judaistki z Krakowa, związanej z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Wykład traktował o roli kobiety w kulturze żydowskiej. Przez ponad godzinę Julia Makosz opowiadała zgromadzonym w "Inny Śląsku" o różnych aspektach życia codziennego, religii, historii, zwyczajach lub tradycjach żydowskich związanych z kobietą. Można było się dowiedzieć m.in. dlaczego mężczyźni muszą przestrzegać, aż 613 przykazań, a kobiety mniejszej ilości, co jest powodem tego, że kobieta po porodzie jest "nieczysta" lub jak judaizm traktuje sprawę cudzołuzstwa.

Po wykładzie przyszedł czas na koncert tria muzyków: Urszuli Makosz, Michała Półtoraka i Pawła Pierzchała. Muzycy pochodzący z Krakowa zaprezentowali zebranym pieśni w języku hebrajskim, jidisz, polskim, a nawet w regionalnym języku południowohiszpańskich Żydów. Każdy utwór był poprzedzony komentarzem Urszuli Makosz, która opowiadała o nim w kilku zdaniach.

Kilka minut po godzinie 20 wszyscy zebrani przeszli na Pl. Synagogi, gdzie stała synagoga, spalona w 1939 roku przez hitlerowców. Dziś na jej miejscu stoi pomnik postawiony w 2006 roku staraniami Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki.

Wszystkich przybyłych przywitał Stanisław Torbus, jeden z głównych organizatorów Dnia Kultury Żydowskiej. Podziękował on wszystkim za przybycie, opowiedział jak powstawał pomnik w 2006 roku, wskazując jak bardzo pomocni okazali się tarnogórscy kupcy oraz Urząd Miasta.

- Jeszcze w tym roku zamontujemy reflektor, który będzie rzucał na przeciwległą ścianę cień dawnej synagogi oraz wykonamy obrys jej fundamentów - zapowiedział Torbus.

Ostatnim punktem Dnia Kultury Żydowskiej był koncert zespołu Di Galitzyaner Klezmorim, który zaczął się kilka minut po 20:30 w restauracji "Kurna Chata". Sala, gdzie odbywał się koncert była wypełniona do ostatniego miejsca. Muzycy podczas 1,5 godzinnego występu zaprezentowali publiczności tradycyjne melodie tańców i pieśni żydowskich z Europy Środkowo-Wschodniej, Stanów Zjednoczonych oraz Izraela.

Zapraszamy do zobaczenie galerii zdjęć, które zrobili nasi użytkownicy z Tarnowskich Gór Stabath i Cobram.


Czytaj również:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto