Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny wieczór w Bytomiu

Redakcja
„Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia je do ...
„Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia je do ... Maciek Homis
„Kultura wyzwala ciało od zniewolenia pracą i usposabia je do kontemplacji” – powiedział Umberto Eco. O tym, że warto czerpać z dobrodziejstw kultury, można przekonać się właśnie w Bytomiu.

Tutaj codziennie setki artystów: śpiewaków operowych, muzyków, tancerzy, choreografów, a także historyków sztuki czy kulturoznawców skupionych wokół instytucji kultury oraz placówek akademickich i szkolnych pracuje nad przygotowaniem znakomitych spektakli, koncertów i wystaw.

Kulturalny wieczór w Bytomiu

Tu melomani mogą spędzić wieczór w Operze Śląskiej, najstarszym teatrze operowym w powojennej Polsce, instytucji o 65-letniej tradycji, o której renomie świadczą nie tylko doskonałe spektakle, takie jak opera „Carmina Burana”, nagrodzona niedawno Złotymi Maskami, ale i jej wyśmienici artyści. Bytom to także niekwestionowany ośrodek tańca. Na deskach Śląskiego Teatru Tańca można zobaczyć znakomite spektakle i realizacje nowatorskich projektów. To instytucja, która wraz z wyjątkowym w skali kraju bytomskim wydziałem PWST skupia znane osobowości teatru i tańca. Prężnie działające od wielu lat Bytomskie Centrum Kultury prezentuje ciekawe przedsięwzięcia artystyczne, a najnowsze trendy w sztuce współczesnej przedstawia Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”. Muzeum Górnośląskie słynie zaś ze wspaniałej, blisko stuletniej historii i wyjątkowo bogatych zbiorów. Miłośników malarstwa, grafiki, sztuki użytkowej i fotografii zapraszają ponadto prywatne galerie: Galeria Sztuki Użytkowej „Stalowe Anioły”, Śląska Galeria Sztuki, Galeria „Kolor” i inne.
Znakomitą okazją do odwiedzenia Bytomia są cykliczne imprezy teatralne i muzyczne. Wystarczy tu wymienić: Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego (kwiecień), Bytomską Noc Świętojańską (czerwiec), Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej (lipiec), Festiwal Teatralny „Teatromania” (październik).

Na turystycznych szlakach

Mury zabytkowych bytomskich kościołów, szkół i kamienic, czy też olbrzymie i cenne zasoby Muzeum Górnośląskiego pełne są śladów ponad 750-letniej historii miasta, osnutej pięknymi legendami, naznaczonej klątwami, historii pełnej sukcesów i trudnych momentów, współtworzonej przez wiele narodów i kultur. W odkrywaniu tego bogactwa historycznego i architektonicznego z pewnością  pomocne będą wyznaczone w ramach unijnego projektu „Bytom na szóstkę” trasy turystyczne: „Staromiejska”, „Na Wzgórze św. Małgorzaty”, „Na historyczny Rozbark”,  „Bytom nostalgiczny 1870-1945”, „Po północnej części miasta” oraz „Rowerem po zabytkach techniki”. Mapki i opis tras można znaleźć na stronie: http://www.bytom.pl/pl/3/1273226689/4.

W podróż wehikułem czasu

Na zwiedzanie miasta można się wybrać nie tylko piechotą czy rowerem. Warto wsiąść w zabytkowy tramwaj nr 38 z 1949 roku, najstarszy w Europie wóz obsługujący regularne kursy liniowe. Dzwonek uruchamiany pociągnięciem linki, ręcznie otwierane drzwi czy drewniane siedzenia czynią przejażdżkę tym tramwajem niezapomnianą podróżą. Na trasie tramwaju znajdują się dwa zabytkowe cmentarze: Mater Dolorosa i cmentarz żydowski.
W przeniesieniu się w historyczne czasy przemysłowej prosperity najlepszym sposobem jest Górnośląska Kolejka Wąskotorowa. W przystosowanych dziś do przewozu ludzi wagonikach można dojechać do zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki, udostępnianej zwiedzającym, albo jeszcze dalej: do gigantycznego wyrobiska dolomitu, przekształconego w ośrodek sportowo-rekreacyjny DSD. Zimą można tam pozjeżdżać na specjalnie przygotowanych stokach narciarskich, a latem w otoczeniu zieleni Rezerwatu Przyrody„Segiet” pospacerować po urokliwych trasach. W podziemnych pokopalnianych sztolniach na terenie DSD znajduje się jedno z największych w Europie skupisk nietoperzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto