Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2017. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej

zal
Kwalifikacja wojskowa 2017. Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się w środę 1 lutego i potrwa do 21 marca. Do kwalifikacji wojskowej wzywa się mężczyzn urodzonych w 1998 roku.

Jeśli nie stawią się przed komisją lekarską lub nie poinformują o tym, że wskazany termin im nie pasuje, grozi im kara grzywny lub przymusowe doprowadzenie przed komisję.

Kwalifikacja wojskowa 2017. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej

Dodatkowo wezwanie przed komisję lekarską otrzymali też panowie urodzeni w latach 1993-1997 - jeśli do tej pory nie mieli określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, oraz panowie z roczników urodzeni w latach 1996-1997, którzy:
- zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolni do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolni do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyli,
w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

- Wezwanie otrzymują jedynie kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne dla wojska - informuje ppłk. Leszek Klag, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Tychach.

Jeśli chodzi o kobiety, te wezwane zostaną panie urodzone w latach 1993-1998, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz te, które wybrały kierunki psychologiczne. Kwalifikacja dotyczy tez pań, które są studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

Do WKU mogą przyjść też osoby pełnoletnie, które chcą dobrowolnie zgłosić się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego uspokaja, że nie ma się czego bać.

Stawienie się na kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Mimo, że siedem lat temu zawieszono obowiązkową służbę wojskową na rzecz armii zawodowej. Mimo to zniesienie służby zasadniczej nie spowodowało, że zniknęła obowiązkowa kwalifikacja. To ona zastąpiła pobór. Jest organizowana po to, by zebrać informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi i sprawdzić czy mają oni predyspozycje do pełnienia służby w wojsku.

Kwalifikacja wojskowa 2017. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej

Osoba, która nie zgłosi się na kwalifikację, musi liczyć się z ewentualną grzywną lub przymusowym doprowadzeniem przez policję. Dotyczy to również osób, które z jakichkolwiek przyczyn nie otrzymały wezwania. Nie ma tłumaczeń przed wojskowymi. Nawet praca poza granicami nie jest usprawiedliwieniem. Chyba, że osoba pracująca za granicą jest wymeldowana z kraju.

- Dlatego przypominamy, że jeśli osoba nie może stawić się przed komisją w wyznaczonym terminie, powinna nas o tym wcześniej poinformować - podkreśla ppłk. Klag. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, powinniśmy to uczynić niezwłocznie, kiedy będzie już to możliwe.

Jednak w praktyce sięga się po te środki bardzo rzadko. Przykładowo, w Katowicach nie stosuje się kary grzywny. Za to w zeszłym roku wydano postanowienia o przymusowym doprowadzeniu przed komisję dla ok. 10 proc. poborowych. - To nie znaczy, że w tylu przypadkach doszło to do skutku. Często zainteresowani w czasie kwalifikacji byli poza granicami, po powrocie sami stawiali się przed komisją - tłumaczy Dariusz Czapla z Urzędu Miasta w Katowicach.

Kwalifikacja wojskowa 2017 - Poznaj kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej

:

Kwalifikacja wojskowa 2017. Trzeba stawić się na komisji lekarskiej

Kategoria "A"- zdolny do czynnej służby wojskowej.

Kategoria "B" - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej. Co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, o której mowa w kategorii "A", w czasie pokoju;

Kategoria "D" - niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju;

Kategoria "E" - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej, o której mowa w opisie kategorii "A", w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto