Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KZK Go! 23-latek zrobił wyszukiwarkę linii KZK GOP

Marcin Nowak
Marcin Nowak
Gdy planował trasę do Bytomia, tracił kilkanaście minut przed monitorem. Paweł Suwała wziął sprawy w swoje ręce i stworzył najnowocześniejszy w Polsce system wyszukiwania połączeń.

Według wielu internautów z regionu, system informacyjny KZK GOP od dłuższego czasu stracił na funkcjonalności. Jego usprawnienia nie podjął się ani zespół informatyków ani prywatna firma, lecz… jeden z pasażerów. Ostatecznie stworzył jeden z najnowocześniejszych systemów informacji pasażerskiej w Polsce.

Paweł Suwała, absolwent Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły technik komputerowych na pomysł wpadł już w czasie studiów. Jako mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, musiał najpierw sprawdzić około 15 połączeń na stronie internetowej KZK GOP. Na dodatek sprawę utrudniał fakt, że miasta nie mają żadnego bezpośredniego połączenia. Paweł był dwa lata temu w Islandii i nie ukrywa, że również tamtejszy system informacyjny zainspirował go do pracy.
Jak sam mówi, aby stworzyć wyszukiwarkę KZK-Go! przed komputerem spędził 1200 roboczogodzin. Stworzył gigantyczną bazę danych. W projekcie pomagał mu kolega Łukasz Girek ze Strzemieszyc Wielkich, odpowiedzialny za graficzną część projektu.

MMSilesia jako pierwsza rozmawia z autorem tego innowacyjnego przedsięwzięcia:

- Jak twoim zdaniem prezentuje się system informacyjny komunikacji publicznej w aglomeracji? Co brakowało mu dotychczas od strony technicznej czy wizualnej?
- Obecny system przestał spełniać oczekiwania pasażerów. Przy prawie 400 liniach i 5200 przystankach wyszukiwanie połączeń w tabelarycznych rozkładach jazdy stało się bardzo kłopotliwe. Znalezienie kursu wymaga wiedzy na temat połączeń i miejsc przesiadkowych, ponieważ pasażer otrzymuje jedynie informacje o trasie danej linii autobusowej i godzinach odjazdu z danego przystanku. Obecnie na użytkowniku spoczywa konieczność znalezienia optymalnego połączenia, co zwykle wymaga odwiedzenia nawet dwudziestu podstron z rozkładami jazd. System KZK Go! wyręcza w tym użytkownika, co jest tylko jedną z jego zalet.

- Jak z zainteresowaniem wokół twojego projektu? Zrobiłeś to hobbystycznie, w ramach czegoś większego czy może dopiero zamierzasz to jakoś spożytkować?
- Zainteresowanie wokół projektu zrobiło się całkiem spore. Wielu ludzi korzysta z wyszukiwarki zamiast z rozkładów na stronie KZK. Spotkałem się z wieloma pochlebnymi opiniami. A sam projekt powstaje z myślą o tym by wdrożyć go na stronie KZK zamiast rozkładów tabelarycznych których juz wszyscy mają dość.


- Mimo, ze witryna ma formę wyszukiwarki połączeń to nosi również elementy serwisu społecznościowego. Piszesz do internautów, by pomogli Ci w budowie – na przykład zgłaszali oznakowane przejścia dla pieszych. Wierzysz, że użytkownicy internetu z regionu pomogą?

- Tak, chciałbym by projekt skupił wokół siebie małą społeczność. Już teraz użytkownicy chętnie dodają przejścia piesze i zgłaszają swoje sugestie. Wszystkie sugestie są dokładnie analizowane i większość jest wprowadzana w życie. Docelowo chciałbym by w systemie istniało zdjęcie każdego z przystanków, tak by pasażerowie wiedzieli gdzie dokładnie mają wysiąść. Zdjęcia 5200 przystanków oczywiście nie mógłbym zrobić sam. Myślę, że użytkownicy korzystając z telefonów komórkowych mogliby pomóc
Ponadto chciałbym z czasem rozszerzyć możliwość wyszukiwania o opcję szukania "od adresu do adresu" tak by nie trzeba było podawać nazwy przystanku, a system sam znalazłby najbliższy, do tego potrzeba zaznaczenia na mapie wszystkich przystanków, co też jest bardzo czasochłonne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto