Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubliniec:Inwestycje realizują rzetelnie i terminowo

Redakcja
Zmodernizowane osadniki w lublinieckiej oczyszczalni
Zmodernizowane osadniki w lublinieckiej oczyszczalni
Za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno- ściekowej w gminie Lubliniec odpowiedzialny jest Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu.

Jako przedsiębiorstwo dbające o wysoką jakość usług, konsekwentnie realizuje zamierzone cele i zadania - oczywiście w miarę posiadanych środków.
Mając na celu dalszą poprawę świadczonych usług w ostatnim czasie przede wszystkim dbano o wymianę kolejnych odcinków sieci wodociągowych. Tego typu inwestycje przyczyniają się nie tylko do poprawy jakości wody dostarczanej do odbiorców, ale i wpływają na zmniejszenie strat wody. Dzięki temu przedsiębiorstwo nie ponosi dodatkowych kosztów z tytułu strat.

Planując przedsięwzięcia w zakresie produkcji wody i odprowadzania ścieków, większą uwagę zwrócono też na wymianę zasuw sieciowych zabudowanych na rurociągach czekających w przyszłości na wymianę. Pozwoli to w przypadku wystąpienia awarii na sprawną procedurę zakręcenia dopływu wody w danym rejonie, jak również ograniczy do minimum wyłączenie z pracy danego odcinka wodociągu.

Ponadto zainwestowano w nowoczesny sprzęt specjalistyczny do eksploatacji sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu jest w posiadaniu kamery do wykonywania monitoringu kanałów, dzięki czemu ma możliwość kontrolowania stanu technicznego rurociągów i wykrycia różnego rodzaju usterek i uszkodzeń. Jedną z ostatnich inwestycji jest wielofunkcyjny samochód specjalistyczny do udrażniania, czyszczenia kanałów ściekowych (który przedstawiamy na zdjęciu obok).

W tym roku sporo inwestycji wykonano też w miejskiej oczyszczalni ścieków. Przede wszystkim dokończono modernizację systemu zgarniaczy na dwóch osadnikach wstępnych (osadniki prezentujemy na zdjęciu powyżej). Wykonano też remont bieżni osadników wtórnych i rozpoczęto modernizację systemu napowietrzania komór reakcji (wymiana dyfuzorów). Zarząd Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa w Lublińcu planuje kontynuowanie tego typu inwestycji modernizacyjnych w przyszłym roku.

Niezależnie od działań remontowo-modernizacyjnych na sieciach wodociągowo-kanalizacyjnych (wymiana wodociągów technologicznych na ujęciu wody, wymiana rur tłocznych pomp głębinowych na czterech studniach), gmina Lubliniec realizuje program "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Lubliniec".
Obecnie budowana jest sieć wodociągowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w rejonie ulicy Szafera i dzielnicy Steblów oraz sieć wodociągowa w dzielnicy Wymyślacz.

Łączna długość sieci wodociągowej, która zostanie oddana do eksploatacji w bieżącym roku, wyniesie około 1,4 km, a kanalizacji sanitarnej 1,7 km.
Ponadto gmina Lubliniec pozyskała środki na czyszczenie i remont kanalizacji deszczowej, która została zniszczona lub zamulona podczas nawalnych deszczy w roku ubiegłym. W ramach tych środków realizowana jest wymiana kanalizacji deszczowej o łącznej długości 1400 mb oraz zostało wykonane czyszczenie kanałów deszczowych o długości 3000 mb. Wykonano również czyszczenie i umocnienie skarp na kanale w Parku Miejskim. Obecnie
realizowane są modernizacja i czyszczenie Potoku Steblowskiego, co pozwoli na szybszą retencję wód opadowych i roztopowych z dzielnicy Steblów.

Burmistrz Lublińca Edward Maniura podkreśla, że wszystkie te inwestycje są bardzo ważne dla gminy. - Wszystkie inwestycje realizujemy rzetelnie i terminowo, więc uzyskujemy umorzenia pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - mówi. - Dzięki takiemu umorzeniu realizujemy m.in. drugi etap budowy sieci wodno-kanalizacyjnej w rejonie ulicy Szafera. Realizacja tego projektu
zwiększy
powierzchnie terenów uzbrojonych w Lublińcu i będzie kolejnym krokiem w porządkowaniu gospodarki ściekowej na terenie gminy - podkreśla.

Przedwojenna wieża ciśnień w Lublińcu doczekała się gruntownego remontu. Odnowiona została elewacja zewnętrzna. Wewnątrz została wymieniona instalacja elektryczna, zmodernizowano układ doprowadzania wody, odnowiono wnętrze. Całkowicie zmodernizowano system sterowania produkcji wody, wszystko odbywa się automatycznie i bezobsługowo. Dla ustabilizowania pracy sieci wodociągowej został zainstalowany specjalny reduktor utrzymujący odpowiednie parametry ciśnienia i przepływu. Dodatkowo na wieży zainstalowana została kamera internetowa, z której można podziwiać pobliską panoramę miasta. Wieża ciśnień, pomimo upływu lat, nadal może służyć miastu. W przypadku czasowego braku energii elektrycznej, przy jej pomocy występuje możliwość uzupełnienia niedoboru wody w sieci z zapasu zgromadzonego w zbiorniku wieżowym.
Wszystkie działania przyczyniające się do optymalizacji ciśnienia mają znaczący wpływ na zmniejszenie awaryjności sieci, ograniczenie strat wody, a tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto