Małgorzata Stroka i Piotr Sadowy mistrzami Polski w szpadzie [Zdjęcia]

Podczas drugiego dnia mistrzostw Polski w Szermierce, które od czwartku trwają w Sosnowcu doszło do niespodzianek w turnieju szpady. Wśród Pań wygrała Małgorzata Stroka a u mężczyzn Piotr Sadowy. Jutro turniej szablistek i szablistów.

W turnieju szpadzistów na starcie zbaczaliśmy całą plejadę najlepszych polskich zawodników w tym wszystkich wicemistrzów olimpijskich. Niespodziewanie złoty medal zdobył mało znany zawodnik Stszerm Legia Warszawa Piotr Sadowy. 28 - letni szpadzista drogę do finału miał bardzo trudną. W pierwszej rundzie dość łatwo pokonał Damiana Merkela, następnie uporał się z solidnym Filipem Broniszewski 15:13. W 1/4 finału rywalem Sadowego był broniący tytułu mistrza Polski Tomasz Motyka. Sadowy pokonał wicemistrza olimpijskiego jednym punktem (15:14). W półfinale dość szybko pokonał Pawła Krawczyka (15:12) i zapewnił sobie co najmniej srebrny medal.

W pojedynku finałowym rywalem Sadowego był Radosław Zawrotniak. Brązowy medalista tegorocznych mistrzostw europy od początku kontrolował sytuację. Wyszedł na prowadzenie, jednak nie potrafił uciec na więcej niż dwa punkty. Piotr Sadowy w pewnym momencie odskoczył wicemistrzowi olimpijskiemu na trzy "oczka" i był juz o krok od triumfu. Zawrotniak zdołał odrobić kilka oczek i doprowadził do stanu 14:13. W ostatniej akcji obaj panowie zadali cios jednocześnie i obaj otrzymali punkty co dało tytuł mistrza Polski Piotrowi Sadowemu. - Byłem dobrze przygotowany do tych zawodów. Po raz pierwszy w karierze uporałem się z Tomaszem Motykę a w finale udało mi się wygrać z innym reprezentantem Radosławem Zawrotniakiem- mówił po turnieju Piotr Sadowy.

Dla Zawrotniaka to kolejny medal na mistrzostwach Polski, jednak wciąż musi czekać na złoto. - W domu mam już worek medali z mistrzostw Polski. W kolekcji brakuję mi już tylko złoto, liczyłem, że w końcu uda mi się zdobyć tytuł, niestety znowu przegrałem jednym punktem - komentował Radosław Zawrotniak.

W turnieju indywidualnym kobiet o medal walczyły wszystkie złote medalistki ostatnich mistrzostw Polski w drużynie. Już na etapie ćwierćfinału doszło do pojedynku dwóch najbardziej utytułowanych polskich szpadzistek. Po jednej stronie planszy stanęła Danuta Dmowska - Andrzejuk i Magdalena Piekarska. Była mistrzyni świata zmierzyła się z wicemistrzynią europy w tym pojedynku lepsza okazała się tegoroczna srebrna medalistka mistrzostw europy w szpadzie. W półfinale Magdalena Piekarska przegrała z Magdaleną Stroką 15:13. W drugim półfinale zdolna wygrała Małgorzata Bereza, która pokonał młodą, zdolną szpadzistkę Ewę Nelip. Finał to pojedynek dwóch Małgorzat. W spotkaniu tym zwycięską ręką wyszła Małgorzata Stroka, pokonując zawodniczkę AZS AWF Katowice Małgorzatę Berezę. - To mój drugi tytuł mistrzyni Polski z którego bardzo się cieszę. Udało mi się pokonać bardzo dobre zawodniczki w tym turnieju a forma wciąż rośnie - mówiła Małgorzata Stroka.