Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mężczyzna z Siemianowic przeszedł badanie pochwy. Tak wynika z informacji NFZ

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Andrzej Bartniak, arch. Pomorska.pl
Pracownicy służby zdrowia zapisali mężczyznę na wziernikowanie pochwy. Prawdopodobnie chcieli wyłudzić pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Przeżywam głęboki kryzys tożsamości, odkąd aktywowałem w NFZ konto ZIP i odkryłem, że w 2008r. w Białymstoku przeprowadzono u mnie wziernikowanie pochwy. W zasadzie wziernikowanie wziernikowaniem, pochwa pochwą, ale co ja w Białymstoku robiłem?" - taki na pozór absurdalny tekst jest w ostatnich dniach hitem sieci. Tej treści status na facebooku umieścił mieszkaniec Siemianowic Śląskich, który do sprawy podchodzi raczej na luzie - Wciąż nie mam pewności czy to nieuczciwość... w 2008 trochę piłem - żartuje pod wpisem.

Sprawa może być jednak bardziej poważna, prawdopodobnie mężczyzna z Siemianowic Śląskich padł ofiarą nieuczciwych pracowników służby zdrowia, którzy chcieli wyłudzić pieniądze z NFZ. Poprzez ZIP NFZ wraz z pacjentami wykryli wiele nieprawidłowości.

ZIP to Zintegrowany Informator Pacjenta dzięki któremu możemy sprawdzić w sieci z jakich usług medycznych korzystaliśmy i ile one kosztowały. System został uruchomiony 1 lipca 2013 roku i przez 12 miesięcy w województwie śląskim wydano aż 120 tysięcy loginów i haseł.

W ciągu roku wykryto 99 spraw dotyczących ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdzie zakwestionowano świadczenia na kwotę około 16 tysięcy złotych. 57 zgłoszeń dotyczyło stomatologii, pacjenci twierdzili, że wizyta była prywatna i przez nich finansowana, a okazało się, że dentysta rozliczał ją jeszcze w NFZ.

Niektóre przypadki wskazywały wręcz, że pacjent nigdy nie był we wskazanym gabinecie. 42 razy nieprawidłowości dotyczyły recept na leki, według osób zgłaszających - nigdy nie miały otrzymać recept. 33 informacje dotyczące lecznictwa szpitalnego kwestionują świadczenia na ponad 67 tysięcy złotych.

Każdą nieprawidłowość warto zgłosić do oddziału NFZ. - Można to uczynić za pośrednictwem specjalnego formularza, który po wypełnieniu należy wysłać do siedziby Śląskiego OW NFZ. Użytkownik ZIP odnajdzie formularz na swoim indywidualnym koncie. Wystarczy po zalogowaniu się na stronie zip.nfz.gov.pl, kliknąć w link „szczegóły” obok świadczenia, które budzi naszą wątpliwość. Następnie należy kliknąć „zgłoś nieprawidłowość”. W formularzu należy określić rodzaj nieprawidłowości, krótko opisać na czym ona polega, uzupełnić swoje dane: imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu. Następnie należy wydrukować formularz, podpisać go i przesłać pocztą na adres Funduszu. Zgłoszenie można dostarczyć też osobiście lub za pośrednictwem ePUAP - tłumaczy Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego NFZ.

Piotr Kalsztyn

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto